Muzyka

IX Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Indywidualności Muzycznych

 

9 listopada 2012

Filharmonia Łódzka / godz. 19

bilety: (+48 42) 664 79 79, bilety@filharmonia.lodz.pl

Inauguracja: Aleksander Tansman Prorok Izajasz, Psalmy

Tansman był pierwszym polskim kompozytorem XX wieku, który tworzył wielkie dzieła z odwołaniem do tekstów biblijnych. Traktował je – w tym „Psalmy” – jako modlitwę obiektywną, niezwiązaną z żadnym wyznaniem, adresowaną zarówno do wierzących i niewierzących. Sam Tansman był agnostykiem. Oratorium symfoniczne „Prorok Izajasz” dedykowane zostało pamięci 6 milionów Żydów zamordowanych podczas II wojny światowej. Wykonane w Tel Awiwie i Jerozolimie na 10-lecie państwa Izrael, w Los Angeles w 300-lecie osadnictwa Żydów w USA i w Łodzi w ramach obchodów 60. Rocznicy Likwidacji Litzmannstadt Ghetto – koncert ten, zorganizowany przez Stowarzyszenie Promocji Kultury im. A. Tansmana, nie został powtórnie w Polsce wykonany.

Wykonawcy:

Rafał Bartmiński – tenor

Dawid Ber – przygotowanie chóru

Daniel Raiskin – dyrygent

Orkiestra Symfoniczna i Chór Filharmonii Łódzkiej

 

10 listopada 2012

Muzeum Miasta Łodzi / godz. 19

wstęp wolny

Pamięci Pawła Kleckiego

Premiera polska

Paweł Klecki – nie tylko w opinii Jerzego Waldorffa, także wielkiego admiratora Tansmana – należał do grona najwybitniejszych dyrygentów XX wieku na świecie. W związku z Zagładą i śmiercią jego rodziny, Klecki – znakomity kompozytor – zaprzestał komponować, gdyż jak stwierdził: „ta dziedzina mojej twórczości umarła wraz z mymi najbliższymi…”. Łączyły go więzy ścisłej przyjaźni z Tansmanem i Tuwimem. Poznali się dzięki działalności handlowej, którą wspólnie – od Wenecji przez Łódź po Kaukaz – prowadzili ich ojcowe. Rodzice nazywali ich „trzej muszkieterowie”. W 1915 roku Klecki, Tansman i Tuwim razem wyjechali na studia do Warszawy. Zamieszkali w jednym pokoju przy ulicy Chmielnej. Artyści wykonają utwory Kleckiego, także te do słów Tuwima i dedykowane Tansmanowi.

Wykonawcy:

Urszula Kryger – sopran

Łukasz Błaszczyk – skrzypce

Magdalena Kling-Fender – skrzypce

Robert Fender – wiolonczela

Adam Manijak – fortepian

 

12 listopada 2012

Filharmonia Łódzka / godz. 19

bilety: (+48 42) 664 79 79, bilety@filharmonia.lodz.pl

„Bracanà” – w 25. rocznicę śmierci Primo Leviego

Primo Levi, wybitny pisarz włoski, zginał w niewyjaśnionych dotąd okolicznościach w 1987 roku w Turynie, gdzie żył. Pochodził z rodziny sefardyjskiej. Podczas II wojny światowej Levi był więźniem Auschwitz. Napisał, wydane również w Polsce, takie dzieła jak „Czy to jest człowiek”, „Pogrążeni i ocaleni”. A Filetta, korsykańska grupa należąca do najznakomitszych zespołów wokalnych świata, która wykonywała muzykę do takich obrazów filmowych jak „Himalaya” czy „Makrokosmos”, przygotowała specjalny program muzyczny, m. in. do tekstów Primo Leviego. Będą to medytacje na tematy judeo-chrześcijańskie, nawiązujące do historii antyfaszystowskiego ruchu oporu na Korsyce, Zagłady, jak „Meditate”, „Liberatu”, „Treblinka” (specjalne wykonanie w Roku Janusza Korczaka) czy „L’invitu”.

W programie muzyka B. Coulais i J.-C. Acquavivy

Wykonawcy:

Zespół A Filetta (Korsyka-Francja)

 

13 listopada 2012

Filharmonia Łódzka / godz. 19

bilety: (+48 42) 664 79 79, bilety@filharmonia.lodz.pl

Minimal Music/Minimal Art

premiera polska

Angèle Dubeau, jedna z najznamienitszych skrzypaczek świata wystąpi w Polsce po raz pierwszy, z towarzyszeniem Żeńskiej Orkiestry Kameralnej „La Pietà”. Kanadyjki, nominowane w tym roku do Nagrody Grammy, zaprezentują program nawiązujący do nurtu minimal music i kompozycje Arvo Pärta, Philipa Glassa. Artystki wykonają również „Tombeau de Chopin” Aleksandra Tansmana oraz dokonają polskiej premiery utworu „Ceremonia ślubna Rabiego w synagodze przy ulicy Palmerston” Srula Irvinga Glicka, laureata Nagrody Salomona Schechtera i Ateret Kavod. W koncercie znajdą się ponadto utwory Johna Greenwooda, Georgesa Bizeta i George’a Enescu. Wydarzeniu towarzyszyć będzie wystawa, poświęcona nurtowi „minimal”, przygotowana przez kuratorów Muzeum Sztuki w Łodzi.

Wykonawcy:

Angèle Dubeau – skrzypce (Kanada)

Żeńska Orkiestra Kameralna „La Pietà” (Kanada)

 

14 listopada 2012

Toya Studios, Wytwórnia / godz. 19

wstęp wolny

Spektakl multimedialny: Muzyka Naszych Czasów

premiera światowa

Wyjątkowy, międzynarodowy spektakl multimedialny, specjalnie przygotowany na Festiwal Tansman 2012. Artyści będą improwizować, korzystając także z motywów zaczerpniętych z twórczości Aleksandra Tansmana czy Johna Cage’a. Zaprezentują także własne kompozycje, wizualizacje, improwizacje z wykorzystaniem najnowszych technik. 

Wykonawcy:

Pierre Jodlowski – DJ (Francja)

Krzysztof Knittel – instalacje, performance (Polska)

Cezary Duchnowski – projekcje (Polska)

Ignaz Schick – solo electronics (Niemcy)

Mats Lindström – instalacje wizualne, video (Szwecja)

Aleksey Kruglov – saksofony (Rosja)

Yuri Yaremchuk – saksofony (Ukraina)

Maciej Staszewski – gitara (Polska)

Anna Zaradny – saksofon, electronics (Polska)

Tomasz Chołoniewski – instrumenty perkusyjne (Polska)

Milosz Luczynski – VJ, mapping (Francja)

 

15 listopada 2012

Kino Charlie / godz. 16:30

wstęp wolny

Tansman filmowy

Prezentacja Hollywoodzkiej filmografii Tansmana. Niewiele osób wie, że Aleksander Tansman jest nie tylko pierwszym Łodzianinem w historii, ale i pierwszym polskim artystą-kompozytorem nominowanym do Oskara za „muzykę oryginalną” do filmu Paris Underground. Dyplom, w którym podkreślono wyjątkowy wkład do kultury filmowej i mistrzostwo orkiestracji Tansman otrzymał w 1945 roku. Hollywood i USA podbił już w końcu lat 20. XX wieku, w chwili narodzin Oscara. Jego utwory wykonywano nawet w Hollywood Bowl, dla 18.000 słuchaczy. W Hollywood Tansman komponował muzykę do filmów Juliena Duviviera (z którym współpracował już w latach 30.), Fritza Langa, Gregory’ego Ratoffa, Dudleya Nicholsa, współpracował również ze słynnym producentem Davidem O. Selznickiem. Bernard Herrmann uznał, że „dzieła Arona Coplanda, Aleksandra Tansmana i Ernsta Tocha to przykłady największych osiągnięć Hollywood w dziedzinie muzyki filmowej”.

 

16 listopada 2012

Filharmonia Łódzka / godz. 19

bilety: (+48 42) 664 79 79, bilety@filharmonia.lodz.pl

Finał IX Międzynarodowego Konkursu Indywidualności Muzycznych

Koncerty Aleksandra Tansmana na skrzypce, wiolonczelę, fortepian, klarnet, altówkę, obój z orkiestrą.Grand Prix – 12.000 Euro, pozostałe nagrody – 15.000 Euro oraz nagroda specjalna Les Amis d’Alexandre Tansman, Paris – 1.000 Euro.

Wykonawcy:

Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Łódzkiej

towarzyszącą finalistom Konkursu poprowadzi

Luca Pfaff (Szwajcaria)

 

18 listopada 2012

Filharmonia Łódzka / godz. 19

bilety: (+48 42) 664 79 79, bilety@filharmonia.lodz.pl

Il Tempio Armonico

premiera polska

Utwory Tomaso Albinioniego, Evaristo F. Dall’Abaco, Antonio Vivaldiego, w wyjątkowym, mistrzowskim wykonaniu Orkiestry Barokowej z Werony – Il Tempio Armonico, która po raz pierwszy wystąpi w Łodzi i Polsce. Niespotykane, nowatorskie interpretacje klasyków muzyki barokowej, oparte na manuskryptach i literaturze z epoki, z wykorzystaniem historycznego instrumentarium. Orkiestra składa się z muzyków, którzy współtworzyli najważniejsze zespoły, związane z renesansem i rozwojem muzyki barokowej na świecie, w latach 70. i 80. XX stulecia i na przełomie wieków XX i XXI.

Wykonawcy:

Orchestra Barocca di Verona (Włochy)

Davide Monti – violino (Włochy)

Alberto Rasi – violoncello (Włochy)

Giuseppe Cabrio – violino (Włochy)

Margherita Zane – violino (Włochy)

Krishna Nagaraja – viola (Indie)

Riccardo Coelati Rama – violone grosso (Włochy)

Lorenzo Feder – clavicembalo, organo (Włochy)

Maria Christina Cleary – arpa doppia (Irlandia)

 

19 listopada 2012

Filharmonia Łódzka / godz. 19

bilety: (+48 42) 664 79 79, bilety@filharmonia.lodz.pl

Vabeni. Václav Havel in memoriam

premiera światowa

Vabeni na chór mieszany i orkiestrę symfoniczną Vaclav Havel in memoriam. Zamówienie: Festiwal Tansman, Radio France, Toronto Philharmonic. Początek światowego tournée w Łodzi. Światowa premiera utworu dedykowanego Václavowi Havlowi, jednemu z największych działaczy wolnościowych w II połowie XX wieku, intelektualiście i pisarzowi. Autorem Vabeni – monumentalnego dzieła – jest Kryštof Mařatka, pochodzący z Pragi, zamieszkały w Paryżu, który należy do grona najwybitniekszych twórców swego pokolenia na świecie, laureat Konkursu Kompozytorskiego TANSMAN 2006, tworzy na zamówienie UE, Republiki Czech, Francji, takich twórców jak Patrick Gallois, Elżbieta Chojnacka, Michel Lethiec. W programie także Koncert na wiolonczelę i orkiestrę Antonina Dvořáka.

Wykonawcy:

Kryštof Mařatka – dyrygent (Czechy/Francja)

François Salque – wiolonczela (Francja)

Jan Łukaszewski – przygotowanie chórów

Polski Chór Kameralny - Schola Cantorum Gedanensis

we współpracy z Chórem Filharmonii Wrocławskiej

Orkiestra Sinfonia Varsovia

 

20 listopada 2012

Filharmonia Łódzka / godz. 19

bilety: (+48 42) 664 79 79, bilety@filharmonia.lodz.pl

Finał Festiwalu: Gala operowa

Antonio Vivaldi, Opera Tito Manlio

Dotychczas nigdy nie prezentowana w Łodzi i w Polsce opera Antonio Vivaldiego Tito Manlio, w trzech aktach, napisana została z okazji ślubu gubernatora Mantui i po raz pierwszy wykonana w 1719 roku. Autorem libretta jest Matteo Noris. Dzieło zaprezentują najznakomitsi wykonawcy muzyki barokowej na świecie, którzy w Łodzi gościć będą po raz pierwszy w historii.

Wykonawcy:

Sergio Foresti – baryton (Włochy)

Maria Hinojosa Montenegro – sopran (Hiszpania)

Marina de Liso – mezzosopran (Włochy)

Delphine Galou – kontralt (Francja)

Lucia Cirillo – mezzosopran (Włochy)

Carlo Vincenzo Allemano – tenor (Włochy)

Milena Storti – mezzosopran (Włochy)

Bruno Taddia – baryton (Włochy)

Ottavio Dantona – dyrygent, klawesyn (Włochy)

Orkiestra Barokowa Accademia Bizantina (Włochy)

9-20 listopada 2012, www.tansman.lodz.pl

ZdjęciaDodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 1 listopada 2012 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca