Literatura

Urodziny Prusa! Spacer po Lublinie czasów Bolesława Prusa

Wydawnictwo Episteme ma przyjemność zaprosić Państwa na "Urodziny Prusa! Spacer po Lublinie czasów Bolesława Prusa".

 

20 sierpnia (sobota) w rocznicę urodzin Bolesława Prusa spacerujemy po Lublinie i patrzymy na miasto oczami pisarza! Trasę wyznacza XIX-wieczna mapa, towarzyszą nam ryciny i zdjęcia z epoki, notatki Prusa o mieście i artykuły z ówczesnej prasy.

 

20 sierpnia 1847 roku urodził się Aleksander Głowacki – Bolesław Prus. Dzieciństwo i wczesną młodość spędził w Lublinie – mieszkając u ciotki Domiceli Olszewskiej, ucząc się w Szkole Realnej i w Gimnazjum Gubernialnym. W Lublinie poznał Oktawię Trembińską, którą w 1875 roku poślubił w kościele Św. Ducha. Głowacki o Lublinie pisał i z Lublina czerpał inspiracje m.in. odtwarzając w „Lalce” sklep Jana Mincla z kamienicy przy Krakowskim Przedmieściu 6. Ideą spaceru jest ukazanie miasta w czasach Bolesława Prusa – takiego, jakim je widział Głowacki. Po XIX-wiecznym Lublinie oprowadzi Marcin Fedorowicz – specjalista w zakresie ikonografii miasta. Organizatorem wydarzenia jest Wydawnictwo Episteme, przygotowujące do druku edycję Pism wszystkich Bolesława Prusa. W ramach edycji do końca roku ukaże się 35 z 70 tomów całości spuścizny pisarza.

Wydarzeniu patronują: TVP Kultura, TVP Lublin, Radio Lublin, Radio eR, Muzeum Lubelskie, Polski Portal Kultury O.pl, serwis społecznościowy Wywrota.pl.

 

20 sierpnia 2016 roku, godz. 11:00, zbiórka pod Trybunałem Koronnym (Rynek 1) w Lublinie; planowane zakończenie ok. godz. 14:00, kawiarnia Między Słowami (Rybna 4)

 

Patronat medialny:
Wywrota


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 9 sierpnia 2016 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca