Muzyka

Etno Festiwal: Megitza i João de Sousa & Fado Polaco

czwartek, 11 kwietnia, godz. 20:00 

Z jednej strony fado, jazz, flamenco i portugalski folklor tworzący unikalną wizję Fado Polaco; z drugiej – namiętny rytm i porywający serce śpiew. João de Sousa i Megitza wystąpią 11 kwietnia w łódzkiej Szafie! Początek wyjątkowego muzycznego wieczoru zaplanowano na godzinę 20. 

„Namiętny rytm i porywający serce śpiew” – tak artystkę scharakteryzowało New City Music (Chicago). Z kolei Osvaldo Golijov, kompozytor, zwycięzca nagrody Grammy, stwierdził: „Nie ma nic bardziej zaskakującego, niż bycie świadkiem reinkarnacji duszy starego proroka w głosie młodej artystki”. 

Muzyka Megitzy opierając się częściowo na oryginalnych melodiach bałkańskich i podhalańskich, prezentuje muzykę różnych kultur. W 2008 roku artystka wydała debiutancką płytę „Boleritza”, o bardziej „źródłowym” brzmieniu, na której gościnnie wystąpił między innymi światowej sławy wirtuoz skrzypiec, Roby Lakatos. Cztery lata później, podczas koncertów w Polsce, Niemczech, Austrii i Szwajcarii promowała dwa kolejne albumy – „Megitza” i „Legenda”. 

Czteroletnia współpraca z chicagowskimi muzykami Andreasem Kapsalisem (gitara – to z nim Megitza wystąpi w łódzkiej Szafie), Jamie Gallagherem (perkusja) oraz Markiem Lichotą (bayan), zaowocowała setkami koncertów i występami na znacznych festiwalach w USA. W Chicago zespół Megitzy występował u boku znanych i cenionych grup z Polski – ikony podhalańskiej kultury muzycznej, Trebunie-Tutki, czy prężnie rozwijającego się zespołu nowej muzyki góralskiej – JazGot. 

W Szafie Megitza z pewnością nie będzie się czuła samotnie. Tego samego wieczoru wystąpi bowiem João de Sousa, który pokazuje wyjątkowe i współczesne podejście do muzyki Fado, otwarte na nowe wpływy muzyczne i jednocześnie zachowujące tradycję. Fado, jazz, flamenco, portugalski folklor połączony z afrykańskimi i arabskimi inspiracjami tworzą unikalną wizję Fado Polaco. 

To współczesne połączenie portugalskiego dziedzictwa muzycznego: Fado i folkloru z polską kreatywnością i zmiennością. Wprawiony odbiorca może odnaleźć w Fado Polaco odwołania nawet do bogactwa muzycznego przedwojennej Polski, jak w duecie João z Natalią Grosiak „Miłość ci wszystko wybaczy”. 

Artysta wydał dwie płyty: z projektem Pensão Listopad (portugalski i polski folk łączący się z jazzem) i formacją João gdzie flirtuje z muzyką pop, zachowując swój charakterystyczny liryzm i ambicje muzyczne. Głos Portugalczyka znany jest również z projektu Ariel Ramirez Tango i współpracy z Mikromusic i Smolikiem. Na żywo wokalista inicjuje bliski kontakt z publicznością dzięki czemu podczas koncertów tworzy się niepowtarzalna i poruszająca energia. João de Sousa opowiada po polsku swoje Fado a publiczność ma wrażenie, że znajduje się w klimatycznej tawernie, gdzieś pośród wąskich uliczek Lizbony. 

Śpiewając João de Sousa tworzy opowieści o swoim ‘saudade’, o utraconej miłości, niesprawiedliwości na świecie, o codziennym życiu nad Atlantykiem i snuje refleksje na temat życia, i śmierci. Jego aksamitny i mocny głos wyraża nieodzowną życiową pasję a dzięki bogatej skali wyrazu wywołuje wzruszenie i melancholię, uwodzi świeżością, młodością, oryginalnością… 

Bilety do nabycia w Szafie: przedsprzedaż 25 zł; w dniu koncertu: 30 zł. 
 

 

Klub Szafa

ul. Rewolucji 1905 roku 10

Łódź


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 6 kwietnia 2013 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca