Muzyka

Przegląd Warsztatów Muzycznych

 

Czas wakacji to nie tylko odpoczynek, ale także dobry moment, ze względu na dużą ilość wolnego czasu, na szlifowanie swoich umiejętności. Dobrym pomysłem są warsztaty muzyczne. W lipcu oraz sierpniu odbywa się kilka ciekawych warsztatów. To nie tylko nauka, ale przede wszystkim wspaniała zabawa. 
 

Dla wielu studentów wakacje już się rozpoczęły. Sesja w tym roku była krótsza ze względu na Euro2012. Natomiast uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych oraz liceów muszą niestety na ten błogi czas lenistwa poczekać wyjątkowo długo, bo aż do 28 czerwca. Zapewne wiele osób nie ma jeszcze planów na tych kilka ciepłych miesięcy. Możliwości jest wiele, zarówno pasywnych jak i tych aktywnych. Jedną z takich możliwości są warsztaty muzyczne. Jeśli ktoś posiada talent muzykalny, to czas wakacji jest idealny dla jego rozwoju. Warsztaty muzyczne to jednak nie tylko szlifowanie swoich umiejętności, ale także nawiązywanie przyjaźni, wyjazd do ciekawego miejsca i świetna zabawa.

W Polsce w lipcu i sierpniu odbywa się 5 ciekawych warsztatów, wśród nich jest kilka prowadzonych przez znanych i prestiżowych polskich muzyków, połączone są także z koncertami.

W pierwszej połowie lipca odbywają się XV Letnie warsztaty muzyczne z zespołem PiR2 Muzyczna Owczarnia w malowniczych Pieninach. Dla zainteresowanych utworzono dwa turnusy (pierwszy 1-8 lipca jest dla osób, które wcześniej w tych warsztatach nie uczestniczyły i 8-15 lipca, dla wyjadaczy warsztatowych). Cena imprezy to 1000 zł, w przeliczeniu na jeden dzień zajęć koszt udziału to 166 zł. Organizatorzy zapewniają wykłady z najwybitniejszymi instrumentalistami (Marek Raduli, Wojciech Pilichowski, Jacek Królik i inni), a także wyżywienie, noclegi domkach oraz ubezpieczenie.

Także na początku lipca (9-13) Stowarzyszenie Muzyczne Rockowe Ogródki zaprasza na VIII letnie Warsztaty Muzyczne w ramach XV jubileuszowego Festiwalu Rockowe Ogródki w Płocku. Zajęcia w pięciu grupach instrumentalnych poprowadzą m.in.: Krzysztof Misiak gitara elektryczna, Roman Puchowski gitara akustyczna i gość specjalny z USA Dave Latchaw instrumenty klawiszowe. Zaplanowane są zajęcia teoretyczne, które odbywać się będą w salach Młodzieżowego Domu Kultury, a także wieczorne jam sessions w pubie Rock'69. Na zakończenie warsztatów odbędzie się koncert zespołu "3 Jazz Soldiers + goście" promujący debiutancką płytę "Odłamkowa". Koszt udziału w warsztatach to jedyne 50 zł, jednak organizatorzy nie zapewniają noclegów ani wyżywienia, więc trzeba się o nie postarać we własnym zakresie.

Kolejne warsztaty odbywają się w Sielpi koło Końskich. Rozpoczynają się 16 lipca i trwają cztery dni. Przewidziane są dwa pakiety. Opcja z noclegami i wyżywieniem dla klasy instrumentalnej: 900 zł oraz dla klasy wokalu 1000 zł. Dla warsztatowiczów przygotowane są zajęcia teoretyczne (zasady muzyki i harmonia) oraz praktyczne (techniki instrumentalne i wokalne oraz konkretne utwory). Ponadto zajęcia łączone (comba), czyli praca w zespole i wieczorne jam sessions. Koszt jednego dnia zajęć wynosi 225 zł dla klasy instrumentalnej oraz 250 zł dla klasy wokalu.

Na początku sierpnia (14-12) w Olsztynku odbędą się warsztaty wokalne zorganizowane przez Studio wokalne Agaty Wrońskiej. Koszt to 1950 zł, zawiera zakwaterowanie w domkach 5-osobowych oraz wyżywienie. W programie: około 8-10 h zajęć dziennie, jeden dzień wolny od zajęć wyjazd na basen lub zwiedzanie wybranego przez organizatora obiektu, ognisko, dyskotekę, dwa koncerty podsumowujące warsztaty, bankiet z dyskoteką na zakończenie warsztatów.

Najciekawiej jednak zapowiada się tegoroczny Festiwal Blues nad Bobrem odbywający się w pięknym renesansowym Zamku Kliczków koło Bolesławca. Impreza trwa aż 9 dni (6-15 sierpień). W programie przewidziane są warsztaty z wybitnymi polskimi muzykami, m.in.: Krystyna Prońko, Jacek Siciarek (wokal), Leszek Cichoński, Artur Lesicki, Marek Napiórkowski, Marek Raduli (gitara), Wojciech Pilichowski, Tomasz Grabowy (bas), Zbigniew Lewandowski, Micha Maas (perkusja) oraz wiele innych. A także dwie nowości w tym roku: klasa Magdy Piskorczyk, przygotowana z myślą o osobach posiadających techniczne umiejętności instrumentalne, wokalne lub chcących nauczyć się grać z innymi osobami, bądź myślą o utworzeniu własnego zespołu. Innowacją jest także klasa: instrumenty smyczkowe, prowadzona przez Jana Błędowskiego. Koszt uczestnictwa to 1460 zł. Zakwaterowanie zapewnione jest w nowopowstałym obiekcie o wysokim standardzie, oddalonym od Zamku zaledwie 200 metrów. Istnieje tam możliwość grillowania. W cenie jest także wyżywienie (śniadania i obiadokolacje) w restauracji zamkowej w postaci szwedzkiego stołu oraz możliwość korzystania z basenu oraz sauny, a także pełne ubezpieczenie na czas trwania warsztatów. Festiwal Blues nad Bobrem to nie tylko ćwiczenia warsztatowe, to także dobra zabawa i koncerty. W Teatrze Starym w Bolesławcu, 10 sierpnia o godz. 19 odbędzie się koncert Mistrzów Warsztatów Blues nad Bobrem, wystąpią m.in.: Marek Raduli, Marek Napiórkowski, Zbigniew Lewandowski, Bartosz Łęczycki, Wojciech Pilichowski, Tomasz Grabowy. Dzień później, 11 sierpnia o godz. 17 w Zamku Kliczków Przegląd Zespołów Bluesowych im. Tadeusza Nalepy - koncert SOUL RE VISION w projekcie GIRL POWER laureata tegorocznej RAWY BLUES oraz gwiazdy wieczoru Magdy Piskorczyk nominowanej do Nagrody Fryderyk 2012 w kategorii Bluesowy Album Roku za płyty "Mahalia" i "Afro Groove". 14 sierpnia 2012, godz. 19 także w Zamku, koncert finałowy, który poprowadzi Jan Chojnacki z radiowej Trójki, a wystąpią: Zespół Jarosława Śmietany, w którym zagrają Wojciech Karolak i Bill Neal w rewelacyjnym programie bluesowym z płyty I Love The Blues, HooDooBand, G. Wolf (Wojciech Garwoliński), Keith Dunn oraz Cotton Wing laureat zeszłorocznego Przeglądu Zespołów Bluesowych.

 

Wszystkie warsztaty wydają się być świetną opcją spędzenia wakacyjnego czasu, wiele można się podczas nich nauczyć i na pewno można liczyć na zabawę, poznanie nowych osób oraz rozwijanie swoich talentów. Interesująco zapowiadają się Warsztaty Blues nad Bobrem, dzięki umiejscowieniu ich w pięknie położonym, renesansowym Zamku Kliczków oraz bogatemu programowi. Mogą wydawać się całościowo drogie, jednak trwają one najdłużej ze wszystkich warsztatów, miejsce zakwaterowania wydaje się być także bardzo atrakcyjne. A cena w przeliczeniu na jeden dzień nie jest wysoka. Ponadto na uczestników czekają ciekawe koncerty,m.in. Jarosław Śmietana, Bill Neal oraz Wojciech Karolak w projekcie I love blues.

Decyzja należy do Was, zapisy na warsztaty wciąż trwają.


przysłano: 20 czerwca 2012 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca