Muzyka

Garśc informacji z Twórczych Postaw Ośrodka

Wystartowaliśmy! Wraz z nowym semestrem serdecznie zapraszamy na najbliższe koncerty do OPT, ale nie tylko!
W nadchodzących tygodniach przygotowaliśmy dla Was kilka muzycznych niespodzianek. Najbliższy sparing już w piątek, 19 marca - Mikołaj Trzaska vs. Slug Duo. Detale poniżej, warto!

[1]  MIKOŁAJ TRZASKA + SLUG DUO - koncert w OPT
[2]  LAKE (K Recs / Olympia, USA) - koncert w OPT
[3]  KRISTEN (Polska), TALIBAM! (Nowy Jork, USA) - koncert w OPT
[4]  BALMORHEA (Westen Vinyl, USA), NILS FRAHM (Niemcy) - koncert w OPT
[5]  DROGA / The WAY - film G. Korczaka już jest! [r!]
[6]  WOODY ALIEN - koncert w CRK [r!]

[r!] - rekomendacja

Korzystając z okazji, w imieniu własnym i zespołu raz jeszcze dziękujemy wszystkim osobom licznie przybyłym na znakomity koncert Rob Mazurek Quintet, mediom dziękujemy za wsparcie. Doceniamy!

Do zobaczenia!
Wasz OPT


--


[ad 1]  MIKOŁAJ TRZASKA + SLUG DUO @ OPT

Mikołaj Trzaska (ur. 7 kwietnia 1966 w Gdańsku), polski muzyk. Kompozytor, saksofonista, klarnecista i lider, bądź współlider zespołów Miłość, Łoskot, The Users, NRD, Gdańskie Słoniki, Masło i wielu innych. Jest autorem muzyki do spektakli teatralnych. Prowadzi wydawnictwo Kilogram Records. (źródło: Wikipedia)
http://www.trzaska.art.pl/
http://kilogram.pl/

Slug Duo to wspólny projekt dwóch wrocławskich muzyków; Kuby Suchara (perkusja) oraz Gerarda Lebika (saksofon, klarnet, elektronika). Swobodne kompozycje i improwizacje utrzymane w duchu nietypowych rozwiązań stylistycznych, rytmicznych, metrycznych, melodycznych i aranżacyjnych. Całość wzbogacona minimalną elektroniką.
http://www.myspace.com/slugduo

-------------------------------------------------------------------------
MIKOŁAJ TRZASKA + SLUG DUO

Ośrodek Postaw Twórczych, ul. Działkowa 15, Wrocław
piątek - 19 marca 2010
godz. 20:00, bilety: 10/15/20 PLN

10 PLN - kursanci, 15 PLN - rezerwacje (booking@opt-art.net), 20 PLN - w dniu koncertu
-------------------------------------------------------------------------
Facebook http://www.facebook.com/?sk=messages&tid=1104253942659#!/event.php?eid=350309359734&ref=nf
Last.fm http://www.lastfm.pl/event/1441587+Miko%C5%82aj+Trzaska+at+OPT+on+19+March+2010


--


[ad 2]  LAKE @ OPT

Zespół Lake powstał w roku 2005 w Olympii, mieście znajdującym się pomiędzy Portland i Seatlle. I teraz tak. O ile większość społeczeństwa w prawidłowy sposób kojarzy punkowy Portland i grunge'owe Seatlle, o tyle, mało kto zdaję sobie sprawę z muzycznej siły Olympii - centrum post punk'a, anti-folku oraz wielu innych młodzieżowych odmian muzycznych mających swój początek w późnych latach 70. Dolewając oliwy do ognia, wystarczy wspomnieć silny ruch "riot grrrl", mający miejsce na początku lat 90., a co za tym idzie takie kapele jak Bikini Kill czy Bratmobile. Co jeszcze? Kurt Cobain i Chris Novoselic z Nirvany, niczym napalone dzieciaki też się przeprowadzili do Olympii, tuż zanim zrobiło się o nich super głośno. Olympia, to także miasto wytwórni płytowych. To stąd pochodzą K Records (m. in. Beat Happening, The Microphones /Mount Eerie, Old Time Relijun, Karl Blau, Modest Mouse, Tara Jane O'Neil czy też w końcu formacja Lake) oraz Kill Rock Stars (Bikini Kill, Sleater-Kinney, Unwound, The Paper Chase, Xiu Xiu, Deerhoof, Gossip, inni). Mało?

Wróćmy do Lake - od początku istnienia grupy, muzycy zarejestrowali 12 albumów długogrających!, choć tylko 3 z nich oficjalnie ujrzały światło dzienne. Dwie ostatnie płyty “Oh, the Places We'll Go“ (2008) oraz “Let's Build a Roof” (2009) ukazały się nakładem K Recs. Europejska trasa Lake (2 koncerty w Polsce), która została zaplanowana na koniec marca, będzie związana z promocją najnowszego, bardzo dobrze przyjętego przez zagraniczne media krążka. Podczas kilku lat istnienia na rynku, Lake występowali m. in. z Bonnie 'Prince” Billy, Laura Veirs, Half Handed Cloud oraz innymi. Bratnią duszą, nieformalnym członkiem oraz producentem zespołu jest nie kto inny jak Karl Blau, którego mieliśmy okazję usłyszeć podczas Off Festival 2009. Muzyka Lake to delikatne i subtelne połączenie partii rhodesa, gitar, perkusji, basu, skrzypek, wiolonczeli, marimby oraz damsko-męskich wokali. Wszystko utrzymane w duchu dobrego indie-popu, na szczęście z naciskiem na starą hipisowską nutkę. Folkowy minimal zmieszany z koledżowym rockiem, power popem, bossa novą, rocksteady i worldbeatem. Po raz pierwszy w Polsce!

http://www.myspace.com/lakemusicmusic
http://www.laketheband.com
http://www.krecs.com

-------------------------------------------------------------------------
LAKE (K Records / Olympia, USA)
Ośrodek Postaw Twórczych, ul. Działkowa 15, Wrocław
sobota - 27 marca 2010
godz. 20:00, bilety: 10/15/20 PLN

10 PLN - kursanci, 15 PLN - rezerwacje (booking@opt-art.net), 20 PLN - w dniu koncertu
Dla prasy http://opt-art.net/koncerty/lake/lake.html
-------------------------------------------------------------------------
Facebook http://www.facebook.com/event.php?eid=322867624782&index=1
Last.fm http://www.lastfm.pl/event/1327532+Lake+at+OPT+on+27+March+2010


--


[ad 3]  KRISTEN + TALIBAM @ OPT

Proszę państwa, oto TALIBAM!, jeden z najbardziej twórczych i fascynujących nowojorskich zespołów. W marcu 2010 po raz pierwszy nawiedzą Polskę, na wspólnej trasie z KRISTEN. Szaleni Matthew Mottel i Kevin Shea (legendarny perkusista Storm and Stress, a ostatnio niesamowitego Hey!Tonal, i wielu innych ognistych projektów) grają wybuchowe koncerty i nagrywają wybitne płyty już od sześciu lat. W obecnych czasach, gdy tak wiele zespołów trzyma się kurczowo swojej bezpiecznej niszy, Talibam! są naprawdę wyjątkowi. Wychodzą poza wszelkie ramy. Nie przestrzegają żadnych norm obowiązujących typowy 'awangardowy zespół muzyczny'. Czarują nie tylko koneserów muzycznego szaleństwa lecz również nie podejrzewającą niczego nieprzygotowaną na kataklizm publiczność. Niesamowita energia i szalona inwencja Kevina Shea na perkusji (to chyba stąd wykrzykniki w nazwach jego zespołów) oraz wściekły przester syntezatorów Mottela tworzą zawieruchę z której nikt nie może ujść cało. Z Talibam! współpracuje śmietanka nowojorskich muzyków. Na ich ostatnich dwóch albumach wspomogły ich na przykład takie tuzy jak Cooper-Moore, Jon Irabagon (zdobywca nagrody Thelonious Monk Jazz Saxophone w roku 2008), Peter Evans, a wcześniej rzesza innych świetnych artystów z tak znanych zespołów jak Battles, Tv On The Radio, Grizzly Bear, Woods, czy Akron/Family.
http://www.myspace.com/talibam

Zespół Kristen powstał w 1997, założony przez braci Mateusza i Łukasza Rychlickich (perkusja i gitara) i Michała Bielę (bas, głos) w Szczecinie. Jako jeden z nielicznych zespołów gitarowych został zaproszony na festiwal polskiej kultury w Berlinie Terra Polska w roku 2004. Występowali we Francji w ramach projektu Dobra Polska Muzyka, współfinansowanego przez Instytut Adama Mickiewicza, a koncert w Teatrze Rozmaitości był wielokrotnie emitowany przez telewizję publiczną. W marcu 2010 ma sie ukazac nowa plyta zespołu, nagrana przez Michala Kupicza (Indigo Tree).
http://www.myspace.com/kristenband


-------------------------------------------------------------------------
KRISTEN (Polska), TALIBAM! (Nowy Jork, USA)
Ośrodek Postaw Twórczych, ul. Działkowa 15, Wrocław
niedziela - 28 marca 2010
godz. 20:00, bilety: 10/15/20 PLN

10 PLN - kursanci, 15 PLN - rezerwacje (booking@opt-art.net), 20 PLN - w dniu koncertu
Dla prasy http://opt-art.net/koncerty/kristentalibam/kristentalibam.html
-------------------------------------------------------------------------
Facebook http://www.facebook.com/event.php?eid=290078560678&ref=mf
Last.fm http://www.lastfm.pl/event/1347870+Kristen+at+OPT+on+28+March+2010


--


[ad 4]  BALMORHEA + NILS FRAHM @ OPT

Balmorhea - teksańscy mistrzowie post-rockowej melancholii i wielbiciele poezji Adama Zagajewskiego i Czesława Miłosza z duetu rozrośli się w sześciosobowy zespół, a do swej klimatycznej muzyki dodali intrygujace wokale. I wreszcie stworzyli dzieło na miarę swojego talentu! Na nowej płycie w unikalny sposób łączą kameralistyczne - pianistyczno-smyczkowe pejzaże spod znaku Rachel’s czy Maxa Richtera z eksperymentalnymi wycieczkami a’la Tortoise i nieco podniosłymi gitarowymi pasażami. Renomowany portal Allmusic już widzi w Amerykanach następców Sigur Ros. (źródło: Serpent.pl, o płycie "All Is Wild All Is Silent")

Nils Frahm -  media o nowej płycie "The Bells"
"The Bells is a record of astonishing beauty" (8/10) – Drowned In Sound (UK)
"If there’s any justice The Bells, along with his recently released Wintermusik set, will expose Frahm to a wider audience, a demographic with a seemingly insatiable appetite for more prime neo-classicism" – BBC Music 
"Emotionally charged piano music which always errs toward the melodic side of melancholy" **** – MOJO (UK)

-------------------------------------------------------------------------
BALMORHEA (Western Vinyl, USA), NILS FRAHM (Niemcy)
Ośrodek Postaw Twórczych, ul. Działkowa 15, Wrocław
środa - 21 kwietnia 2010
godz. 20:00, bilety: info wkrótce
-------------------------------------------------------------------------
Facebook http://www.facebook.com/search/?q=opt&init=quick#!/event.php?eid=381258338032&index=1
Last.fm http://www.lastfm.pl/event/1439778+Balmorhea+at+OPT+on+21+April+2010


--


[ad 5]  DROGA / THE WAY - film dokumentalny, 2010. 

Film dokumentaly o grupach Mikrokolektyw & Sao Paulo Underground już jest!
Zapis z trasy koncertowej Mikrokolektyw & Sao Paulo Underground, mającej miejsce w roku 2006.

Reżyseria, zdjęcia, montaż - Grzegorz Korczak
Muzyka - Sao Paulo Undergroud & Mikrokolektyw
Występują - Mauricio Takara (Brazylia), Rob Mazurek (USA), Richardo Ribeiro (Brazylia), Artur Majewski i Kuba Suchar (Polska) 

Grzegorz Korczak - reżyser, operator, scenarzysta ur. 27.03.81 we Wrocławiu. Absolwent wydziału operatorskiego na PWSFTviT w Łodzi. Autor 20-tu filmów krótkometrażowych, fabularnych i dokumentalnych, wielu teledysków i animacji (3D, 2D, plastelinowych), oraz form video-art. Swoje, wielokrotnie nagradzane filmy, prezentował na licznych festiwalach w Polsce i zagranicą (NY, Tokyo, Berlin, Paryż, Praga, Madryt, Barcelona, Oberhaussen, Camerimage) oraz telewizjach (Canal+, Kino Polska, TVP, amerykańska CSS i innych sieciach). Założyciel grupy filmowej Valium4Kids. Odpowiedzialny za postprodukcję nominowanego do Oscara filmu "Królik po berlińsku" (reż.Bartek Konopka). 

zobacz zwiastun filmu: http://www.youtube.com/watch?v=_-fWLQi6xaA
więcej na http://www.valium4kids.com


--


[ad 6]  WOODY ALIEN - koncert w CRK

Zespół Woody Alien został założony przez Marcina Piekoszewskiego w 1999 roku w Stargardzie Szczecińskim. Zadebiutował albumem „Piss And Shit And A Diamond Of Perception”, wydanym przez Every Color (2005). Następnie w 2008 powstała płyta „Pee And Poo In My Favorite Loo”(Gusstaff Rec.), nagrana już z nowym perkusistą Danielem Szwedem. Po paru dłuższych trasach koncertowych Woody Alien postanowił nagrać kolejny album „Microgod”, który właśnie ukazuje się nakładem Gusstaff Records oraz Woody Alien.

„Microgod” przynosi bardziej przebojowy i piosenkowy materiał, jeśli w ogóle w przypadku tego zespołu można tak powiedzieć. Płyta został nagrana w Perlazza Studio w Opalenicy pod Poznaniem. Inżynierem był Przemysław Wejmann, który okazał się być odpowiednią osobą na odpowiednim miejscu, z odpowiednimi narzędziami potrzebnymi do zrealizowania „Microgod”. Współpraca była owocna, czego wynikiem jest ta oto płyta. Wejmannowi i Woodiemu udało się ujarzmić brudne i zarazem bardzo sprężyste brzmienie zespołu, a następnie przełożyć je na cyfrowy zapis. Masteringiem płyty, tak jak w przypadku poprzedniej, zajął się Herki Production, który jeszcze bardziej uwydatnił surowe, minimalistyczne, ale zarazem noise’owe, miejscami powyginane bluesowo-jazzowe brzmienie Woody Alien’a.

Potężna perkusja oraz warkoczący bas są jak bracia bliźniacy…jeden drugiego nie opuszcza na krok, są jak rozpędzony słoń biegnący na oślep i 8 metrowy pyton, którego syczenie przeradza się we wrzask, nad wszystkim czuwa wokal, który z jednej strony jest komentatorem tego bliźniaczego duetu, zaś z drugiej robi sobie wycieczki na tematy dręczących autora osobistych kwestii. Jednym słowem „Microgod” to konkret, który wydaje się być kolejnym, nieuniknionym krokiem w odniesieniu do poprzedniej płyty „Pee And Poo In My Favorite Loo”.

info o zespole i trasie na stronach PopUpmusic.pl
http://www.popupmusic.pl/koncert/21/woody-alien

-------------------------------------------------------------------------
WOODY ALIEN (Polska) + Zoltar (support)
Centrum Reanimacji Kultury, ul. Jagiellończyka 10c/d, Wrocław
czwartek - 18 marca 2010
godz. 20:00, bilety: 10 PLN
-------------------------------------------------------------------------
Facebook http://www.facebook.com/?sk=messages&tid=1104253942659#!/event.php?eid=348656942472&ref=ts
Last.fm http://www.lastfm.pl/event/1375911+Woody+Alien+at+CRK+on+18+March+2010--
Ośrodek Postaw Twórczych (OPT)
ul. Działkowa 15, 50-538 Wrocław, Poland.

T/F +48(0) 71 3642765


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 17 marca 2010 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca