Muzyka

Bosa diva z Zanzibaru odkrywa tajemnicę afrykańskich kobiet

 

Unyago to coś więcej niż rdzenny afrykański rytuał. Ten pochodzący z Zanzibaru obrzęd jest jednym z najważniejszych momentów w życiu afrykańskiej kobiety. Jest ceremonią, w trakcie której młoda, niewinna dziewczyna uczy się być kobietą. Pełną godności, szacunku ? i siły. W trakcie Brave Festival, tajemnicę tej tradycji odkryje Bi Kidude – jedna z najstarszych, bo ponad 100 letnia kapłanka przedślubnego obrzędu inicjacji.

 

Nie będzie to pierwsza wizyta legendarnej zaklinaczki w Polsce. BiKidude, nazywana „bosą divą” odwiedziła już Brave Festival w 2010 roku, kiedy to podczas swojego koncertu zahipnotyzowała publiczność głosem i rozkochała w sobie festiwalowiczów. Tym razem laureatka nagrody Womax (World Music Expo) i jedna z najbardziej enigmatycznych przedstawicielek kultury Afryki przyjedzie do Polski, by ujawnić przed kobiecą częścią publiczności rytualny obrzęd unyago ­­- aktu inicjacji przedślubnej. Ograniczenie widzów tego magicznego spektaklu do kobiet nie jest przypadkowe, gdyż jak mówi sama Bi Kidude „Unyago odbywa się za zamkniętymi drzwiami tak, aby nikt, szczególnie mężczyzna nie mógł zobaczyć kobiet biorących w nim udział. Dla mężczyzny, który miałby podglądać to hańba”. Czym zatem dokładnie jest owy obrzęd?

 

Jest pewną formą „instrukcji”, nauki mówiącej kobiecie jak powinna żyć z mężczyzną. To rytualny taniec, któremu towarzyszy gra na, afrykańskich bębnach i śpiew, poprzez który przekazuje się rady niezbędne kobiecie, zaczynającej dzielić swoje życie z mężczyzną. W zbiór tych porad wchodzą m.in. szczegóły dotyczące edukacji seksualnej, kwestii ubioru, higieny, gotowania, ale również sposób traktowania przyszłych teściów. Rytuał może trwać od jednego dnia do nawet trzech miesięcy, a kultywowany jest tylko na Zanzibarze, gdzie zachowano przekaz i tradycję tego obrzędu. Żeby zrozumieć i doświadczyć unyago trzeba być kobietą. Głównym celem rytuału jest zdobycie przez dziewczynę umiejętności odgrywania roli dorosłej kobiety, osiągnięcie dojrzałości płciowej. Dzięki uczestnictwu w obrzędzie doświadczonych kobiet, uzyskuje się niezbędną wiedzę na temat sztuki miłosnej, poznając jednocześnie metody uwodzenia, jak i  obrony przed męską agresją lub wykorzystaniem.

 

Teraz tę tajemnicę Bi Kidude przekazać chce kobietom goszczącym na Brave Festival. Swój rytuał zaprezentuje wraz z dwoma kobietami grającymi na bębnach oraz tancerką, Fatma Jumą. Bębny towarzyszące unyago to vumi (bęben basowy), msondo orazkinganga (bębny o wyższej tonacji). Należy wspomnieć także, że Bi Kidude jest jedną z najlepszych bębniarek posługujących się wspomnianymi instrumentami, zrozumiałe jest więc, że nazywa się ją królową afrykańskiej muzyki TaarabRytuał dopełniają wykonane przez Bi Kidude w języku suahili obrzędowe pieśni. Spektakle Bi Kudude odbędą się 4 i 5 lipca.

             

 

W programie Brave Festival zawsze obecny był kobiecy pierwiastek. Goście Festiwalu poznali już ceremonię Zikr – modlitwy z wąwozu Pankisi czy Muheme – tradycyjną muzykę kobiet z plemienia Wagago. W tym roku, ze względu na hasło przewodnie festiwalu - „Wtajemniczenia Kobiet”, wątek kobiecości w kulturze zdominuje program wydarzeń

             

 

Ósma edycja Brave Festival odbędzie się we Wrocławiu,  dniach 2-7 lipca 2012 roku. Cały dochód uzyskany dzięki Festiwalowi przekazywany jest na rzecz ROKPA International, międzynarodowej organizacji wspierającej dzieci w Nepalu, Tybecie i krajach Afryki.

Więcej informacji na oficjalnej stronie festiwalu www.bravefestival.pl

 

 

 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 12 czerwca 2012 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca