Muzyka

Żywe Kultury w roku 2008

Room On Moon + Trottel Stereodream Experience - "Bo nie tylko bakterie mogą tworzyć żywe kultury" 28.02 - Wrocław, 29.02 - Lubin

 

Od czasu powstania cyklu Żywe Kultury Muzyczne krajobraz muzyczny miasta mocno się zmienił. Coraz częściej z przyjemnością obserwujemy, że istnienie wrocławskiej sceny muzycznej, które postulowaliśmy na początku naszego projektu, powoli staje się faktem. Nie jest to oczywiście nasza zasługa, choć mamy nadzieję, że choć małą cegiełkę do tego procesu dorzuciliśmy.

Nie znaczy to jednak, że formuła projektu się wyczerpała. Można wskazać we Wrocławiu kilka postaci, wokół ogniskują się nowe projekty, szczególnie aktywnych, eksperymentujących z róznymi składami, wymyślających co rusz nowe projekty. Jest też grupa muzyków, którzy stoją nieco na uboczu tych zdarzeń, wciąż działając we własnym kręgu. My chcemy działać dla obu tych grup. Dać miejsce i impuls do zmaterializowania się projektów, które istnieją na razie w salach prób lub nawet tylko rozmowach. A z drugiej strony - zaprosić do eksperymentów tych, którzy dotąd stali raczej z boku. Wytrącić ich ze zwykłego rytmu pracy i popchnąć na ścieżkę

Już od dziewięciu koncertów, blisko półtora roku tworzymy cykl, o którym muzycy wiedzą, że mogą się zgłosić z najbardziej szalonymi pomysłami, a my przyjmiemy ich z otwartymi ramionami. Cykl, gdzie objawiają się nowe idee i nawiązują nowe przyjaźnie.
IX edycja „Żywych Kultur Muzycznych"

Room On Moon + Trottel Stereodream Experience

Żywe Kultury Muzyczne w lutym podwójnie i międzynarodowo! Po raz pierwszy odbędą się w ramach cyklu dwa koncerty - we Wrocławiu i Lubinie i po raz pierwszy jednego wieczoru zaprezentujemy dwa zespoły! W Rurze (specjalnie w tym celu otwartej mimo remontu) zadebiutuje nowy wrocławski projekt Room On Moon z portugalskim wokalistą. Dodatkowo, jako gość specjalny wystąpi węgierski zespół Trottel Stereodream Experience, w ramach trasy promującej ich pierwszy od 5 lat album „Stop Ahead".

Room on Moon to nowy projekt muzyków dawnego Programu, obecnie grających w innych formacjach:

- Wojtka Dobrowolskiego - gitary (Atomy, Kostas New Progrram)

- Marcina Witkowskiego - perkusja (Jiwa, Leaf)

- Andrzeja Nawrockiego - klawisze (Jiwa, Majaba)

Zaprosili oni do współpracy portugalskiego wokalistę João Sousa (QUA QUA, Transit).

W pokoju na księżycu brzmią rzadkie we Wrocławiu stoner jazz-rockowe harmonie, ale muzycy nie ograniczają się bynajmniej do jednego gatunku, swobodnie eksplorując swe muzyczne fantazje. Na pewno warto zwrócić uwagę na głos João, który wśród rockowych wokalistów w 71 może być uznany za objawienie.

Z kolei Trottel to legenda węgierskiej alternatywy. Istniejący od 1989 roku zespół jako Trottel Stereodream Experience występuje od kilku lat, wcześniej pojawiali się jako Trottel, TroXX, Monodream. Nagrali już 11 płyt, zagrali setki koncertów koncertów, byli jednym z najważniejszych zespołów alternatywnych w krajach dawnego Układu Warszawskiego. Przez lata wypracowali własny oryginalny styl, Łączą jazz, elektronikę, folk i psychodelę w jedną porywającą całość. Jak sami mówią, tworzą muzyczny podkład pod życie, inspirując się nim nieustannie odkrywają coś nowego. Nie nagrali nigdy dwóch podobnie brzmiących płyt.

Bardzo prawdopodobne, że oba zespoły zagrają też wspólny, polsko-węgiersko-portugalski jamm, łącząc dwie legendy alternatywy dawnych demoludów z pierwiastkiem południowym

Room On Moon (Wr/PL) + Trottel Stereodream Experience (Hu)Gdzie?
Jazz Klub Rura, ul. Łazienna 4, Wrocław

Kiedy? 28 lutego 2008; godz. 20.30

Za ile? 12(u)/15 pln

Gdzie? Klub Pod Muzami, Lubin

Kiedy? 29 lutego 2008; godz. 20.30

Za ile? 10 pln /w dniu koncertu 12 pln/

Jak to brzmi?

www.myspace.com/trottelstereodreamexperience

www.myspace.com/roomonmoon

Co i jak?Żywe Kultury Muzyczne są cyklem koncertów, mającym tchnąć nowe życie we wrocławskie środowisko muzyczne. Wprowadzić ferment, skonsolidować i wypromować. W jego w ramach prezentujemy najnowsze projekty znanych wrocławskich muzyków, często są to wręcz składy powstałe specjalnie z myślą o naszej imprezie, jeszcze nieokrzepłe we wspólnym graniu. Dzięki temu efekt jest niespodziewany i żywiołowy, i mamy nadzieję, że jego energia będzie udzielać się także publiczności.


Koncerty odbywają się w legendarnym, najstarszym w Polsce działającym klubie jazzowym Rura, przy ulicy Łaziennej 4 we Wrocławiu. Organizujemy je co miesiąc, przeważnie w drugi czwartek, miesiąca o godzinie 20.30.

Dzięki współpracy z Hermetycznym Garażem niemal wszystkie koncerty są nagrywane i transmitowane w Internecie (www.hermetycznygaraz.com), a wybrane fragmenty koncertów zostały wydane na płycie dołączonej do ostatniego numeru czasopisma Rita Baum.


Wkrótce ukażą się kolejne płyty, między innymi zapis całego koncertu Kormoranów z projektem „Miasto", co będzie drugim oficjalnym wydawnictwem płytowym w blisko
25 letniej historii zespołu!

Kontakt:

www.g-punkt.pl/zkm

www.myspace.com/zywekulturymuzyczne


mail: zkm@g-punkt.pl

 

Patronat medialny:

Wywrota

 

od: 28 lutego 2008
do: 29 lutego 2008 Wrocław, Lubin
Redakcja

Redakcja

23 z Internetu
7579 artykułów 1720 tekstów 66 komentarzy
Wywrota.pl to interdyscyplinarny serwis społecznościowy zajmujący się kulturą. Jest jednym z pierwszych portali kulturalnych w polskim Internecie – działa od 1998 roku. W tym czasie otrzymał wiele prestiżowych nagród, m.in.: Papierowy Ekran…


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 14 lutego 2008 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca