Muzyka

Nadzwyczajny Koncert Kameralny

Kwartet Joachim - Le Quatour Joachim
Zbigniew Kornowicz - 1 skrzypce
Joanna Rezler - 2 skrzypce
Marie-Claire Mereaux - altówka
Laurent Rannou - wiolonczela

Program:
Ludwig van Beethoven - Kwartet nr 4 op. 18
Maurice Ravel - QUATUOR
César Franck - QUARTETT

Kwartet Joachim powstał w we Francji w roku 1986 z inicjatywy skrzypków polskiego pochodzenia - Zbigniewa Kornowicza i Joanny Rezler. Kwartet szybko zwrócił na siebie uwagę wybitnymi walorami dźwiękowymi i wrażliwością na kolor - instrumenty, których używa są godne wzmianki: skrzypce Antonio Stradivariego z 1727 roku, skrzypce i altówka kremońskiego mistrza Giovanni Batista Cerutiego z początku XIX wieku i wiolonczela pochodząca z Mediolanu ze Szkoły Testore z początku XVIII wieku.

Kwartet doskonalił swoje umiejętności pracując przez 3 lata z członkami Kwartetu Amadeus w Kolonii i Paryżu, jak również z Kwartetem La Salle i Julliarda. Zespół prowadzi intensywną działalność koncertową i nagraniową na całym świecie.
Kwartet występował m.in. w ramach Sezonu Polskiego Nowa Polska w Paryżu, Musiksommer w Zurichu, Ostergotlands Musikdagar w Szwecji, w Niemczech, Czechach i wielu dalszych krajach w tym w Chinach. Wśród miejsc stałych koncertów Kwartetu są: Festiwal Kwartetów Smyczkowych w Luberon, Godziny Muzyczne w Cunault i Spotkania Muzyczne w Bourgogne.

Klasyczny repertuar kwartetowy począwszy od Boccheriniego, Haydna i Mozarta; wszystkie kwartety Beethovena, Schuberta, Mendelssohna, Schumanna, Brahmsa; muzyka kwartetowa wielkich szkół narodowych w tym szkoły hiszpańskiej, czeskiej i rosyjskiej. Specjalne miejsce w repertuarze Kwartetu zajmuje muzyka francuska 2 połowy XIX i 1 połowy XX wieku z uwzględnieniem twórczości takich postaci jak Cezary Franck, Camille Saint-Saens, Vincent d'Indy, Ernest Chausson, Gustave Samazeuilh - z rzadko wykonywanymi ich kwartetami, oraz Claude Debussy, Maurycy Ravel i in. Wielką wagę Kwartet przywiązuje do popularyzacji muzyki polskiej od Karola Szymanowskego, Grażyny Bacewicz, Krzysztofa Pendereckiego, Witolda Lutosławskiego do kompozytorów współcześnie żyjących.

 

 


przysłano: 19 pazdziernika 2008 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca