Muzyka

Inauguracja Koncertów Chopinowskich w Noc Muzeów

MICHAEL NYMAN BAND & MOTION TRIO

15 maja 2010, Łazienki Królewskie, godz. 20:00

W ubiegłym roku obchodziliśmy jubileusz 50-lecia istnienia Koncertów Chopinowskich w Łazienkach Królewskich w Warszawie. Rok 2010 jest jeszcze bardziej wyjątkowy z uwagi na obchodzoną na całym świecie dwusetną rocznicę urodzin kompozytora.

Stołeczna Estrada chcąc godnie uczcić ten fakt, rozpocznie 51 sezon koncertów od niezwykłej inauguracji – wspólnego występu Michaela Nymana i Motion Trio na scenie ustawionej na wodzie pod pomnikiem Fryderyka Chopina.

Widzowie którzy odwiedzą  Łazienki Królewskie w sobotni wieczór podczas Nocy Muzeów mogą liczyć na niezapomniane doznania artystyczne. Na scenie wystąpi jeden z najbardziej znanych twórców muzyki filmowej – Michael Nyman oraz trzej wybitnie uzdolnieni akordeoniści z zespołu Morion Trio.   

Od kiedy spotkali się  po raz pierwszy, są dla siebie nawzajem inspiracją i wspólnie odkrywają nowe możliwości tworzenia i aranżowania muzyki. Do dziś artyści często razem występują i tworzą nowe kompozycje. W krótkim czasie stworzyli niezwykle bogaty, wspólny program koncertowy i nagrali album pt. „Michael Nyman Band & Morion Trio”.

Inicjatorem spotkania artystów i połączenia tych jakże różnych klimatów muzycznych był Instytut Kultury Polskiej w Londynie. Współpraca rozpoczęła się od projektu ”Początek”, 20 minutowego utworu autorstwa Michaela Nymana, skomponowanego specjalnie do wspólnego wykonania z Motion Trio. Do tego utworu powstał również materiał filmowy zmontowany przez Nymana z fragmentów wybranych przez niego polskich filmów z lat 50., 60. i 70. - Munka, Wajdy i Skolimowskiego.

Artysta przyznaje że, coraz więcej jego projektów wiąże się z Polską. Nasza kultura i historia są dla niego inspiracją, a jego polskie korzenie zapewne odgrywają tu dużą rolę.

Podczas koncertu pod pomnikiem Fryderyka Chopina usłyszymy utwory z ich wspólnej płyty oraz albumów indywidualnych. W programie znajdą się m.in: In Re Don Giovanni, Knowing the Ropes, Come Unto These Yellow Sands oraz Water Dances i utwory Fryderyka Chopina w wykonaniu Motion Trio.

A to wszystko w przepięknej scenerii Łazienek Królewskich, które w Noc Muzeów otwierają swoje podwoje dla miłośników muzyki. Zobaczymy niecodzienną scenografię z przezroczystym dachem rozciągniętym nad głową Fryderyka Chopina siedzącego pod wierzbą, wielobarwne światła i niezwykłą iluminację zieleni parkowej (wizualizacje w załączniku). 
 
 

Michael Nyman

 
Michael Nyman jest jednym z najsłynniejszych współczesnych kompozytorów, muzykiem i muzykologiem, a także pianistą, dyrygentem, fotografem i twórcą filmów wideo. Studiował kompozycję oraz grę na fortepianie i klawikordzie w Królewskiej Akademii Muzycznej i King's College w Londynie. Początkowo pracował jako krytyk muzyczny, od 1976 roku działa jako kompozytor. W swojej twórczości łączy muzykę barokową z minimalizmem. Tworzy dzieła orkiestrowe, chóralne, kameralne oraz muzykę filmową. W 2008 został uhonorowany orderem CBE przez Królową Elżbietę za zasługi dla brytyjskiej muzyki współczesnej.

 
Jest autorem muzyki do ponad siedemdziesięciu filmów, w tym takich tytułów jak "Fortepian", z którego ścieżka dźwiękowa sprzedała się w ponad trzech milionach egzemplarzy. Skomponował muzykę do kilkunastu filmów Petera Greeneway'a, oraz wielu innych filmów hollywoodzkich. W 2009 roku ukazała się jego nowa produkcja operowa przygotowana dla Royal Ballet w Covent Garden w Londynie – utwór zamówiony na 80-te urodziny Ennio Morricone oraz pierwsza wystawa fotografii i filmów wideo „Videofile”.

Michael Nyman Band powstał w 1976 roku przy okazji wystawiania dla Teatru Narodowego w Londynie "Il Campiello" Carlo Goldoniego. Z myślą o aranżacji pieśni do spektaklu Nyman zebrał bardzo ciekawe instrumentarium: obok średniowiecznych instrumentów, takich jak rebek i szałamaja, pojawiły się bardziej nowoczesne, np.: saksofon sopranowy i banjo. Później skład zespołu bardzo się zmieniał i rozszerzał zależnie od wykonywanych utworów.

Od ponad 30 lat zespół jest swoistym laboratorium muzycznych eksperymentów kompozytora. Obecnie Michael Nyman Band występuje w składzie: Gabrielle Lester (skrzypce), Catherine Thompson (skrzypce), Catherine Musker (altówka), Anthony Hinnigan (wiolonczela), David Roach (saksofon), Simon Haram (saksofon), Andrew Findon (saksofon barytonowy), Steven Sidwell (trąbka), David Lee (róg), Nigel Barr (puzon), Martin Elliott (gitara basowa) oraz Michael Nyman (fortepian).

MOTION TRIO

Janusz Wojtarowicz, Paweł Baranek i Marcin Gałażyn to światowej klasy trio akordeonowe. Wykonując własną muzykę zmieniają oblicze akordeonu wykorzystując wszelkie zalety i możliwości brzmieniowe instrumentu. Ich koncerty to muzyczne spektakle zawierające akcję i dramaturgię.

Są laureatami wielu prestiżowych nagród m.in.: Grand Prix 4. Międzynarodowego Konkursu Współczesnej Muzyki Kameralnej im. Krzysztofa Pendereckiego, Deutsche Shallplatten Kritik i francuskiej „ Gus Viseur”. 

Zagrali przed widownią  sześciu kontynentów, w tym trzydziestu sześciu krajów. Wielkim sukcesem dla Motion Trio był udany debiut w nowojorskiej Carnegie Hall, gdzie zaprezentowali muzykę Pendereckiego, Góreckiego, Kilara oraz własną.

W dorobku Motion Trio znajdują się płyty:  "Cry", "Pictures", "Play-station", "Live in Vienna Sacrum & Profanum" oraz "METROPOLIS". Płyta "Pictures" stała się przebojem i otrzymała wiele wyróżnień.

We wrześniu 2009 Motion Trio nagrało płytę z Michaelem Nymanem, na której znalazły się najsłynniejsze kompozycje Nymana w aranżacjach Janusza Wojtarowicza.

Michael Nyman o Motion Trio:

"Ja i mój zespół jesteśmy pod wrażeniem siły muzyki, jaką grają. Ich dźwięki to ten element, którego brakowało w naszej pracy. Współpraca z Motion Trio, to jeden z bardziej ekscytujących projektów, w jakich brałem udział ".

15 maja 2010, 20:00 Łazienki Królewskie w Warszawie

Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 5 maja 2010 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca