Literatura

Narodowe Czytanie | „Balladyna” Juliusza Słowackiego ONLINE | 5.09.2020

W sobotę, 5 września 2020 roku zapraszamy na czytanie dramatu Juliusza Słowackiego „Balladyna”. W ramach dziewiątej odsłony Narodowego Czytania usłyszymy wybrane fragmenty sztuki w interpretacji aktorów współpracujących z Teatrem Wybrzeże. W role: Juliusza Słowackiego, Kirkora, Pustelnika, Skierki oraz Goplany wcielą się: Krzysztof Gordon, Piotr Łukawski oraz Magdalena Boć.

 

„Balladyna” Juliusza Słowackiego to wybitne dzieło polskiego romantyzmu. Dramat został ukończony w grudniu 1834 roku, a wydany pięć lat później w Paryżu. Powstał na emigracji w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski powstania i debat nad wspólną historią i przyszłym losem narodu. Poeta zadedykował „Balladynę” autorowi „Irydiona” – Zygmuntowi Krasińskiemu.

J. Słowacki połączył w tym utworze realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów. Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach stała się bardzo popularna. Wywarła duży wpływ na muzykę, malarstwo czy rzeźbę, a powstałe na przestrzeni lat jej liczne inscenizacje, zrealizowane przez wybitnych reżyserów i aktorów scen polskich, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

 

Tegoroczne Narodowe Czytanie realizowane jest w jak najbezpieczniejszej formie, z zachowaniem wszelkich środków ostrożności.

 

Wydarzenie dostępne będzie wyłącznie w wersji ONLINE.

 

Oglądaj na:

https://tps-dworek.pl/narodowe-czytanie-balladyna-juliusza-slowackiego-5-09-2020/
FB:/Towarzystwo Przyjaciół Sopotu

 

Dostęp bezpłatny

Zapraszamy!

5 września 2020

Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 28 sierpnia 2020 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca