Muzyka

Bruce Springsteen - boss wszystkich bossów

Muzyczny fenomen, człowiek legenda, genialny artysta, tekściarz. Bruce Springsteen prawie czterdzieści lat na scenie miliony sprzedanych albumów piosenki na których wychowują się pokolenia. Skąd wziął się ten fenomen jak narodziła się jego nie przemijająca legenda.

Urodzony 23 września 1949 roku karierę rozpoczynał pod koniec lat 60. Jego wielka przygoda z muzyką trwa do dziś dzień i będzie trwać jeszcze długo. Springsteen uznawany jest wielkim sumieniem Amerykanów. Jego przełomowe płyty jak „Born to Run"; „Born In The U.S.A", „The Rising" czy ostatnia „Magic". To płyty traktujące o największych bolączkach Ameryki. Jeden z jego największych przebojów Born In The USA mało co nie doprowadził do porażki Ronalda Reagana w walce o reelekcje na urząd prezydenta Stanów Zjednoczonych. Springsteen pochodzi z New Jersey. Sam nauczył grać się na gitarze i harmonijce ustnej. Wraz ze swoją kapelą E Street Band karierę zaczynał w obskurnej sali koncertowej Asbury Park która mimo, że nie nadaje się już do użycia cały czas jest miejscem w którym Springsteen zaczyna swoje solowe i zespołowe trasy koncertowe. Ponoć jest no najbardziej niesamowite miejsce na koncerty Bossa ponieważ uosabia jego korzenie. Robotnicze dzielnice, brak perspektyw, to wszystko wypełniało początki jego kariery. Na każdej płycie znajdowała się choć jedna piosenka o trudach życia w takich miejscach. Bez wątpienia można ufać jego słowom. Nie wiem skąd wzięło się moje uwielbienie do jego muzyki ale wiem że będę mu wierny.

 

W ostatnim numerze „Times" Bruce Springsteen znalazł się wśród 100 najbardziej wpływowych ludzi. Jest głosem wielkiej części amerykańskiego społeczeństwa. Oficjalnie wiemy już że Springsteen poprze z najbliższych wyborach prezydenckich czarnoskórego Baraka Obame z Partii Demokratycznej. Poparcie takiego artysty jest nie tylko wielkim zastrzykiem elektoratu ale również wielkim honorem dla polityka. Springsteen nigdy nie ukrywał że najbardziej zależy mu na równym traktowaniu ludzi nie bacząc na ich kolor skóry, poglądy czy zasoby finansowe. Słuchając jego muzyki wiem czemu taki jest. Nie trzeba fascynować się jego twórczością aby usłyszeć prosty przekaz dla prostych ludzi którzy wiedzą że Boss pomaga im najlepiej jak potrafi, że nie pozostaje głuchy na ich problemy i skargi na rządzących.

Wracając do samej muzyki. Warto tu powiedzieć o pewnych fenomenach. Pierwszym z nich jest wymieniona wyżej płyta The Rising była to najlepsza reakcja jaką mógł wykonać bard Ameryki na tragiczne wydarzenia z 11 września 2001 roku. Płyta to mimo że byłą dośc smutna była również żywiołowa miała obudzić smutnych amerykanów z letargu obudzić w nich patriotów. Przekaz był jasny. Powstańcie!

 

Trochę inną wartość niosła ze sobą płyta Born In The U.S.A.. Powstała w 1984 roku była jego głosem w sprawie coraz gorszego traktowania ludzi pracujących w fabrykach. Springsteen zaskakuje stanowczością i konkretnym przekazem. Dla nas Polaków ta płyta ma jeszcze większe znaczenie ze względu na zdjęcie zamieszczone w książeczce do płyty jeden z członków E Street Band ma na sobie koszulkę z symbolem Solidarności. Również jasny przekaz. Springsteen ze swoim zespołem udowodnili że nie są obojętni na to co dzieje się w bloku wschodnim. A Stan Wojenny w Polsce rozwijał się bardzo spokojnie i starannie. Cała płyta jest porywająca. Piosenki jak choćby ta tytułowa czy Working On The Highway przepełnione goryczą i słowami o trudach pracy która i tak nie przynosi żadnych korzyść a może wpędzić w wielkie kłopoty.

 

Kolejną niesamowitą płytą jest Nebraska płyta ta została wydana w 1982 roku. Płyta porusza jedne z najpoważniejszych problemów ówczesnej Ameryki. Bezrobocie. Tekst piosenek Atlantic City czy Mansion On The Hill poruszają ten problem bardzo drastycznie. Pierwszy mówi o uczciwym człowieku który musi zrobić coś aby spłacić długi i nie może tego zrobić a druga o odizolowaniu się ludzi bogatych od biednych.

 

Ludzi doceniają szczerość Springsteena jest on laureatem wielu nagród zarówno muzycznych jak i charytatywnych. Sam działa charytatywnie co wzbudza jeszcze większą sympatię wśród ludzi. Springsteen jak człowiek ma w sobie coś takiego, inspirującego wiele młodych zespołów wykonuje jego piosenki w swoich aranżacjach wielu młodych artystów uważa go za swoją inspirację i jedną z przyczyn dla których zostali artystą.

 

Wpływ Bruca Springsteena i jego twórczości oddziałuje na wielu ludzi. On sam ma wielki wpływ na postrzeganie otaczającego nas świata przez nas samych. Wartość jego tekstów nigdy nie zostanie zmieniona i będą się na nich wychowywać kolejne pokolenia ludzi walczących o równość, sprawiedliwość i wolność. Kultywujmy tradycje takich wspaniałych twórców a nasze życie będzie pełniejsze o wartości ponadczasowe.

Sandman...

Sandman...

30 warszawa
2 artykuły 3 teksty 2 prace 6 komentarzy


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
Sandman...
Sandman... 7 maja 2008, 21:30
opublikowane bez zadnego komentarza ani zadnej oceny szok...
Kuba Śliwiński 8 maja 2008, 20:02
Heh...to chyba norma tutaj z tego co widze :D
Dominik
Dominik 10 maja 2008, 00:54
W tym dziale nie ma ocen:).
Trudno napisać komentarz do tekstu opisującego postać i kilka płyt. Koniec końców nie piszemy przecież dla komentarzy.
przysłano: 5 maja 2008 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca