Muzyka

Skandynawski Prince?

 Nie samą niszowością Szwecja żyje. Poza muzyką stricte undergroundową w Skandynawii nagrywa się zaskakująco dużo popu na cholernie wysokim poziomie. Często bardzo wysmakowanego i czerpiącego również z muzyki alternatywnej. Przykładem takiego wykonawcy może być Juvelen, często opisywany jako „szwedzki Prince”.

Porównanie do Prince'a może się nasuwać po zestawieniu stylów wokalnych obydwu Panów. Nie są oni swoimi kopiami, ale jednak dużo ich łączy. Wyjątkowo wiele czerpią z soulu. Po wysłuchaniu piosenek Szweda moje skojarzenia idą też w innym kierunku. Kiedy Juvelen korzysta z gitar – rytmiczne partie przywołują echa rwanego indie rocka spod znaku Franz Ferdinand. Instrumenty te są jednak osadzone w bardzo nowoczesnych ramach, pełnych wyrazistych rytmów i świetnych klawiszy. Tak jest w mojej ulubionej piosence Juvelena – Hanna. Słychać w niej charakterystyczne gitary, a z partii wokalnych emanuje przebojowość, czyli to czym piosenkarz przyciąga najbardziej. Kiedy Juvelen nie korzysta z gitar jego piosenki stają się bardziej klubowe. Niezmiennie jednak wszystko kręci się w nich wokół głosu Szweda, a wyjątkowo dopracowane rytmy wręcz zmuszają ciało do zgodnych z nimi ruchów.  

W dniach 22-23 maja 2009 na terenie poznańskiej Starej Rzeźni odbędzie się druga edycja festiwalu Rafineria. Organizatorzy stawiają przede wszystkim na polską muzykę. Zaprezentują się czołowi przedstawiciele polskiej sceny indie rockowej oraz wyjątkowi goście z zagranicy. Dlaczego o tym piszę? Tak, zgadliście. W ramach Rafinerii odbędzie się również koncert Juvelena. Zachęcam czytelników do odwiedzenia festiwalu. Poza tematem tego tekstu, wyjątkowo ciekawie zapowiadają się występy Macieja Cieślaka (Ścianka, Lenny Valentino) z solowym projektem, Pustek oraz grupy Snowman.


Autorem tekstu jest Janek Samołyk - wrocławski gitarzysta, wokalista oraz autor piosenek. Jest kojarzony z nurtem indie-pop. Pisze i śpiewa, zarówno po angielsku, jak i w ojczystym języku. Więcej informacji o artyście: janeksamolyk.com

Tekst możecie czytać dzięki współpracy z portalem skandynawia.pl

Dominik

Dominik Meller Dominik premium

38 potrójne miasto na północy Polski
122 artykuły 577 komentarzy
Od zawsze sądzi, że przesłuchał o jedną płytę za mało. Uwielbia opowiadać, szczególnie o muzyce. Uzależniony od koncertów i żywej kultury. Jak sam mówi, ma słabość do pięknych rzeczy. Dużo słów o muzyce.
Zasłużeni dla serwisu


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 27 kwietnia 2009 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca