Literatura

Droga do wydania własnej książki

Własna książka. Niemalże traktowana jak dziecko. Dopieszczona w każdym calu. Idealna. Sprawdzona, przeczytana kilkadziesiąt razy, a mimo to do tej pory leży na dnie szuflady. Sam pomysł, ułożenie fabuły, przelanie myśli na papier to dopiero początek całej drogi do tego, by mogła powstać książka. Zasadniczą kwestia jest to, by nasza książka została wydana.

Istnieje kilka sposobów na to, by nasze ‘dziecko” pojawiło się na rynku. Po pierwsze – tradycyjne opublikowanie książki – choć wciąż dominuje ten typ wydawnictw, to bardzo szybo gonią go inne, alternatywne sposoby. Wydawnictwa, które maja ugruntowana pozycję na rynku, są godne zaufania. Warto wspomóc się doświadczeniem i fachowością osób kompetentnych pracujących w wydawnictwach: korektorów, redaktorów, promotorów, tak, by nasza książka była jak najlepiej dopracowana przed ukazaniem się na rynku. Być może zaproponują oni jakąś zmianę, poddadzą pod dyskusję ostateczny kształt czy formę dzieła. Wydawanie książki to proces niezwykle skomplikowany, wiąże się z nim wiele czynników, które musze razem współgrać, by książka odniosła sukces. Duże znaczenie ma promocja książki, jej rozreklamowanie, przygotowanie potencjalnych odbiorców na pojawienie się jej na półkach. O to również zadba wydawnictwo, jeżeli uda się podjąć z nim współpracę. Rynek wydawniczy jest naprawdę ogromny, to także ogromne kwoty, a przede wszystkim niesamowicie duża liczba czytelników, którzy wierni są danemu wydawnictwu, przez co potencjalnie istnieje prawdopodobieństwo, że nakład książki znajdzie swoich odbiorców.

 

Inną możliwością rozpoczęcia kariery pisarskiej jest skorzystanie z usług wydania książki online. Era komputeryzacji dosięga także tak „nobliwych” dziedzin życia jak wielowiekowa tradycja wydawnictwa. Wydawanie książki online pozwala na większe manewrowanie i większą decyzyjność w sprawie ostatecznego wyglądu wydawnictwa. Dodatkowo możliwe jest skorzystanie z usług korektorów, redaktorów którzy nadadzą naszej książce nieskazitelny ostateczny wygląd. Samodzielnie można podjąć decyzję o wyglądzie okładki – wydawnictwa online proponują wiele szablonów, które można modyfikować dopasowując do zamierzonego efektu. Wgrywanie własnych zdjęć czy grafik jest także dość istotną częścią takiego sposobu tworzenia własnej książki.  Dystrybucja odbywa się na życzenie czytelnika – tzn. książka jest drukowana na każde zamówienie, a o jej cenie decyduje autor. Dystrybucja wymaga podpisania umowy, posiadania do książki numeru ISBN.

Uproszczenie procesów związanych z wydawnictwem książki to niesamowity przełom w tej dziedzinie. Ułatwienie autorom zaistnienia na rynku to kolejna zaleta selfpublishingu. Zatem - pióra w dłoń!


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 23 pazdziernika 2017 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca