Muzyka

Podsumowanie czwartego dnia Brave Festival

Forum Kobiet, godz. 15:00, Klub Festiwalowy Mleczarnia

W Klubie Festiwalowym Mleczarnia po raz trzeci odbyło się spotkanie Forum Kobiet. Kobiety z różnych państwa wspólnie z zaproszonymi do dyskusji artystkami z grupy Meninas de Sinhá zastanawiały się jak walczyć o szczęście starszych osób. Podczas spotkania poruszone zostały kwestie wspierania ludzi starszych poprzez kulturę oraz problem ich marginalizowania. Sesję poprowadziła Paulina Wilk, dziennikarka i autorka książki „Lalki w ogniu”.  

 

Terah Taali. Taniec tworzący muzykę. Spektakl dźwięku i ruchu kobiet Radżastanu, godz. 17:30, Wrocławski Teatr Współczesny

Podczas upalnego, lipcowego wieczoru wszyscy widzowie zgromadzeni we Wrocławskim Teatrze Współczesnym przenieśli się do świata baśni tysiąca i jednej nocy. Na scenie zaprezentował się bowiem zespół kobiet z Radżastanu, które wdziękiem i pełnymi zmysłowości ruchami oczarowały widzów i rozgrzały ich do czerwoności. Wykonywany przez nie indyjski taniec Terah Taali pod wieloma względami był wyjątkowy. Trzy kobiety, przy akompaniamencie mężczyzn grających na bębnach, zatańczyły go w pozycji siedzącej i za pomocą ruchów rąk i ramion poruszały mosiężnymi „talerzykami” czyli manjiras przytwierdzonymi do ich ciała, tworząc przy tym muzykę przypominającą dźwięki cymbałków. Przedstawienie urozmaicone zostało niezwykle widowiskowymi elementami – kobiety tańczyły ze świecami na głowie, trzymając między zębami ostrza noży.

 

Meninas de Sinhá i Mamatucada – parada muzyki i radości, godz. 19:00, start: plac przed Synagogą pod Białym Bocianem

O godz. 19:00 spod placu Synagogi pod Białym Bocianem ruszyła muzyczna parada kobiet z Meninas de Sinhá i Mamatucady. Ulica Włodkowica rozbrzmiewała dziś niezwykłymi dźwiękami. Parada muzyki i radości zgromadziła kilkuset uczestników, a przewodniczyły jej zespoły Meninas de Sinha oraz Mamatucada. „Muzyka” i „radość” to właśnie słowa, które najlepiej opisują to wydarzenie. Wśród śpiewu, gry i tańca unosiła się atmosfera pokoju i szczęścia płynącego z przebywania razem. Teksty brazylijskich utworów śpiewanych przez Meninas de Sinha mówią o tym, że śpiew potrafi ocalić od smutku i uczynić człowieka radosnym. O słuszności tych słów można się było przekonać uczestnicząc w paradzie. Brazylijki sprawiały wrażenie bardzo szczęśliwych, a uśmiechem zarażały wszystkich uczestników. W pobliskim parku do pochodu przyłączył się zespół Mamatucada z Polski. Młode kobiety wsparły brazylijski zespół grą na instrumentach perkusyjnych. Żywiołowymi rytmami porwały do tańca nie tylko uczestników parady ale także Brazylijki. Dwa zespoły na przemian rozpoczynały utwory by po chwili grać i śpiewać już wspólnie. Niesamowitym jest fakt, że dwa pokolenia kobiet pochodzące z różnych krańców świata i posiadających tak odmienne życiowe historie, potrafiły bezbłędnie zrozumieć się w muzyce i odnaleźć we wspólnym rytmie. Dla wszystkich parada była niezwykłą zabawą  i dużą dawką czystej radości.

 

 


Nyati – kobiece medium, godz. 21:00, Synagoga pod Białym Bocianem

Na scenie Synagogi wraz ze swoją córką wystąpiła pochodząca z Zimbabwe Ambuya Nyati. Wrocławska publiczność miała okazję poznać muzykę z gatunku mbira, praktykowaną od wieków wśród afrykańskiego ludu Shona. Jej nadrzędną funkcją jest umożliwienie kontaktu ze światem zmarłych przodków i opiekunów plemienia. Równocześnie słowo mbira to także nazwa afrykańskiego instrumentu, którego zachwycające i relaksujące brzmienie wprowadza słuchaczy w rodzaj transu. Nyati grała na nim, wyśpiewując kolejne strofy wraz ze swoją córką Spiwe. Występ pań będzie można zobaczyć również w sobotę.

 

Przegląd Filmowy Brave Festival - czwartek

W czwartek w ramach 7. edycji Przeglądu Filmowego, we wrocławskim DCF-e tradycyjnie można było zobaczyć filmy w trzech cyklach: Brave Focus, Brave People Doc oraz Brave Contexts. W pierwszym z nich – Brave Focus – zaprezentowany został bardzo osobisty film marokańskiej reżyserki Fatimy Jebli Ouazzani „W domu mojego ojca”. Po projekcji o codziennym życiu w Maroko opowiadali wielokrotnie podróżujący po czarnym lądzie Tomasz Błoński – analityk Centrum Studiów Afrykanistycznych i Łukasz Braun – etnolog i podróżnik. W ramach Brave Focus wyświetlony został też drugi blok krótkometrażowych filmów „Maroko. Ciało i Dusza” w reżyserii Izzy Genini. W cyklu Brave People Doc zobaczyliśmy natomiast biografię zdobywcy Pokojowej Nagrody Nobla Alberta Schweitzera w reżyserii Jerome Hilla oraz niemiecki obraz „Księżyc Słońce Kwiat Gra: Prawdziwa Bajka”. Na koniec w ramach Brave Context wyświetlony został przejmujący dokument „Wszystko o mojej babci” Mahmouda Kaaboura.

 

Burzowy wieczór zakończył się w Klubie Festiwalowym Mleczarnia, gdzie już od godz. 22:00 rozbrzmiała muzyka z gatunków etno funk, jungle roots i tripu w wykonaniu Enay, Kwasiora, Brain Pain i Rekombinacji.


przysłano: 6 lipca 2012 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca