Muzyka

Muzyczny Spacer Ulicami Starej Pragi

Już po raz szósty z inicjatywy Stowarzyszenia MY na ulicach Starej Pragi pojawi się roztańczona parada, która będzie bawić mieszkańców dzielnicy i gości z całej Warszawy. W sobotę 23 czerwca kapela klezmerska Raskardaš Orkestar z Charkowa poprowadzi kolejny Muzyczny Spacer.

 

Trasa Spaceru: Start – godz. 16:00 pod Bramą Bazaru Różyckiego (ul. Targowa 54) -- przejście podziemne pod ulicą Targową -- Pomnik Kapeli Praskiej (zbieg ulicy Kłopotowskiego i Floriańskiej) -- Park Praski -- muszla koncertowa w Parku Praskim – koncert finałowy.

 

Muzyczny Spacer to chodzący koncert, który przemierza ulice Starej Pragi. Jego idea nawiązuje z jednej strony do tradycji kapel podwórkowych, z drugiej zaś przypomina o wielokulturowym charakterze dzielnicy – w szczególności o jej żydowskich korzeniach. Wskazuje także na obecność kultury ukraińskiej, rosyjskiej i białoruskiej, wynikających z historycznych uwarunkowań handlowo-komunikacyjnych.

 

Co roku podczas Spaceru roztańczony tłum opanowuje na kilka godzin ulice, podwórka i zakamarki tego zakątka Warszawy. Trasa za każdym razem jest inna, ale jej stałym punktem jest zawsze Bazar Różyckiego – najstarszy taki obiekt w Warszawie, serce Starej Pragi. Tam też rozpocznie się Spacer, by ruszyć w stronę kolejnych tanecznych przystanków związanych między innymi z historią żydowską. Wskazane zostaną miejsca, gdzie stała synagoga i mykwa,  przypomniane będą opowieści o młynie Rubinsteina czy ciastkarni Cukiermana, a także inne historie, które obecnie niewiele osób pamięta. Całą imprezę poprowadzi przewodnik-wodzirej, który w nietuzinkowy sposób opowie o historii Pragi i zachęci do wspólnej zabawy. Spacer zakończy się koncertem finałowym w muszli koncertowej w Parku Praskim, na którym obok Raskardaš Orkestar zagra Kapela Czerniakowska.

 

Wydarzenie to będzie pretekstem do rzadkiego spotkania, które umożliwi polsko-ukraińską wymianę w atmosferze lokalności i międzysąsiedzkiej relacji: w cieniu klezmerskich melodii, przypominających o żydowskiej przeszłości Pragi i w tle rozgrywek Euro 2012, odbywających się ponad głowami mieszkańców.

 

Muzyczny Spacer poprowadzi Raskardaš Orkestar z Charkowa. Jest to dziesięcioosobowa orkiestra, która – jak sama o sobie mówi – wykonuje najmroczniejszą na świecie wesołą muzykę. Tak naprawdę to już nie do końca muzyka, a jeszcze nie zupełnie kabaret: gdzieś w pół drogi między nimi zespół umiejętnie tworzy własny gatunek szumnego variété, pełnego rozmachu i humoru. W utworach Raskardaš możemy usłyszeć wyraźnie inspiracje twórczością Toma Waitsa, Vinciego Caposseli i Alfreda Schnittke. Znajdziemy w nich ponadto rozmaite połączenia takich stylów muzycznych jak klezmer, jazz i swing, okraszone kabaretowymi aranżacjami. Poetycka melancholia przeplatająca się z absurdem, farsą i inteligentnym dowcipem sprawia, że ich muzyka jest autentyczna i daje duży zastrzyk pozytywnej energii. Dodać należy, że Raskardaš lubi występować w ulicznych, podwórkowych przestrzeniach i świetnie się w nich sprawdza – uliczne przestrzenie tak samo lubią Raskardaš. Bogate instrumentarium, zwłaszcza sekcja dęta i rytmiczna oraz sceneria, jaką zespół wytwarza dzięki rekwizytom rodem z opuszczonego cyrku, przypominają muzyczny tabor, który na pewno doskonale wkomponuje się w przestrzeń Starej Pragi i porwie do tańca wszystkich uczestników Muzycznego Spaceru.

http://www.myspace.com/raskardas

http://raskardas.com

 

Skład zespołu:

Yurek Nedobalkan Yakubov – gitara, wokal
Eugene Scaramousche Manko – saksofon tenorowy
Genek Tomashko – akordeon guzikowy
Nastya Bondarenko – saksofon altowy, klarnet
Michael Chernik – tuba basowa
Irina Dolgikh – mandolina
Artem Fedyay – bęben
Dmitri Dostatnev – perkusja
Irina Lapina – bębny , chórki
Serhiy Kharasho – kontrabas

 

Wydarzenie na facebooku: http://www.facebook.com/events/395645253806151/

 

Organizator: Stowarzyszenie MY

 

Projekt „VI Muzyczny Spacer Ulicami Starej Pragi” jest współfinansowany ze środków Miasta Stołecznego Warszawy Dzielnicy Praga-Północ.

 

Patronat Honorowy: Pan Piotr Zalewski Burmistrz Dzielnicy Praga-Północ

 

Partnerami projektu są: Dom Kultury Praga, Muzeum Warszawskiej Pragi Oddział Muzeum Historycznego M.St. Warszawy, Stowarzyszenie Kupców Warszawskich, Bar Ząbkowski, Creative Hub Group Targowa

 

Patronami medialnymi projektu są: Nowa Gazeta Praska, Midrasz, Nasze Słowo, Nasz Wybór, StacjaKultura.pl, Kontynent Warszawa, Etno.Serpent.pl, Radio Warszawa, Radio Kampus, Muzykant.Folk.Pl

ZdjęciaDodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 12 czerwca 2012 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca