Muzyka

Piotr Rubik - życiorys i kariera

Piotr Rubik urodził się 3 września 1968 w Warszawie. Jest jednym z najpopularniejszych polskich kompozytorów muzyki instrumentalnej, filmowej i teatralnej.

Życiorys

W wieku siedmiu lat rozpoczął naukę gry na wiolonczeli w klasie Jerzego Ługiewicza. Po ukończeniu tej szkoły dostał się do liceum muzycznego gdzie kontynuował naukę gry na wiolonczeli pod kierownictwem profesora Andrzeja Zielińskiego. Profesor Zieliński prowadził go do ukończenia Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

Przez dwa lata był członkiem elitarnej, Światowej Orkiestry Jeunesses Musicales - 110 muzyków z 35 krajów świata. Zwiedził z nimi Amerykę Południową, Europę. Koncertował z takimi wybitnymi dyrygentami Jak Charles Dutoit czy Vernon Handley. Równolegle uczęszczał na kursy muzyki filmowej, między innymi pod kierunkiem Ennio Morrricone, w Sienie, we Włoszech. Był także producentem płyt Tytusa Wojnowicza, Małgorzaty Walewskiej, Katarzyny Skrzyneckiej, Michała Bajora i Geoginy Tarasiuk.

Kariera

Piotr Rubik przez wiele lat pozostawał w cieniu polskiego show-biznesu, pisząc piosenki dla bardziej i mniej znanych artystów polskiej sceny, komponując muzykę do filmów oraz tworząc elementy muzyczne do programów telewizyjnych ("7 dni świat", "Kawa czy herbata"). W 1993 roku odniósł pierwszy sukces - razem z tytułową piosenką na płycie Górniak "Dotyk" (do dziś to jedno z najlepszych dzieł Rubika). Na następny musiał czekać ponad dziesięć lat.

Dawno żaden polski artysta nie budził w Polsce tyle emocji co Piotr Rubik. Ganiony przez krytyków, uwielbiany przez słuchaczy, sprzedaje najwięcej płyt w Polsce. Wielu krytyków określa Rubika jako kogoś na kształt Michała Wiśniewskiego wśród kompozytorów. Podobieństwa upatrują w fryzurze oraz w tym, że Rubika, jak Wiśniewskiego, albo się kocha, albo nienawidzi. Jedni wychwalają jego pompatyczne oratoria pod niebiosa, inni nazywają tandeciarzem i muzycznym hochsztaplerem. Te skrajne oceny wynikają przede wszystkim z idei muzycznych artysty. Najlepszym przykładem jest fakt, że na podsumowującej pierwszy okres twórczości płycie "Rubikon" Rubik umieścił i napisany dla Edyty Górniak przebój "Dotyk", i sygnał ze specjalnych wydań "Wiadomości" emitowanych po śmierci Papieża.

Rubikowi trudno odmówić talentu do tworzenia muzyki, której chcą słuchać ludzie. Deklaruje, że stara się nie rozgraniczać muzyki na pop, jazz, folk czy metal. W muzyce inspiruje go przede wszystkim dobra energia, melodia, wzruszenie. Tego najbardziej lubi słuchać, bo to zawsze nastraja go pozytywnie i tego też szuka u siebie. Stara się, by każdy jego utwór był przede wszystkim melodyjny i niósł pozytywne emocje.

Nikt już nie pamięta nazwisk Olgi Szomańskiej i Przemysława Branny, wykonawców piosenki, która wygrała festiwal w Sopocie w 2005 roku. Wszyscy wiedzą jednak, że to utwór autorstwa Piotra Rubika. Zaczęło się od dyrygowania, następnie Rubik znalazłem się w centrum uwagi i zaczął scalać całe towarzystwo. A ponieważ jest dość charakterystyczną postacią, zaczął pojawiać się w mediach.

Julka

29 Białogard
5 artykułów 5 tekstów 20 komentarzy
Moja Historia, Nie Ma Końca ...


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
Kuba
Kuba 13 czerwca 2007, 16:10
Ekstra ! Bardzo mi sie podoba
Paulina
Paulina 19 czerwca 2007, 15:36
Bardzo mi się podoba
Trzymaj tak dalej
asia
asia 29 czerwca 2007, 22:27
lubię muzyke Rubik...Tworzy on lekkie proste melodyjki miłe dla ucha jednak Oratoria innych kompozytorów podobaja mi sie bardziej...
Ania
Ania 2 lipca 2007, 12:48
Fajnie że tworzy dla ludzi a nie dla pierdolencji
egzemplarz 2 lipca 2007, 17:24
Miło, że przybliżyłaś nam życiorys Rubika, ale mówiąc szczerze, to muzyka którą on tworzy jest po prostu straszna.
Witold Szwedkowski
Witold Szwedkowski 3 lipca 2007, 12:19
Promowanie Piotra Rubika to barbarzyństwo! Gwałt na kulturze i sztuce!
Równie intensywnie kilkanaście lat temu promowane były zespoły: Fanatic, Atlantis, Akcent, Milano, Ex Problem czy Chanel. Widzę, że teraz przyszedł czas na Piotra Rubika. Jego obecność w mediach również tych publicznych, tych z misją kulturalną nie jest żadnym wyznacznikiem jakości muzyki.
Stołeczna Estrada przy współpracy z Telewizją Polską 29 lutego 1992 roku zorganizowała w Sali Kongresowej Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie (sic!) pierwszą Galę Piosenki Popularnej i Chodnikowej. Gdyby wtedy Rubik był tak znany jak znanym jest teraz, też dostałby zaproszenie.
Bo czy ktoś zaprzeczy, że gra muzykę popularną.
Jarek
Jarek 3 lipca 2007, 20:21
A kto mi powie na jakiej płycie można znaleźć PSALM KONWALII? PS. Proszę poprawić imię p. Tarasiuk :)
meloman
meloman 5 lipca 2007, 16:44
Psalm z bukietem konwalii- oratorium Psałterz wrześniowy. Ja też lubię Rubika.
marzena
marzena 5 lipca 2007, 22:04
co wy ludzie chcecie od niego Piotrek komponuje wspaniale utwory i to jest najwazniejsze jestem z toba
miki1315
miki1315 7 lipca 2007, 22:49
rubik wymięka przy happysad
Fanka Dina
Fanka Dina 13 lipca 2007, 13:41
Piotr Rubik jest moim fanem od czasu wydania płyty na której była piosenka "Psalm dla ciebie".Uwielbiam go!!!!!!!!Piotrze jeśli to czytasz pozdrawiam cię serdecznie!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Masz super piosenki!!!!!!DINA 12 lat. e-mail:dina12@onet.eu pisz na mój e-mil odpisz prosze!!!!!!!!
Dina12
Dina12 13 lipca 2007, 13:44
Nie sapicie do piotrusia!!!!!!!!!Jest super kompozytorem a piosenki ma super super super!!!!!!!!!I jeszcze 100000000000razy super!!!!!!!!!!!!!!!!!:):):):):):):):):):):):):):):):):):):) :):):):):):):):):):):):):):):):)Chciała bym mie jjego autograf!!!!!!Załatwcie mi go prosze!!!!!!
Caspo
Caspo 13 lipca 2007, 18:09
Piotr Rubik tworzy klasykę a nie roki hip hop czy inne pierduły dla mnie on jest super wraz z jego muzyką
Gosia
Gosia 13 lipca 2007, 18:40
Ja osobiście spiewam piosenki p.Piotra Rubika. Tworzy muzykę (tak jak niżej ktoś napisał) dla ludzi.
Nie musicie jej słuchać.
Teraz się nie docenia prawdziwych artystów.
Ostatnio przechodząc po ulicach Sopockiego Monciaku trafiło do mnie to jak prawdziwi artyści musza zarabiać.
Na deptakach!
To jest przykre. Bo ci ludzie mają wielki potencjał izdolności, a muszą dorabiać na ulicach.
Dziękuję p.Rubikowi za to,że tworzy mimo wszystko.
Witold Szwedkowski
Witold Szwedkowski 16 lipca 2007, 20:17
Owszem Gosiu, może i mamy teraz takie czasy, w których nie docenia się artystów ale kiedy były takie, że artyści byli doceniani. Van Gogh, Norwid, Mozart zmarli w biedzie.Najlepiej opłacani są wyrobnicy i rzemieślnicy udający artystów. Ich wielbiciele nazywają ich artystami bo chcą mieć coś wspólnego ze sztuką, która przez samą swoją nazwę jest namiastką doznania duchowego.
Cieszę się, że sama dostrzegłaś (przez analogię), że Piotr R. nie jest artystą.

Piszesz, że nie muszę słuchać muzyki Rubika. Ano niestety "muszę". Bo kiedy jestem w miejscu publicznym, a tam akurat pani fryzjerka albo pani sklepowa oddaje się kontemplowaniu sztuki autorstwa największego polskiego kompozytora od czasów Stanisława Moniuszki.
Z ta tylko różnicą, że wspomnianego Moniuszki czy Szymanowskiego nie lansowały firmy fonograficzne, rozgłośnie radiowe czy dystrybutorzy filmowi.
Witold Szwedkowski
Witold Szwedkowski 16 lipca 2007, 20:38
www.porcys.com/Forum.aspx?id=2072
Agata
Agata 19 lipca 2007, 19:58
Nie moge się zgodzić z tym, ze nikt nie pamięta Brannego!!!! Może o p. Oli Szomańskiej mniej się mówi, nie była tak popularna, ale Prtzemysław Branny jest postacią, której Rubik wcale nie jest potrzebny! Nie wiem jakim prawem piszesz Jolu że nikt o nich nie pamięta? Tylko dla wykonawców jestem w stanie znieść utwory Rubika...i dla słów p. Zbigniewa Książka, bo bez nich marny los spotkałby te "melodyjki"
Pozdrawiam.....
misia
misia 27 lipca 2007, 09:42
jego piosenki mogą wywrócić do góry nogami żyćie człowieka, oczywiście z tej pozytywnej strony, ta muzyka i teksty... Po prostu chce się słuchać!!!
ja też prosiłabym o autograf, jeśli to możliwe...
15-latka
15-latka 27 lipca 2007, 12:36
Gdy słucham Piotra Rubika, pogrążam się w ekstazie. Dzieło jakie stworzył, jest przepiękne, uwielbiam słuchać wszystkich jego utworów. To mój ulubiony wykonawca.
Basia
Basia 31 lipca 2007, 17:37
Piotr musi miec talent tak szybko zaczac grac na czyms ja dopiero teraz gram na gitarze i pianinie
borunsky
borunsky 24 września 2007, 14:52
rubik sssie po same kule (moim skromnym zdaniem)
Dorota
Dorota 2 grudnia 2017, 09:08
DDjest swietny bo ma wsparcie z nieba a to juz cos pozdrawiam
Johan
Johan 11 czerwca 2021, 12:33
Rubik to marginesy folkloru. Trzeba być amatorem kwaśnych jabłek...
przysłano: 10 grudnia 2009 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca