Muzyka

fokus Festival 2012

 

Festiwal fokus zaprezentował w Görlitz kolorowy program obejmujący m.in. warsztaty, pokazy sztuki miejskiej, taniec breakdance, funsport i koncerty muzyczne.


W ubiegłą sobotę na placu starej rzeźni w Görlitz odbył się „festiwal fokus 2012”. Polsko-niemiecki festiwal odbył się w tym roku już po raz siódmy i odwiedziło go około 1500 osób, dla których przygotowany został obszerny program obejmujący prezentację twórczości młodych artystów i działaczy kultury, projekty, wystawy i informacje na temat kultury młodzieżowej, różnych form aktywności oraz muzyki.  Przy tworzeniu programu zaangażowały się łącznie 43 inicjatywy i stowarzyszenia z Görlitz i regionu, które przedstawiły na festiwalu swoje projekty, interaktywne oferty oraz brały udział w tworzeniu stref tematycznych. Spektrum sięgało przy tym od sztuk graffiti i streetart poprzez taniec breakdance i funsport, aż po warsztaty, teatr i strefę dla dzieci. Do głównych atrakcji popołudniowych  zaliczały się pokazy na rowerach BMX i deskorolkach w specjalnie do tego celu przygotowanej strefie parcour, działalność licznych artystów, którzy za pomocą sprayów, pędzli i projekcji wizualnych nadali nieczynnemu obiektowi przemysłowemu nową formę oraz pojedynek breakdance, podczas którego uczestnicy z Polski, Niemiec i Czech zachwycili publiczność swoimi tanecznymi umiejętnościami.

 

Prominentnymi gośćmi festiwalu byli  obaj burmistrzowie miast partnerskich Görlitz i Zgorzelca, Sigfried Deinege i Rafał Gronicz. Włodarze miast wyrazili swój zachwyt kreatywnością i różnorodnością, z jaką przygotowany został festiwal oraz stopniem zaangażowania licznych inicjatyw.W sobotni wieczór w klubie Nostromo na terenie festiwalu odbyła się impreza przy muzyce indie, electro i techno, z występami na żywo rozmaitych zespołów i DJ-ów. W ramach programu już w dniach poprzedzających festiwal w Görlitz odbył się różne wydarzenia: polsko-niemiecki workcamp,  wystawa w galerii „Görlitzer Räume”, projekcje filmowe w kinie „Klappe die Zweite”, impreza w centrum kultury młodzieżowej „Basta!” oraz na zakończenie brunch na placu festiwalu.

 

Festiwal fokus organizowany jest przez inicjatywę Second Attempt e.V we współpracy z licznymi partnerami z Niemiec i Polski.  Stowarzyszenie użyteczności publicznej z siedzibą w Görlitz już od  2006 roku przekształcało dawne targi kultury młodzieżowej miasta Görlitz w festiwal. Kierownik projektu, Marcus Rüssel,po zakończeniu intensywnego i pracowitego weekendu wyraził swoje  zadowolenie z reakcji  i atmosfery. „Nasza koncepcja mam za zadanie zaprezentować młodym ludziom z regionu wielostronne możliwości, których mogą tu aktywnie doświadczyć i dalej je rozwijać. Chcemy też tworzyć sieć współpracy pomiędzy inicjatywami i stowarzyszeniami. Dzięki wsparciu naszych partnerów  także w tym roku udało nam się osiągnąć ten cel.”, podsumował Rüssel.

„fokus 2012“ finansowany jest ze środków fundacji kulturalnej wolnego państwa Saksonia, stowarzyszenia Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży, fundacji Doris Wuppermann, Saksońskiej Fundacji Młodzieżowej,  miasta Görlitz oraz lokalnej inicjatywy powiatu Görlitz (LAP) w ramach federalnego programu  „Toleranz fördern – Kompetenz stärken“. 

 

Wrażenia z festiwalu fokus na stronie www.fokusfestival.eu

 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 10 września 2012 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca