Muzyka

Jens co nie chciał Niny

Singer-songwriter to termin kojarzony z samotnym wokalistą wykonującym własne piosenki przy użyciu gitary akustycznej. Ten opis jest często niewystarczający. Przykładem na to jest choćby Jens Lekman - czołowy singer-songwriter Skandynawii.

 Urodzony w 1981 roku Szwed pisze piosenki najczęściej klasyfikowane jako indie-pop (niezależny pop). Utwory Lekmana budzą u krytyków skojarzenia z twórczością takich artystów, jak Morrissey, Belle & Sebastian czy Magnetic Fields. Piosenki Jensa charakteryzują się tym, że łączą łatwo wpadające w ucho melodie z intrygującymi tekstami, a często też z bogatymi aranżacjami pełnymi smyków i instrumentów dętych.


Kariera Jensa Lekmana zaczęła się na serio około roku 2000. Wokalista nagrał numer "Rocky Dennis' Farewell Song to the Blind Girl". Ten tytuł doprowadził do małego zamieszania, gdyż dziennikarze zbyt dosłownie go odczytali. Na skutek pomyłki prezentowali w mediach utwór "Farewell song to the blind girl" autorstwa... Rocky'ego Dennisa! W 2003 roku Lekman wydał na singlu Maple Leaves. Ten przepełniony brzmieniem smyczków utwór dokonał przełomu w karierze Szweda. To w dużej mierze dzięki temu kawałkowi Jens Lekman stał się popularny i zaczął wydawać albumy długogrające.


Jak dotąd songwriter wydał trzy płyty. Najnowsza z nich to Night Falls Over Kortedala wydana we wrześniu 2007 roku. Dla wielu fanów Lekmana najlepszą piosenką z tej płyty jest Postcard to Nina. Piosenkarz opowiada w niej opartą na faktach historię o dziewczynie, która wmówiła swoim rodzicom, że podmiot liryczny to jej narzeczony. Dowiaduje się on o tym przed wejściem do mieszkania rodziców tytułowej Niny, co tym bardziej go szokuje, gdyż "wybranka" od zawsze była lesbijką. Lekman napisał i wykonał ten utwór w sobie tylko znany, przepełniony ciepłem i humorem sposób.


Poza tworzeniem i nagrywaniem piosenek ważną częścią działalności Jensa są koncerty. Czasami muzyk występuje sam z maleńką gitarką ukulele, czasami nawet a capella. Regularnie można go jednak zobaczyć z zespołem. W 2008 roku Lekman pojechał w trasę z grupą złożoną wyłącznie z kobiet ubranych na biało. Przed ostatnim Off Festiwalem można było usłyszeć wiele plotek, że Szwed będzie jedną z głównych gwiazd edycji. Niestety na plotkach się skończyło. Coraz większa grupa polskich fanów artysty cierpliwie czeka. Może uda się go zobaczyć nad Wisłą już w tym roku?


Autorem tekstu jest Janek Samołyk - wrocławski gitarzysta, wokalista oraz autor piosenek. Jest kojarzony z nurtem indie-pop. Pisze i śpiewa, zarówno po angielsku, jak i w ojczystym języku. Więcej informacji o artście: janeksamolyk.com


Tekst możecie czytać dzięki współpracy z portalem skandynawia.pl


Dominik

Dominik Meller Dominik premium

39 potrójne miasto na północy Polski
122 artykuły 577 komentarzy
Od zawsze sądzi, że przesłuchał o jedną płytę za mało. Uwielbia opowiadać, szczególnie o muzyce. Uzależniony od koncertów i żywej kultury. Jak sam mówi, ma słabość do pięknych rzeczy. Dużo słów o muzyce.
Zasłużeni dla serwisu


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 25 marca 2009 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca