Muzyka

Myśliwiecka

Kabarety, programy radiowe... album muzyczny? O najnowszym tworze Artura Andrusa.

 

O tym, że Artur Andrus to postać niezwykle zasłużona dla polskiej sceny kabaretowej, nikogo nie trzeba uświadamiać. Autor licznych skeczy i monologów, tekściarz, a także dziennikarz od wielu lat prowadzący audycje radiowe propagujące polską piosenkę kabaretową, tym razem do swojego imponującego artystycznego CV dorzucił jeszcze pierwszą w swojej karierze płytę. Materiał, jaki znalazł się na tym albumie to zbiór piosenek, które Andrus kolekcjonował przez lata. Nieprzypadkowy jest również tytuł płyty nawiązujący do lokalizacji siedziby III Programu Polskiego Radia. Wytrawny słuchacz w kilku utworach odnajdzie także nawiązania do kultowych postaci od wielu lat związanych z tą rozgłośnią, których Artur Andrus uczynił bohaterami niektórych swoich utworów.

Czego możemy spodziewać się po tej płycie? Na pewno dobrej rozrywki na wysokim poziomie intelektualnym oraz najwyższej próby tekstów, które bez wątpienia stanowią esencję tej płyty. Autorem ich wszystkich jest oczywiście postać tytułowa, a przysłowiową wisienką na torcie są autorskie tłumaczenia tekstów legendarnego czeskiego barda Jaromira Nohavicy. 

Andrus na płycie Myśliwiecka udanie kontynuuje bogate tradycje polskiej piosenki kabaretowej raz przewrotnie żonglując słowami w stylu Jeremiego Przybory, innym razem w melorecytacjach naśladując Wojciecha Młynarskiego, nie zapominając jednak ani na chwilę na czym polega istota piosenki autorskiej.

 

Mimo iż bezsprzecznie głównym bohaterem płyty jest Artur Andrus, to liczne pochwały należą się artystycznym opiekunom tego albumu. Świetne aranżacje autorstwa Łukasza Borowieckiego oraz Wojciecha Steca, raz stanowią jedynie tło dla tekstu, a innym razem tworzą z nim nierozerwalną całość. To, co najbardziej słyszalne w aranżacjach to subtelność oraz idealne oddanie klimatu i nastroju. Ludowa Ballada o Baronie, Niedźwiedziu i Czarnej Helenie, dancingowa Królowa nadbałtyckich raf czy punkowe Glanki i pacyfki są doskonałym tego potwierdzeniem.

Po kilkudziesięciu minutach świetnej zabawy, jaką daje nam ta płyta, mam ochotę sięgnąć po teksty Kabaretu Starszych Panów i Wojciech Młynarskiego, a także samego Andrusa i na nowo odkrywać uroki języka polskiego.

 

Bartosz Domagała

 

 

 

Myśliwiecka, Artur Andrus

Mystic Production

Premiera: 5 marca 2012

 

Utwory:
1. Piłem w Spale, spałem w Pile
2. Ballada o Baronie, Niedźwiedziu i Czarnej Helenie
3. Duś, duś gołąbki
4. Dam ci ptaszka
5. Życie jest dziwne
6. Ballada o wyważonym koniu księcia Józefa
7. Czarna Helena po roku
8. Manifest niełatwej rezygnacji
9. Wiersz o tym, że każdy prawdziwy mężczyzna
10. Piosenka o podrywie na misia
11. Królowa nadbałtyckich raf
12. Petersburg
13. Cieszyńska
14. Glanki i pacyfki

 

 

 

 

Artykuł ukazał się na portalu Katalog Artystyczny.

Zdjęcia


Redakcja

Redakcja

26 z Internetu
7923 artykuły 1719 tekstów 70 komentarzy
Wywrota.pl to interdyscyplinarny serwis społecznościowy zajmujący się kulturą. Jest jednym z pierwszych portali kulturalnych w polskim Internecie – działa od 1998 roku. W tym czasie otrzymał wiele prestiżowych nagród, m.in.: Papierowy Ekran…


przysłano: 4 grudnia 2012 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca