Muzyka

O Ewelinie, buncie i polskiej muzyce

Chciałabym, żeby ten artykuł nie był tylko kolejnym nic nie wnoszącym głosem buntu na polską rzeczywistość. Chciałabym, ale niestety w tym cały jego bezsens, że nie przeczyta go właściciel żadnej wytwórni, a nawet gdyby (co jest czysto teoretyczne) nie ma szans na jakiekolwiek zmiany. Nieprawda, że Polak potrafi.
Czekaliśmy naprawdę bardzo bardzo długo. Przeżyliśmy Kaję Paschalską, Tomka Makowieckiego i Alicję Janosz. Można było dosłownie rzygać puszczanymi na okrągło we wszystkich stacjach radiowych komercyjnymi ‘przebojami’ (okazuje się, że pojęcie przebój od jakiegoś czasu jest względne). Aż w końcu pojawiła się iskierka, która dała nam nadzieję na ognisko. Niecierpliwie wyczekiwałam innowacji, upragnionej różnorodności i wielkiego come back na zapomniane w dobie mody na czarnych rockowe granie.

Pogodna, uśmiechnięta, polska Janis Joplin. Wszyscy widzą, że Ewelina Flinta ze swoją subtelną i zadziorną chrypką potrafi. Ale mimo to, że deklaruje się jako półhipiska, zarysowując swój image koralikami, długimi piórami i strojem ‘sugerującym wolną miłość’; wydaje się bladą i niezbyt wyraźną osobowością na tle komercyjnej popowej sieczki, jaką bez przerwy serwują nam polskie wytwórnie. Ciężko się wyłamać – i to jest uniwersalne usprawiedliwienie muzycznej bezpłciowości.

Ewelina jest wielka wyśpiewując covery Janis na bliskim jej klimatom Woodstocku. Ale kiedy wreszcie robi się o niej naprawdę głośno i wydaje własną płytę, pojawia się brutalny komentarz: to już nie to. Pewna grupa ludzi odkryła talent i na nieszczęście postanowiła się nim zająć. Ale przecież bezsensowne byłoby wcielanie się w role wielkich, którzy już odeszli pozostawiając po sobie jedynie wspaniałą muzykę i delikatne muśnięcie buntu. Dlaczego Ewelina nie przewróciła do góry nogami żenującej polskiej fonografii? Czy zabrakło odpowiednich ludzi, którzy wykorzystaliby niesamowite narzędzie Eweliny? Może kto inny powinien zająć się pisaniem piosenek? Może Ewelina powinna nauczyć się grać na gitarze i sama zacząć pisać piosenki? Jakoś niebardzo pasuje do rockowego artysty nieumiejętność zagrania chociaż kilku chwytów. I tu pojawia się ogromny brak, bo nawet niektóre popowe i lajtowe gwiazdeczki, a także gwiazdorzy disco polo grywają na tym instrumencie i sami piszą piosenki. Ewelina powinna więc jak najszybciej zająć się swą edukacją w tym kierunku. Inaczej nigdy nie stanie się twórcą przez duże T i artystą przez duże A, pozostanie jedynie wykonawczynią. Nie będzie miała też zbyt wiele do powiedzenia, bo dla ludzi zajmujących się jej sprawami najważniejsze będzie narzędzie. A narzędzie to z pewnością stworzone jest do czegoś więcej niż banalne ‘żałuję że cię znałam’.

A co z buntem?? Przecież to bunt nadaje ekspresję, wielkość, wyzwala energię. Wnosi nowe trendy i zrywa z zastygłymi zasadami. Stwarza nowe obszary sztuki i wpisuje w ponadczasowość. Budzi kontrowersję i chwyta bądź upada, czasami dorabiając się milionów.

Ale obecnie być może niektórym z nas żyje się bardzo dobrze i nie ma potrzeby zbuntowania się. Wygodniej udawać, że wszystko gra nie wyłamywać się z zastanego porządku (bo to się może zakończyć pogorszeniem naszego kochanego bytu), choć dla mnie pozostawia on wiele do życzenia.

Dla tych, którzy uważają, że dorośli i swoje przeżyli: bunt nie jest dziecinny i nie jest dla samego buntu. Jest awangardą i alternatywą dla absurdu, który nas otacza, dla polskiej rzeczywistości w każdej niemalże dziedzinie. Kuleje wszystko i wszystko potwierdza tę niezbyt chlubną opinię o naszym kraju, może wyłamuje się jedynie Adam Małysz i polskie siatkarki, które ostatnio pokazały na co je stać.

Oczywiście cały ten bunt wraz z szeregiem pięknych i wspaniałych haseł, które ośmieszają kicz i komercję funkcjonuje gdzieś w podziemiu i może nawet powoli znów rozkwita, tylko że nie potrafią z niego korzystać prawdziwe talenty. Nie ma prawdziwych, silnych osobowości, które byłyby w stanie coś zmienić. Krzyczą o sobie i o tym co się dzieje kolejni tandetni buntownicy. Krzyczy niejaki zespół Sweet Nosie. Ale cóż to jest?? Lider który swoim wyglądem niewiele różni się od guru polskiej młodzieży – Wiśniewskiego i gitarzyści, którzy zakładają na siebie śmieszne maski i stroje (kolędnicy???!!), świadomie (mam nadzieję) dając pozbawionym samodzielnego myślenia ludziom powody do utwierdzania się w swych wygodnych stereotypach. I wielce są później oburzeni, a z drugiej strony łechta ich przyjemnie to całe popularne nazywanie dziećmi szatana.

Żenujące. Poza Sweet Nosie, pojawia się ostatnio undergroundowa kapelka Kangaroz. Tylko szkoda, że są kolejnym wcieleniem Linkin Park i nic nowego nie potrafią zdziałać. Nic nowego oraz nic własnego – grają wzmocnione i przemielone przez rapowo-numetalową maszynkę covery.

A oprócz tych, którzy jako buntownicy i niekomercyjni zdołali jakimś cudem wedrzeć się w popularność (choć tak naprawdę nic do niej nie wnieśli) istnieje cała masa nieodkrytych i niezależnych, oraz cała masa zwyczajnie cienkich i bez talentu.

Zagraniczne wytwórnie wypuszczają w świat kolejnych wielkich: Evanescence, którzy wnoszą do muzycznego światka gotycki głosik Amy Lee i dość tradycyjne ciężkie granie, co daje razem ładne i przyjemne połączenie i jeszcze odnosi komercyjny sukces, bowiem jest na tyle dobre, że podoba się ludziom. Gdzieś tam zupełnie z innej beczki pojawia się Natasha StPierre i śpiewa delikatnie, romantycznie, ślicznie – nie każdemu się podoba, ale nie jest kiczowate, a głos również niebanalny. Wiele by tu można przytoczyć nazwisk i zespołów, aż do opętania przez niepokojącą myśl, że zagraniczne utwory są często po prostu dużo lepsze od naszych.

Tymczasem bowiem w Polsce pojawia się z kolejną porcją słodkiej komercji Kasia Stankiewicz, kolejny inteligentny i przebojowy singiel wydaje Kayah, a Łzy powoli staczają się już na samo dno komercyjnej zawiesiny, choć wciąż uważają, że jest inaczej. Czekam jeszcze na Krzysztofa Zalewskiego, ale znając jego ambicje muzyczne, z zespołu Loch Ness powstanie kolejne Iron Maiden i tak zakończy się moja bajka o oryginalności i nowatorstwie. Czy my naprawdę nie potrafimy stworzyć już nic nowego i nie zerżniętego z najnowszych trendów, jakie pojawią się na zachodzie?? Tam ciągle coś powstaje i coś idzie naprzód, choć ostatnio też nie dzieje się różowo. Zabrakło tych wielkich i wspaniałych, którzy chyba nawet wywęszyli co się dzieje i postanowili coś z tym zrobić. Tak więc powracają Deep Purple, Led Zeppelin i Metallica, tylko, że to też już nie to samo. Pocieszające jest to, że ludzie jeszcze do końca nie dali się pochłonąć przez kiczowatą sieczkę muzyczną i nadal chcą tych gigantów muzyki słuchać. Ale nawet to przebudzenie się dinozaurów z bezczynności i konsumowania swoich milionów dolarów zostało wiernie skopiowane w naszym ojczystym muzycznym światku. Nagle wrócił do łask (tylko z czym, do diabła!!!) Seweryn Krajewski (jedyna różnica między nim a tamtymi tkwi w owych milionach dolarów)… A swoją drogą, przecież Czerwone Gitary były wiele razy i niebezpodstawnie nazywane polskimi Beatlesami… Poza nim, znowu wydaje single Maryla Rodowicz i głośno mamy o dawnym discopolowcu, Krzysztofie Krawczyku. Powinnam się oburzyć, że starzy wygryzają z branży muzycznej młode talenty, ale ja się oburzam, że tych młodych talentów praktycznie nie ma, a jeśli już się zdarzą, zostają na wstępie zmarnowane. Wątpię, czy Ewelinie Flincie uda się nagrać coś lepszego niż jej debiutancka płyta.

Pozostaje czekać, aż wreszcie ludziom obrzydną już te pseudosuperprzeboje, aż wszyscy zaczną wyciągać na światło dzienne winyle i odgrzewać wybuchową rockową miksturę w zakurzonych adapterach. Pozostaje z przerażeniem przyglądać się zjawisku telewizyjnemu zwanemu „Idolem 3” i z resztką nadziei oczekiwać na zwycięzcę (a potem prawdopodobnie przeżyć kolejne rozczarowanie)…

roozia

36
4 artykuły 6 tekstów 162 komentarze
jestem bardzo złożona


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
Znaleziono 52 komentarze. Poniżej ostatnie 25.
sue_z 12 pazdziernika 2003, 18:38
"sranie w banię"
sytuacja na polskim rynku muzycznym wygląda tak a nie inaczej - i raczej nic się z tym nie zrobi
co zaś do wykonawców, których to przytoczyłaś- zastanów się może zanim coś napiszesz, ponieważ taki Sweet Noise ze swoimi maskami jest o całe niebo ponad Evanescence (która jak dla mnie jest komerchą w trochę innym wydaniu- do jednego wora z LP i innymi takimi)
jak już ktoś to wcześniej zauważył- chcesz czegoś wartościowego, to sama poszukaj a nie wślepiaj się w szkalny ekran
sue_z 12 pazdziernika 2003, 18:49
trzeba jednak przyznać, że twój tekst- mimo wątpliwej wartości merytorycznej- zdobył niemałą popularność
możesz to traktować jako pewnego rodzaju komplement ;P
nF
nF 12 pazdziernika 2003, 18:55
roozia - wiem, że nie ma rewolucji. Ja się tylko pytam/zastanawiam na czym taka miałaby polegać.

A wiek ma tu wiele do rzeczy. Bo jeśli brać tylko pod uwagę poziom wypowiedzi, to będzie kiepsko.
Abaddon 13 pazdziernika 2003, 15:32
W Polsce powstaje sporo dobrej muzyki. Przynajmnie na stosunkowo dobrze mi znanym poletku metalowym. Za przykład może posłużyć zespół Dragon's Eye. Scena gotycka także ma się nieźle. Z tego, co wiem, bez problemu można dostać również niezłe płyty młodych hip-hopowców. Tyle, że aby to wszystko znaleźć, trzeba wyłączyć telewizor i trochę poszukać.
13 pazdziernika 2003, 17:39
pfelix - dlaczego kiepsko?? bo odważnie i szczerze??

abaddon - ja nie twierdze, że w polsce nie ma dobrej muzyki. i wyobraź sobie, że czasami nafet wyłączam telewizor i sobie szukam różnych rzeczy. ale ten artykuł nie ubolewa nad tym, że w tv nie puszczają dobrej muzy, tylko nad tym, że w muyce zapanował zastój, brakuje nowych osobowości i nie dzieje się nic cieawego.
17 pazdziernika 2003, 08:36
Ty mozesz nazwac wypowiedź Królewny Aliny odważną i szczerą, ale ja nazwę ją żenującą.
roozia 17 pazdziernika 2003, 09:57
gdyby ten artykuł był żenujący, nie pojawiłoby się tyle komentarzy
17 pazdziernika 2003, 14:13
roozia - dlaczego próbujesz bronić artykułu przed niepostawionymi zarzutami?

na czym polega/czym jest/jak wygląda/rewolucja kulturalna? pojęcie rewolucjonizowania kultury - czy jest to torżsame odkryciu nowej jakości? Czy abstrakcjonizm lub internet zrewolucjonizował/uje kulturę?

to nF, jakby znowu nie podpisało.
17 pazdziernika 2003, 18:09
zapewne jedno jak i drugie w jakiś sposób ją znieniło, a na pewno urozmaiciło i wprowadziło jakieś nowe spojrzenia. krótko mówiąc zrobiło się ciekawiej.
17 pazdziernika 2003, 18:16
zapewne jedno jak i drugie w jakiś sposób ją znieniło, a na pewno urozmaiciło i wprowadziło jakieś nowe spojrzenia. krótko mówiąc zrobiło się ciekawiej.
nF
nF 18 pazdziernika 2003, 16:29
Zgodzę się - rewolucja zmieniłaby kulturę "w jakiś sposób", ale sama kultura też bez przerwy się zmienia. Więc czy powoli czy dramatycznie to raczej sprawa drugorzędna.

A teraz to nie ejst ciekawie?

nF
21 pazdziernika 2003, 20:04
zdecydowanie nie jest ciekawie )przynajmniej w moim odczuciu). brakuje mi wielkich osobowości - bezpłciowo jest. i to niestety również w podziemiu.
21 pazdziernika 2003, 20:08
zdecydowanie nie jest ciekawie )przynajmniej w moim odczuciu). brakuje mi wielkich osobowości - bezpłciowo jest. i to niestety również w podziemiu.
flinta ewelina
flinta ewelina 23 pazdziernika 2003, 12:56
jezu co za kretynski tekst. metal i gotyckie granie to tez pop. slonko kochane kompletnie nie rozumiesz kategorii ktorymi operujesz - muzyka rockowa jest 100% popowa w tym momecie kompletnie popowa w porownaniu np. eksperymentami z muzyka techno. wes nie pierdol taki glupot jakaz rokowacizna sprzed 50lat - ty chcesz robic tym rewolucje? WOOOW jestes bnaprawde super moze ja zostane twoim idolem?
aga michas
aga michas 11 listopada 2003, 11:19
spoko masz racje w niektorych kwestiach ale nie mow ze jesli ktos nie umie grac na gitarze nie powinien spiewac piosenek rockowych. ona ma swoj styl podoba mi sie jej glos choc nie powiem i przyznam ci racje ze teksty niekrore sa naprawde glupie ale w kazdym rzzie ona zawsze jest soba i podziwiam ja za to ze jako jedynej udalo sie wybic z wszystkich potencjalnych gwiazdek idola. kazdy z nas jest inny i kazdy woli swoja muzyke. generalnie ja sluchac polskiego rocka, troche zagranicznego. powoli znowu stsaje sie to modna muzyka, a ja napradwe amm dosci hiphopu i beznadziejnych napierdalanek jak to w tym siwcie jest zle beznadziejnie ze zeby byc szczesliwym trzeba umrzec itp. nie ocenai j sil eweliny skoro jej nie znsz. moze jej kolejna plyta bedzie wspanaiala bombaktora wybuchnie na rynku muzycznym? poczekajmy zobaczmy a nie wybiegajmy w przyszlosćbo naprawde nie warto.
11 listopada 2003, 22:59
Jak na dzień dzisiejszy, w Polsce najbardziej zbuntowanym stylem muzycznym jest hip hop, który stał się najautentyczniejszym głosem pokolenia. Jako jedyny posiada logicznie i materialnie ugruntowaną filozofię, podejmującą refleksje egzystencjalną wpływającą na ludzką samoświadomość (w określonym systemie). Reszta polskich odmian muzyki młodzieżowej, ze statystycznego punktu widzenia, posiada te atrybuty w dużo mniejszym stopniu.
Tezy za którymi obstajesz, są irracjonalne i wynikają chyba z nieuwzględnienia wszystkich czynników zewnętrznych. Pomimo tego, podziwiam Cię za nieustępliwość w obronie tej pracy. Jak wiesz, powszechnie przyjmuje się, że prawdę ma ten kto głośniej krzyczy. To dobre kryterium oceny zważając na fakt, że prawdy obiektywne wykraczają poza możliwości ludzkiego pojmowania. Kryterium jest bardzo... ewolucyjne. Pozdrawiam.
KasiA Scholastyka 12 listopada 2003, 16:04
Jak dla mnie zajebisty tekst napisałaś. Podpisuje się obiema rękami, że w naszym kraju dobrej muzyki dawno nie słychać! Sweet Noise akurat lubię ale to co zrobił z Peją zostawię bez komentarza. 3-maj sie pa pa
roozia 13 listopada 2003, 21:39
flinta - jak już coś to 'wez nie pierdol', pomijając literówkę... słonko kochanie to ty nie rozumiesz pojęć, którymi operujesz. jak chcesz posłuchać popu, to włącz sobie radio (watpię, że tam gotyk znajdziesz).

eh, aga michas - jak ktoś sam nie tworzy, to zawsze bedzie tylko wykonawcą i nikim więcej. więc co z tego, że flinta jest sobą. to nie to!

co się zaś tyczy polskiego hh... jest to bunt bezsensowny i pozbawiony jakichkolwiek racjonalnych przesłanek. podobnie jak inne bunty subkulturowe. mi nie o taki bunt chodzi. racji nie ma ten kto głośniej krzyczy. bronię artykułu, bo mam rację ;)

thx nikola :) hihi
Drago 14 listopada 2003, 15:58
................................
jacek
jacek 18 listopada 2003, 06:42
To, że firmami finograficznymi rządzą ludzie, którzy nie lubią muzyki, a za to kochają pieniądze jest faktem. Eweliny nie zmarnowano, ale usiłowano na niej zarobić. Otoczył ja wianuszek etatowych "opiekunów", którzy dzięki układom (czy towarzyskim, czy korupcyjnym - nie wnikam) siedzą blisko właściwych biurek. Jak ma się cos odświeżyć, skoro tzw. młodym talentom pisze muzykę i teksty (kreuje wizerunek) krąg mniej więcej tych samych pasożytów? Nie byłem w stanie przeczytać wszystkich postów, więc sorki, jeśli się powtarzam.
Sweet Noise nie "przebiera się" bo tak im się podoba, tylko stosuje określoną symbolikę otwarcie przyznając się do uczestnictwa w dość ciekawym ruchu. Jest to bezkompromisowe i odważne. Glaca jest super gościem, choć znam go ledwie odrobinę i muzyka mnie ich nie kręci.
Ewelina jak Górniak, niestety nic poza instrumentem (głosem), nie musi się uczyć grać na innym, bo na to szkoda już życia. Mogłaby za to próbować otoczyć się ludźmi, którzy szukają rzeczywistych komunikatów. Coż z tego, jeśli "należy" do telewizji i określonej wytwórni. Poza tym zarabia jakieś pieniądze, może jak zarobi, to poszuka swojej drogi.
Od Krawczyka wara.
Na koniec uwaga umocowana ezoterycznie. Gurdżijew mówił, że wszystko jest materią i jako takie jest ilościowo ograniczone. Olbrzymią wiedzę posiadają nieliczni. W innym razie groziłby jej podział na wszystkie głowy i wtedy każdemu przypadłoby... tyle co nic. Per analogiam w muzyce i sztuce.
satyr00
satyr00 19 listopada 2003, 00:55
Do coliflora
Gurdżijew zdecydowanie myli się. Wrażenia percepcyjne, z których czerpiemy wiedzę (o ile przyjąć założenie empiryczne, a jemu chyba właśnie o takie chodzi) są rzeczywiście w określonym przedziale czasu i przestrzeni ograniczone. Piszesz „groziłby jej (wiedzy) podział na wszystkie głowy i wtedy każdemu przypadłoby... tyle co nic” co da się tylko uzasadnić wychodząc z założenia, że wiedza w każdej głowie składa się z zupełnie innych, ograniczonych ilościowo elementów.. co jest oczywistą niedorzecznością. Każdy ma jakieś, choćby podstawowe wiadomości z różnych dziedzin, które są takie same u każdej osoby, która je przyjęła. Oczywiście można powiedzieć też, że te elementy nauki są u każdego różne ze względu na indywidualne sposoby przetwarzania zdobytej wiedzy.. wynikające z różnych zdolności percepcyjnych i umysłowych.. ale to co najwyżej urozmaica świat i mnoży te jego „ukryte” elementy wiedzy.
satyr00 19 listopada 2003, 01:09
cd . mnoży w nieskończoność - dla ścisłości.
Cobolt
Cobolt 30 grudnia 2003, 11:32
Sorry są też odkrywcze zagraniczne kapela chociażby takie jak Queens Of The Stone Age, oni niczego nie odgrzewają tylko tworzą coś nowego, a Metalica to syf, który powiniendawno zginąć. Od Iron Maiden to się odczep bo grają od 25 lat i ich płyty nadal się dobrze sprzedają.

Dla mnie w Polsce ostatnim odkryciem jest chociażby COOL KIDS OF DEATH.
sunshine55@o2.pl
sunshine55@o2.pl 22 czerwca 2004, 09:22
miałam nie czytać tego artykułu za to co napisałaś już w pierwszym akapicie. wiesz, nie wypowiadaj sie na temat osob których nie znasz, bo dla mnie Makowiecki to świetny artysta, naprawde oby więcej takich ludzi na polskim rynku muzycznym. rozumiem, moze kwestia gustu, ok. jednak uwielbiam janis joplin i flinte i postanowiłam dalej doczytać. ale kolejne oburzenie zwróciło na mnie to, co napisałaś o zespole sweet noise. wprawdzie ich muzyka wg mnie nie jest najlepsza, ale za to ich Liryki (przez duze L) są genialne jak mało co! faktycznie zespoł Łzy ma wiele kiczowatych i pustych piosenek ale mimo to, dzieki kilku naprawde wartosciowym piosenkom uważam ich za artystów. jak można nazwać zespół komercyjnym jeśli sam wydaje sobie własne płyty?! początkowo nie mieli podpisanego kontraktu z żadną wytwórnią, wydawali sami. teraz nie wiem.
ale to tylko kwesiat gustu.
Pozdrawiam!
sunshine55@o2.pl
sunshine55@o2.pl 22 czerwca 2004, 09:22
miałam nie czytać tego artykułu za to co napisałaś już w pierwszym akapicie. wiesz, nie wypowiadaj sie na temat osob których nie znasz, bo dla mnie Makowiecki to świetny artysta, naprawde oby więcej takich ludzi na polskim rynku muzycznym. rozumiem, moze kwestia gustu, ok. jednak uwielbiam janis joplin i flinte i postanowiłam dalej doczytać. ale kolejne oburzenie zwróciło na mnie to, co napisałaś o zespole sweet noise. wprawdzie ich muzyka wg mnie nie jest najlepsza, ale za to ich Liryki (przez duze L) są genialne jak mało co! faktycznie zespoł Łzy ma wiele kiczowatych i pustych piosenek ale mimo to, dzieki kilku naprawde wartosciowym piosenkom uważam ich za artystów. jak można nazwać zespół komercyjnym jeśli sam wydaje sobie własne płyty?! początkowo nie mieli podpisanego kontraktu z żadną wytwórnią, wydawali sami. teraz nie wiem.
ale to tylko kwesiat gustu.
Pozdrawiam!
więcej komentarzy »
przysłano: 27 marca 2009 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca