Muzyka

Maleńczuk w konserwie

 

Wokalista Maciej Maleńczuk zaśpiewał gościnnie w utworze Sępy abstrakcji formacji Wu-Hae. Utwór jest pierwszym singlem promującym najnowsze dzieło grupy, Operę Nowohucką, która z kilku powodów ma szansę wpisać się w karty historii polskiej sceny muzycznej.

Będzie to pierwszy polski concept album wydany tylko i wyłącznie na pendrive, zapakowanym w... metalową puszkę. Zarówno zawartość, jak i opakowanie Opery Nowohuckiej, są inspirowane 60-letnią historią tej niechlubnej dzielnicy Krakowa i tworzą nierozerwalną całość.

Zaskoczeniem dla fanów grupy będzie również odświeżona stylistyka. Nowohucka formacja w dalszym ciągu wymyka się definicjom, swobodnie krążąc po peryferiach rocka i muzyki elektronicznej. Wu-Hae tym samym udowadnia, że niefortunne skojarzenie zespołu z hip-hopową stylistyką było poważnym niedociągnięciem mediów. Muzyka bowiem łączy w sobie przestrzenną elektronikę, uzbrojoną w drum’n’bassowy bit, elementy industrialu oraz ciężki, ale melodyjny rock.

Na teksty Opery Nowohuckiej składają się między innymi fragmenty Poematu dla dorosłych Adama Ważyka, krytycznego dzieła socrealizmu. Usłyszymy również nową interpretację tekstu Leszka A. Moczulskiego Stwardnieje ci łza, śpiewanego niegdyś przez Andrzeja Zauchę i Anawa. Muzycy zapewniają, że to nie koniec niespodzianek. Na płycie znajdzie się także cover Perfectu Nie patrz jak ja tańczę z udziałem Grzegorza Markowskiego. Nie zabraknie też tekstów autorstwa Guzika, jednego z frontmanów zespołu.

Na wydawnictwo składać się będzie dwanaście utworów, czarno-biały film Nowy człowiek oraz esej Sławka Shuty, odwołujący się do dziecięcych wspomnień autora. Pliki będzie można bez problemu skopiować ze specjalnej aplikacji na dysk twardy komputera.

Premiera Opery Nowohuckiej planowana jest na 5 listopada. Tego dnia w Klubie Kombinator w Teatrze Łaźnia Nowa odbędzie się konferencja prasowa, połączona z uroczystym zakopaniem puszki w nowohuckiej ziemi. Album promować będą także uliczne happeningi oraz trasa koncertowa, obejmująca największe miasta Polski. Patronat nad wydawnictwem objęły między innymi TVP Kultura, Interia oraz Dziennik Polski. Zapisy na pierwszą polską konserwę muzyczną już trwają. Szczegóły na stronie internetowej zespołu.

 

 

Trasa koncertowa:

12.11 Opole – MDK

13.11 Kraków – Underworld

18.11 Czeski Cieszyn - Dziupla

19.11 Łódź – Łódź Kaliska

24.11 Katowice – AE

25.11 Koszalin - Kreślarnia

26.11 Szczecin – Słowianin

27.11 Bydgoszcz - Estrada

 2.12 Rybnik – Titanic

 3.12 Warszawa – Proxima

 

www.wu-hae.pl


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 29 pazdziernika 2009 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca