Muzyka

Premiera soundtracku do filmu „Generał"

 

18 listopada (piątek) o godz. 21:00 w ramach 2. American Film Festiwal we wrocławskim kinie Helios odbędzie się premiera soundtracku autorstwa Marcina Pukaluka do filmu „Generał“ (Reż. Buster Keaton, Clyde Bruckman).
Film również będzie można zobaczyć 25 listopada o godz. 20:00 w warszawskim kinie Świt podczas 3. Przeglądu Filmów Wartościowych PRZEŚWIT".

 

 

______________________________________________

 

 

 

 

Marcin Pukaluk  muzykolog i performer. Od szerokich zainteresowań muzycznych płynnie przeszedł do kina i połączył obie pasje w jedną: granie muzyki na żywo do projekcji filmowych. Jako twórca projektów Ekran w Mroku i Ekran i Rewolucja, jeździ po kraju wykonując swoją muzykę do arcydzieł niemieckich ekspresjonistów (Gabinet Doktora Caligari, reż. R. Wiene, Metropolis, reż. F. Lang, Nosferatu - Symfonia Grozy, reż. F.W. Murnau) oraz klasyki radzieckiego kina niemego (Ziemia, reż. A. Dowżenko, Aelita, reż. J. Protazanow, Strajk, reż. S. Eisenstein).


 „Nie epatuję techniką gry, staram się nie burzyć toku narracji filmowej, ale się jej podporządkować. Muzyka ma być elementem składowym”, mówi. W kompozycjach wychodzi od prostoty środków, łącząc je z klarowną formą. Jego utwory cechuje bezbłędne wyczucie filmowego dramatyzmu.  

 

 

 

______________________________________________

 

 

 

 

GENERAŁ

Reż. Buster Keaton, Clyde Bruckman

Muzyka na żywo - Marcin Pukaluk (instrumenty klawiszowe, elektronika)  

  

 

Zobacz fragmenty filmu z muzyką:

http://www.youtube.com/watch?v=iUYn7NYw6c&feature=remfu 

 

http://www.youtube.com/watch?v=6_X4Sh4sow&feature=relmfu 

 

Generał to jedno z największych osiągnięć artystycznych i produkcyjnych kina niemego. Tuż przed dźwiękiem i na długo przed rozwojem komputerowych efektów specjalnych Keaton stworzył wspaniałe widowisko pełne zwrotów akcji i efektownych rozwiązań inscenizacyjnych. Do tego oczywiście zadziwiające popisy kaskaderskie samego Bustera.


Wojna secesyjna. Johnnie Gray jest mieszkańcem Południa i maszynistą kolejowym. Z racji wagi wykonywanego zawodu nie zostaje przyjęty do wojska. Jego ukochana myśli, że Johnnie stchórzył i go odtrąca... Tymczasem wróg porywa obie miłości Johnniego: kobietę i lokomotywę (tytułowego Generała). Bohater rozpoczyna szaleńczy pościg za lokomotywą, a potem dzieje się istne szaleństwo.


Film obnażając i ośmieszając absurdy wojny zyskał sobie miano jednego z najdonioślejszych pacyfistycznych głosów w historii kina. 

 

 

 

 

 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 16 listopada 2011 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca