Muzyka

Ray Wilson nagrywa koncertowe DVD!

Jest nam niezmiernie miło poinformować, że Ray Wilson, jeden z najlepszych brytyjskich wokalistów, nagra w lutym swoje pierwsze oficjalne wydawnictwo DVD. Historyczne wydarzenie będzie miało miejsce już 22 lutego w Teatrze Śląskim w Katowicach, gdzie Ray dołączy do składu koncertu „Wieczór w Teatrze”. Pozostałymi artystami potwierdzonymi na ten wieczór są zespół RPWL oraz Clive Nolan i jego projekt „Alchemy”. Z przyczyn od nas niezależnych zapowiadany wcześniej koncert The Paul Menel Band został odwołany.
 
Rok 2013 jest szczególny dla Raya Wilsona – dokładnie 20 lat wcześniej wydał bowiem swoją pierwszą studyjną płytę – album „Swing Your Bag” zespołu Guaranted Pure. W związku z tym koncert w teatrze odbędzie się pod szyldem „20 years and more”. W specjalnie przygotowanym na tę okazję programie, Ray Wilson zaprezentuje między innymi utwory ze swojego projektu koncertowego - Genesis Classic, na który składają się wybrane kompozycje zespołu Genesis w nowej, niezwykłej aranżacji. Wilson łączy w nim rockowe wersje kultowych utworów Genesis z elementami muzyki poważnej w wykonaniu kwartetu smyczkowego - skrzypce i wiolonczela nadają dobrze znanym utworom zupełnie inną perspektywę. Ponadto, Ray przygotował utwory ze swojego solowego dorobku artystycznego - nie prezentowane nigdy wcześniej lub wykonywane dawno temu.
Zespół, z którym Wilson  zagra w Teatrze Śląskim będzie 8-osobowy  – z Ray’em na wokalu, kwartetem smyczkowym, saksofonistą, gitarzystą i pianistą. Poza takimi nagraniami Genesis jak na przykład “Not about us”, “Follow you follow me”, “Mama” czy „Thats all” w setliście nie zabraknie oczywiście utworów Stiltskin - “Tale from a small town”, “First day of change”, “Inside” czy „Lemon Yellow Sun” a także niespodzianek z albumu “Swing your Bag” czy nie prezentowanych wcześniej na koncertach kompozycji, które znajdą się na albumie „Chaising Rainbows” (premiera w tym roku).
 

Ray Wilson to szkocki wokalista, gitarzysta, kompozytor, autor tekstów, członek zespołów Guaranted Pure,Stiltskin, Cut, Genesis. Swój pierwszy profesjonalny zespół, Guaranted Pure, założył z bratem Steve’em. Pod tą nazwą, bracia wydali trzy albumy. W roku 1994 Ray dołączył do szkockiego zespołu Stiltskin. Ich debiutancki singiel „Inside“, stał się sensacją muzyki grunge i znalazł się na pierwszym miejscu większości europejskich list przebojów. Dzięki sukcesowi Stiltskin, swoją uwagę na Raya Wilsona zwrócili muzycy zespołu Genesis i zaproponowali mu współpracę po rezygnacji Phila Collinsa. W latach 1996–1999, będąc wokalistą tej grupy Wilson współtworzył album „Calling All Stations“, jeden z czterech najlepiej sprzedających się płyt w historii Genesis. Po rozwiązaniu zespołu, Wilson wrócił do swoich korzeni. Wraz z nowym zespołem Cut wydał album „Millionairhead“. W 2001 roku  Ray Wilson rozpoczął karierę solową. Jego pierwszym albumem był „Change” wydany w 2003 roku. W kolejnych latach Wilson głównie koncertował. Odbył tournee z Dolores O’Riordan z zespołu The Cranberries oraz z Rogerem Hogdsonem, frontmanem Supertramp. Następnym solowym wydawnictwem był album „The Next Best Thing” z 2004 roku - płyta ostrzejsza, bardziej rockowa niż jej poprzedniczka. Jesienią 2006 roku, Wilson powrócił do mocnego brzmienia nagrywając z zespołem Stiltskin album "She”. W międzyczasie miłość sprowadziła muzyka do Polski, gdzie zamieszkał na stałe. Częściowo w Polsce powstał jego ostatni solowy album – „Propaganda Man” z 2009 roku. Artysta jest także twórcą projektu Genesis Classic, na który składają się wybrane kompozycje zespołu Genesis w nowej, niezwykłej aranżacji. Wilson łączy w nim rockowe wersje kultowych utworów Genesis z elementami muzyki poważnej w wykonaniu kwartetu smyczkowego - skrzypce i wiolonczela nadają dobrze znanym utworom zupełnie inną perspektywę. Od pierwszego koncertu w 2010 roku, członkowie tego projektu są w nieustającej trasie koncertowej. We wrześniu 2011 roku ukazał się studyjny album Ray Wilson & Stiltskin „Unfulfillment“, zawierający m.in. przebój „American Beauty”.
Ray Wilson jest założycielem i fundatorem działającej w Poznaniu Fundacji Raya Wilsona, której głównym celem jest wspieranie i aktywizacja osób z marginalizowanych warstw społecznych. W maju 2012 roku, Ray Wilson, odebrał od wiceprezydenta Poznania, Akt Nadania Tytułu Ambasadora Poznania.

 

Zapraszamy już 22 lutego do Teatru Śląskiego w Katowicach na niezwykłe wydarzenie, którego częścią będzie występ Raya Wilsona. Koncert "20 Years and more" zostanie zarejestrowany i w późniejszym wydany w formie wydawnictwa DVD. Tego wieczoru odbędą się jeszcze dwa dodatkowe koncerty – lubianej w Polsce niemieckiej formacji RPWL oraz Clive’a Nolana i jego projektu „Alchemy”.


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 13 lutego 2013 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca