Muzyka

Kołocz, zopaski i jazz. Premiera płyty Adama Olesia już jutro

 

hurdu_hurdu" to stara śląska muzyka, usłyszana i zagrana zupełnie na nowo. Adam Oleś połączył tradycyjne pieśni ludowe z charakterystyczną dla jazzu improwizacją. Akustyczne brzmienie instrumentów i współczesną aranżację podkreśla wysmakowana elektronika. Szukając inspiracji w tradycji, tworzy własny język muzyczny.

Punktem wyjścia było poszukiwanie czegoś swojskiego, o czym mógłbym powiedzieć, że mam to cały czas wokół siebie i w sobie. Wychowałem się, słysząc gwarę. Dla mnie to rodzaj muzyki. Zainspirowała mnie też płyta „Kaszebe”, na której Olo Walicki nieprawdopodobnie pokazał folklor kaszubski – mówi autor płyty.

 

Adam Oleś to wiolonczelista jazzowy, aranżer i producent, znany m.in. ze współpracy z czołówką polskiej sceny (Grażyna Auguścik, Grzegorz Karnas) i projektów solowych. Płytahurdu_hurdu” (tytuł po śląsku znaczy husiu, husiu”), składa się z tradycyjnych śląskich pieśni, zagranych „na jazzowo”, lecz bardzo melodyjnie i przystępnie. Gościnnie śpiewaRegionalny Zespół Śpiewaczy Radostowianki, kierowany przez Jadwigę Masny. Większość utworów pochodzi z opracowania “Pieśni ludowe miasta Katowic” Adolfa Dygacza. 

 

W projekcie biorą udział uznani jazzmani, m.in. Tomasz Kałwak, Radosław Nowicki, Damian Kurasz, Sławomir Berny, Sebastian Frankiewicz i wokalistka Dominika Kontny.

 

Płyta ukazuje się nakładem śląskiego wydawnictwa Falami, które w ciągu dwuletniej działalności wydało 11 płyt (wszystkie zyskały znakomite oceny i recenzje – nie tylko w branży muzycznej). Niedawno zostało finalistą „Śląskiej Rzeczy” - prestiżowego konkursu w dziedzinie projektowania i dizajnu. Wydawnictwo współorganizowało też wiele koncertów i festiwali. Założycielem Falami jest Marcin Babko, dziennikarz muzyczny (m.in. Gazeta Wyborcza, TVP, Jazz Forum) i artysta audiosfery (hipiersoniK, Muariolanza).

Jak wszystkie płyty wydane przez Falami, również i ta ma ciekawą szatę graficzną: okładkę „ubrano” w materiał, z którego szyte są tradycyjne śląskie stroje kobiece (zopaski). Zamiast książeczki z tekstami mamy zaś własnoręcznie spisane przez Adama Olesia partytury. Za dizajn, jak zawsze, odpowiada Marta Frank (www.mamamistudio.pl).

 

Premiera koncertowa już jutro: w czwartek 18 października w katowickim kinotearze Rialto. Koncert zacznie się o godz. 20, bilety kosztują 15 zł (w przedsprzedaży 10 zł - dostępne w Rialto i na www.ticketportal.pl). Koncert współorganizowany przez Wydział Kultury UM Katowice. Zapraszamy!

- Koncert podzielony będzie na dwie części. W przerwie goście będą mogli m.in. posilić się tradycyjnym śląskim kołoczem, prosto z Żor. Potem dołączą do nas Radostowianki. Kontakt z tymi paniami jest wspaniały. Śpiewanie odmładza je o co najmniej sto lat - zaprasza Adam Oleś dzisiejszej rozmowie z Gazetą Wyborczą".

 

Do sklepów płyta trafi 22 października 2012 (dystrybucja Sonic). Już teraz można kupić ją w przedsprzedaży na www.falami.pl 

 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 17 pazdziernika 2012 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca