Muzyka

Jazz Time we wrocławskim klubie Formaty

IMAGINATION QUARTET

Imagination Quartet, ekspresyjny projekt muzyczny zainicjowany w 2009 roku. Choć wyraźnie oparta na klasycznej jazzowej estetyce nie pozwala się łatwo zamknąć w muzycznych standardach i pułapce oczekiwań. Czerpiąc pełnymi garściami z muzyki improwizowanej i eksperymentalnej, a także z klimatów rockowych, jest to jazz energetyczny, uderzający swoją pasją i bezpośredniością, a także zaskakujący muzycznymi humorystycznymi zaczepkami. Nazwa zespołu zobowiązuje i zgodnie z nią jest to muzyka wyobraźni, bogata, nieograniczona, umiejscowiona tam, gdzie zaciera się granica między harmonią, a szaleńczą ekspresją.

 

Już EP-ka zespołu wydana w 2009 roku wzbudziła spore zamieszanie, ale także, nieumiarkowane nadzieje na nowe polskie odkrycie muzyczne. Współzałożycielami grupy oraz inspiratorami jego witalnej kreatywności byli Michał Soltan (gitarzysta) oraz Maciej Dziedzic (perkusista). Michał Sołtan, kompozytor większości utworów, nazywany jest polskim Bill Frisell’em z uwagi na przestrzenność brzmienia, którą umiejętnie wprowadza w swoją twórczość. Znany jest również jako gitarzysta bardzo dobrze przyjętej przez media, rockowej formacji Alters oraz ze współpracy z Michałem Przerwą-Tetmajerem. Z kolei Maciej Dziedzic to drugi trzon grupy oraz integralna część jego brzmienia, którego fascynacje muzyczne kierują się w stronę jazzu tradycyjnego, nowoczesnego oraz muzyki filmowej. Po kilku zmianach w składzie integralną osobowością Imagination Quartet stał się także szeroko rozpoznawany w stolicy saksofonista Damian Pińkowski. Z kolei basistą został Dariusz Świtalski, intuicyjnie odczyt ujący muzykę zespołu i wzbogacający ją o dodatkowy, iście rockowy, wymiar. Wspólnie tworzą muzykę opartą na wyobraźni, drapieżną i bezkompromisową, ale zarazem, w niezwykle inteligentny sposób, prowadzącą konwersację ze słuchaczami. Artyści Imagination Quartet bawią się improwizacją, szukają natchnienia w prozaiczności swego otoczenia. Swobodnie poruszają się po wszystkich bardziej klasycznych nurtach jazzowych, ale nie ustają w odkrywaniu własnej przestrzeni i sposobu wyrazu. Dzięki swobodzie w improwizacji i eksperymentach Imagination Quartet brzmi niezwykle żywo, wręcz organicznie, potrafi delikatnie płynąć, ale również porywać w szalonym pędzie. Jednocześnie muzyka ta nacechowana jest głęboko przemyślaną formy i stylistyczną spójnością.
W sierpniu 2011 zespół nagrał materiał na debiutancką płytę LP w Anaconda Studio. Jest to podsumowanie działalności zespołu.

myspace.com/imaginationquartet


„Jeszcze 15-20 lat temu albumy na tym poziomie przybywały do nas z zagranicy, a na naszej scenie byli w stanie nagrać je tylko najwybitniejsi, najbardziej doświadczeni jazzmani (…). Debiutancka EP-ka IQ to zwiastun, że pojawiła się na naszej scenie grupa warta uwagi” – Marek Romański / Jazz Forum, 7-8 2010.


ANNA REJDA TRIO

Anna Rejda Śpiewa utwory jazzowe począwszy od repertuaru Elli Fitzgerald po wyłącznie instrumentalne kompozycje Wayn Shorter’a czy Ornett Coleman’a. Wokalistka fascynuje się przede wszystkim wplataniem w znane tematy własnych improwizacji używając przy tym techniki scatu. Najwięcej inspiracji, spośród szerokiego grona mistrzów wokalnych czerpie z potencjału improwizacyjnego Elli Fitzgerald, zmysłu interpretacyjnego Shirley Horn, ekspresji Dianne Reeves, czy swobody wykonawstwa i poczucia humoru Bobbiego McFerrina. Anna studiowała waltornię na Akademii Muzycznej we Wrocławiu oraz historię sztuki na Uniwersytecie Wrocławskim. Równolegle z rozwijaniem swoich zainteresowań z zakresu sztuk plastycznych i muzyki klasycznej poznawała tajniki muzyki jazzowej.
Pierwsze szlify wokalne otrzymała na licznych warsztatach jazzowych w kraju i zagranicą m.in. w Neukirche, Krakowie, Chodzieży. Zainteresowania improwizacją i harmonią jazzową pogłębiała na Akademii Muzycznej przy Zakładzie Jazzu. Zadebiutowała w kwietniu 2000 r. w Filharmonii Wrocławskiej jako solistka Big-Bandu Aleksandra Mazura. Jest laureatką Międzynarodowego Konkursu Wokalistów Jazzowych w Zamościu. Anna brała udział w licznych festiwalach jazzowych w Polsce i poza jej granicami m.in. Hildener Jazztage (Niemcy), Jazz Bez we Lwowie (Ukraina), Jazz Fest Brno (Czechy), Wrocław Jazz Festiwal (Polska), Jazz nad Odrą (Polska). Obecnie często koncertuje we wrocławskim Express Jazz Club, kontynuuje współpracę z Big-Bandem Aleksandra Mazura oraz śpiewa w jazzowym kwartecie wokalnym The Sound Office.

 

Łukasz Perek – pianista, puzonista, aranżer. Ukończył Akademię Muzyczną we Wrocławiu. Swoją działalność dzieli między muzykę jazzową a teatralną.W latach 1999-2003 z kwintetem O.K.E.J. i innymi zespołami grał na festiwalach jazzowych takich jak „Jazz nad Odrą” (wyróżnienie), „Bielska Zadymka Jazzowa”, „Jazz Juniors” (dwukrotnie - III i II miejsce), „Regensburg Jazz Festival”, Trotzberg Jazz Days. Koncertował w Dusseldorfie, Kolonii, Amsterdamie, Paryżu. Regularnie współpracuje z wrocławskim aktorem i wokalistą Mariuszem Kiljanem, oraz muzykami jazzowymi, min. z saksofonistami i Tomaszem Pruchnickim, Sławomirem Dudarem. Od 2002 r. wchodzi w skład kwartetu wokalistki jazzowej Kasi Stankowskiej. W 2008 r. był kierownikiem muzycznym konkursowej części Festiwalu Piosenki Francuskiej „Chantons á Wrocław”. W latach 2003-2009 prowadził Big-Band Oława, a od 2011r Big-Band Jelcz-Laskowice,dla którego aranżuje zar ówno muzykę jazzową, jak i rozrywkową. Od 2011 r. jest wykładowcą Akademii Muzycznej im K. Lipińskiego we Wrocławiu, oraz akompaniatorem w Policealnej Szkole Aktorstwa i Musicalu we Wrocławiu.

 

Paweł Urowski - kontrabasista, kompozytor. Student Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu na Wydziale Jazzu. Obecnie gra w zespołach: DZIKI JAZZ- Kamiński, Pater, Urowski, Gorzycki; Ecstasy Project: PTU, Wide Point. Z zespołem DZIKI JAZZ- Kamiński, Pater, Urowski, Gorzycki nominowany do nagrody Fryderyk 2010 w kategorii „Fonograficzny debiut roku Jazz”. W Jazz Top 2008 miesięcznika Jazz Forum w kategorii kontrabas zdobył 7 miejsce. Jest zdobywcą wielu nagród na konkursach jazzowych, m.in. Laureat pierwszej nagrody na II Europejskich Integracjach Muzycznych w Żyrardowie w 2006 roku, 2 lokata na Jazz Juniors 2008 oraz wyróżnienie indywidualne na VII Międzynarodowym Krokus Jazz Festiwal 2008.

annarejda.art.pl


CATS & MOUSES

Wykonują standardy jazzowe oraz kompozycje własne, inspirowane dokonaniami takich artystów, jak John Abercrombie, John Scofield, Kurt Rosenwinkel.
Skład:

Łukasz Kokoszko - przygodę z gitarą rozpoczął w 2002 r. Laureat kilku konkursów JNO, Wyróżnienie na konkursie mistrzowskim Guitar City jako 16 latek. Współpracuje z muzykami związanymi z Akademią Muzyczną we Wrocławiu.

Paweł Urowski - kontrabasista, kompozytor. Student Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu na Wydziale Jazzu.
Zdobywca wielu nagród na konkursach jazzowych:
- wyróżnienie Indywidualne na VII Europejskich Integracjach Muzycznych Żyrardów 2011.
- laureat drugiej nagrody na VII Europejskich Integracjach Muzycznych Żyrardów 2011.
- wyróżnienie indywidualne na VII Międzynarodowym Krokus Jazz Festiwal 2008.
- druga lokata z zespołem Maciej Fortuna Quintet na Jazz Juniors 2008.
- pierwsza nagroda na II Europejskich Integracjach Muzycznych w Żyrardowie w 2006 roku.
Jazz Top 2008 miesięcznika Jazz Forum w kategorii kontrabas zdobył 7 miejsce (64 głosy).

 

 

Więcej szczegółów znajdziesz na naszej stronie www.wkformaty.pl 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 25 maja 2011 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca