Muzyka

Festiwal Fre3JazzDays

 

Tegoroczna edycja imprezy odbędzie się pod znakiem smyczków - zapowiedział na poniedziałkowej konferencji prasowej dyrektor artystyczny festiwalu Fre3Jazz Days Tomasz Kaliński. Trzydniowy festiwal rozpocznie się w czwartek w Warszawie.

"Smyczki pojawiały się podczas zeszłorocznych koncertów na Fre3JazzDays w fabryce Konesera. Wtedy było to niezamierzone, tym razem robimy z nich główny temat imprezy" - powiedział na poniedziałkowej konferencji prasowej w Kinie Praha dyrektor artystyczny festiwalu Tomasz Kaliński.

Tegoroczny program przygotowany został pod hasłem "String Collection". W ciągu trzech dni trwania imprezy w Kinie Praha wystąpią artyści łączący muzykę jazzową z wpływami klasyki. "Jesteśmy przecież muzykami wykształconymi klasycznie" - powiedział gitarzysta Marcin Olak, który wraz ze swoim trio zaprezentuje wariacje na temat kompozycji Witolda Lutosławskiego.

Drugą edycję festiwalu rozpocznie koncert grupy Medulla braci Piotra i Pawła Steczków, wykorzystującej w swojej twórczości elementy muzyki elektronicznej. W czwartkowy wieczór publiczności w Kinie Praha zaprezentuje się także Atom String Quartet - jeden z nielicznych polskich kwartetów smyczkowych wykonujących muzykę jazzową.

Piątkowy dzień otworzy projekcja filmu dokumentalnego "Komeda, Komeda" w reżyserii Nataszy Ziółkowskiej-Kurczuk, opowiadający o życiu i twórczości Krzysztofa Komedy-Trzcińskiego, polskiego pianisty jazzowego i kompozytora muzyki filmowej. Następnie wystąpi FuturEthno, formacja muzyków z Polski i Ukrainy, której twórczość wypełniona jest motywami muzyki etnicznej. Późnym wieczorem zagra trio gitarzysty Marcina Olaka, które zaprezentuje materiał z najnowszej płyty grupy "Crossing Borders". Po zakończeniu oficjalnego koncertu zaplanowane jest jam session z udziałem Olaka w klubie festiwalowym "Skład butelek".

Festiwal zamknie sobotni koncert wiolonczelisty Andrzeja Bauera, skrzypka Adama Bałdycha i kompozytora Cezarego Duchnowskiego. Projekt powstał specjalnie dla Fre3JazzDays. "Ich występ będzie wielką zagadką. Przygotowany przez nich materiał zostanie zaprezentowany dopiero podczas koncertu" - zapowiedział Kaliński.

Będzie to druga edycja festiwalu Fre3JazzDays - w zeszłym roku w dawnej fabryce wódek Koneser wystąpili m.in. Wojtek Mazolewski Quartet, Tymon Tymański, Tomasz Stańko i Marcin Masecki, Oleś Duo.

Impreza zorganizowana jest przez Tu Praga Dom Kultury.
(PAP)

 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 16 sierpnia 2012 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca