Literatura

Druga Noc Opowiadań Iberyjskich 22 czerwca! Zapraszamy!

Druga Noc Opowiadań Iberyjskich

wydarzenie towarzyszące 15. Międzynarodowemu Festiwalowi OPOWIADANIA

 

ELITE Księgarnia Hiszpańska

ul. Szajnochy 5, Wrocław

 

22 czerwca 2019, godz. 18:00–22:00

wstęp wolny

 

Już drugi rok z rzędu Towarzystwo Aktywnej Komunikacji, organizator Międzynarodowego Festiwalu OPOWIADANIA, zaprasza na klimatyczne, plenerowe spotkanie z literaturą pod nazwą Noc Opowiadań Iberyjskich. 

 

W czerwcowy, sobotni wieczór (22.06.2019 od 18:00) wrocławski Zaułek Solny zmieni się w żywy cytat z innej rzeczywistości. Pod wpływem inspiracji zdjęciami najlepszych południowoamerykańskich fotografików przed Księgarnią Hiszpańską odtworzone zostaną fragmenty życia codziennego na zachodnich krańcach Europy i w Ameryce Południowej. Zajrzymy pod kołdry i do garnków postaci literackich pochodzących z tekstów m.in. Rosy Montero, Mariny Mayoral czy Clarice Lispector.

Prezentowane w formie słowno-muzycznej inscenizacji (reż. Katarzyna Dudzic-Grabińska) fragmenty prozy opowiadać będą o miłości, jedzeniu, smutku i śmierci, o rozczarowaniach, wściekłości, buncie – o życiu w miejscach pozornie egzotycznych, o doświadczeniach nieprzeciętnych, lecz uniwersalnych, rozpoznawalnych i zrozumiałych wszędzie. Na tę kilkugodzinną wyprawę w głąb iberyjskiego świata wyruszymy prowadzeni głosami Justyny Szafran i Błażeja Wójcika, artystów związanych z Teatrem Muzycznym Capitol, oraz Karoliny Gorzkowskiej, pochodzącej z Wrocławia aktorki Opolskiego Teatru Lalki i Aktora. Literaturze towarzyszyć będzie elektroniczna muzyka Michała Ziółkowskiego – młodego, nagradzanego kompozytora związanego z Akademią Muzyczną we Wrocławiu. Za dobór tekstów odpowiada wrocławski tłumacz i poeta, laureat m.in. Nagrody Kościelskich, Marcin Kurek.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

 

 

organizator: Towarzystwo Aktywnej Komunikacji

dofinansowanie: ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury
współfinansowanie: Gmina Wrocław

partnerzy: ELITE Księgarnia Hiszpańska, Fundacja Libros Libres
współpraca: Wydawnictwo Czarna Owca, Wydawnictwo W.A.B.

patroni medialni: Hispánico, Radio Wrocław Kultura, Radio RAM, Wroclife, Booklips, Lubię Czytać, Opętani Czytaniem, Wywrota

 

O artystach:

 

Katarzyna Dudzic-Grabińska (ur. 1986) – reżyser teatralny, tłumaczka języka czeskiego i słowackiego. Autorka przekładów powieści Jaroslava Rudisza – „Grandhotel”, „Cisza w Pradze”, „Koniec punku w Helsinkach” i „Aleja Narodowa”. Jako reżyser i dramaturg zadebiutowała w 2014 roku w słowackim Instytucie Teatralnym sztuką „Mnemojohann”. W 2017 roku przygotowała przedstawienie dla dzieci w Państwowym Teatrze Lalek Tęcza w Słupsku, „Tymoteusz wśród ptaków”, na podstawie sztuki Jana Wilkowskiego. W 2018 zaadaptowała i wyreżyserowała „Aleję Narodową” Jaroslava Rudisza, monodram Dariusza Maja dla Teatru Polskiego w Podziemiu – spektakl nagrodzony został na festiwalu Pestka w Jeleniej Górze w maju 2019. Dla Festiwalu Lokoranga 2018 w Kalkucie przygotowała wraz z Jakubem Mieszałą solowy performans „Helena Trojańska”, oparty o „Odprawę posłów greckich” Jana Kochanowskiego. Wraz z Agnieszką Wolny-Hamkało stworzyła czytanie performatywne na podstawie tekstów literackich i wypowiedzi Ołeha Sencowa (dla  Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania, projekt powtórzony w Muzeum Pana Tadeusza 13.11.2018) oraz inscenizację „Kronika polska – Opera lalkowa” w ramach Nurtu OFF 40. Przeglądu Piosenki Aktorskiej.

 

Michał Ziółkowski (ur. 1991 w Zakopanem) – kompozytor, instrumentalista

i aranżer działający we Wrocławiu, autor muzyki chóralnej i orkiestrowej, a także teatralnej i filmowej. Jest laureatem wielu nagród w konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych. Jego muzyka jest wykonywana w Polsce oraz poza granicami kraju (m. in. w Wilnie, Kolonii, Sztokholmie, Busan, Austin i Nowym Jorku).

 

Karolina Gorzkowska (ur. 1989) absolwentka PWST we Wrocławiu, aktorka Opolskiego Teatru Lalki i Aktora. Współpracuje także z Teatrem Dormana w Będzinie („Pamięć Rutki” – reżyseria Justyna Łagowska), a we wcześniejszych latach występowała również na deskach Teatru Pinokio w Łodzi („Balladyny i Romanse”, „Bruno Schulz – historia występnej wyobraźni” - reżyseria Konrad Dworakowski) i Teatru Lalki i Aktora w Wałbrzychu („Brzydkie kaczątko” – reżyseria Przemysław Jaszczak). Na macierzystej scenie grała między innymi w spektaklach w reżyserii Agaty Dudy-Gracz, Piotra Cieplaka, Bogusława Kierca, Pawła Aignera i Pawła Passiniego. Wystąpiła w ponad dwudziestu czytaniach performatywnych zrealizowanych przede wszystkim w Opolskim Teatrze Lalki i Aktora, jak również w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu, Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach czy Wrocławskim Teatrze Lalek. Współtworzy performatywną grupę -bufetowe-. Za rolę Rutki Laskier w spektaklu „Pamięć Rutki” i rolę Ninja Szuko w spektaklu „Zagubiony chłopiec” została wyróżniona w 26. Subiektywnym Spisie Aktorów Teatralnych Jacka Sieradzkiego.

 

Justyna Szafran – aktorka i piosenkarka, laureatka wszystkich nagród na 17. Przeglądzie Piosenki Aktorskiej (Grand Prix, Nagroda Publiczności i Nagroda Dziennikarzy). Laureatka Festiwalu Piosenki Studenckiej i konkursu Śpiewać każdy może (1995, 1996), otrzymała wyróżnienie na Festiwalu Fama w Świnoujściu (1996) oraz tytuł Indywidualność Roku '96 przyznawany przez TVP1 i Medal Młodej Sztuki w kategorii Osobowość sceniczna przyznany przez władze Poznania (1999). Laureatka Specjalnej Nagrody Organizatora na 7. Ogólnopolskim Przeglądzie Monodramu Współczesnego w Warszawie za spektakl „Rzecze Budda Chinaski” (2009) i Nagrody Jurora Krzysztofa Kulińskiego na 38. Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Jednego Aktora za spektakl „Rzecze Budda Chinaski” (2009). Laureatka Odznaki Honorowej Wrocławia Wrocław z wdzięcznością Wratislavia Grato Animo, 2018. Od 2007 roku w zespole Teatru Muzycznego Capitol.

 

Błażej Wójcik – absolwent krakowskiej PWST. W latach 1994-2007 i 2009-2013 aktor Teatru im. Juliusza Słowackiego, od 2007 do 2009 związany z Teatrem Współczesnym w Warszawie. Od sierpnia 2013 w zespole Teatru Muzycznego Capitol. Zagrał w „Dziadach” Adama Mickiewicza (reż. Maciej Sobociński), „Audiencji I” Bogusława Schaeffera (w reż. autora), „Bułhakowie” Macieja Wojtyszki (w reż. autora), „Pułapce” Tadeusza Różewicza (reż. Krzysztof Babicki), „Miłości i gniewie” Johna Osborne’a (reż. Magdalena Piekorz), „Idiocie” Fiodora Dostojewskiego (reż. Barbara Sass), „Czarnoksiężniku z Krainy Oz” L. Franka Bauma (reż. Jarosław Kilian), „Novecento” (reż. Bartłomiej Wyszomirski), „Szafie” Yukio Mishimy (reż. Natalia Sołtysik). Role filmowe: „Rewers” (reż. Borys Lankosz), „Duże zwierzę” (reż. Jerzy Stuhr), „Kiedy ranne wstają zorze” (reż. Mateusz Głowacki), „Pokój” (reż. Sławomir Shuty i Maciej Bochniak). Wystąpił w Gali 33. Przeglądu Piosenki Aktorskiej „Tak jest – piosenki Jacques’a Brela” w reż. Wojciecha Kościelniaka. Użyczył głosu postaci Garrusa Vakariana w grze komputerowej Mass Effect (części 1. i 2.). Laureat nagród aktorskich na festiwalach: Kontrapunkt w Szczecinie, Festiwal Prapremier w Bydgoszczy, Opolskie Konfrontacje Teatralne, Festiwal Dramaty Narodów w Krakowie i Ogólnopolski Festiwal Komedii Talia w Tarnowie.

 

 

15. Międzynarodowy Festiwal OPOWIADANIA

Wrocław, 4–6 października 2019


Międzynarodowy Festiwal Opowiadania [MFO] to wielowymiarowe święto krótkiej prozy, poświęcone promocji ambitnej książki, koncentrujące się na niebanalnej prezentacji form narracyjnych, badaniu oddziaływania literatury na inne dziedziny sztuki, pozwalające na wymianę doświadczeń twórców polskich i zagranicznych. MFO podejmuje także próby odtworzenia więzi między literaturą a tradycją opowieści ustnej. Centralnym nurtem MFO są prezentacje opowiadań prowadzone przez autorów w językach oryginalnych, z symultanicznie wyświetlanym tłumaczeniem, w zmienionej scenograficznie i co roku odmiennej lokalizacji.


Podczas 15. edycji festiwalu odbędą się konkurs na opowiadanie i konkurs na najlepszy przekład, prezentacje literackie z udziałem autorów z Polski i m.in. Korei Południowej, Norwegii, Turcji, Izraela i Czech, przegląd adaptacji filmowych, panele dyskusyjne i adaptacje sceniczne, warsztaty we wrocławskich bibliotekach oraz premiera dziewiątego numeru czasopisma „Opowiadanie”. www.opowiadanie.org 

 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 11 czerwca 2019 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca