Muzyka

Koncert na dachu podczas Finału DachOOFki!

 

Trwające od ponad pół roku zmagania 5 edycji DachOOFka Festival zbliżają się ku swojemu finałowi, który jak zawsze odbędzie się z należytym rozmachem. Znamy już zespoły, które rywalizować będą o miano Laureata tej edycji oraz gwiazdy, które uświetnią finałowy wieczór. W sobotę 20 kwietnia w (oraz na...) krakowskim Zaścianku będzie się działo! Impreza podzielona będzie na dwie części. W pierwszej, rozpoczynającej się o godzinie 16, w klubie zaprezentują się i powalczą o uznanie profesjonalnego Jury najlepsze zespoły edycji: Hańba!, Heath, Coffinfish, Portland Rum Riot oraz Pancakes. W drugiej części, o godzinie 20, akcja przeniesie się... na dach Zaścianka. Tam poznamy zwycięzcę DachOOFki, tam też zagrają nasze gwiazdy: laureat poprzedniej edycji  - Łagodna Pianka, energetyczny skład D4D, rock’n’rollowi Łodzianie z Normalsów oraz Mademoiselle Karen, duńska artystka znana ze współpracy z Czesławem Mozilem. Wstęp na obie części Finału jest wolny!

 

Hańba! to nietypowy projekt, którego członkowie postanowili odpowiedzieć na pytanie jak wyglądałby punk rock, gdyby powstał w dwudziestoleciu międzywojennym w Polsce. W ten sposób kwartet połączył instrumentarium kapeli podwórkowej z punkowym pazurem i tekstami odwołującymi się do rzeczywistości politycznej sprzed wielu lat, a jednak wciąż czasem niepokojąco przypominającą dzisiejszą. Do historii - przynajmniej w nazwie - odwołuje się też kolejny finałowy zespół, Portland Rum Riot. Nazwa owa odwołuje się do brutalnych zamieszek w jednym z miast USA, które miały miejsce kiedy władze stanowe zakazały tam spożycia i produkcji alkoholu. Sam zespół również potrafi wywołać pod sceną niezłe zamieszki, choć jak najbardziej pozytywne i bezpieczne. W twórczości zespołu melodyjny wokal spotyka się z rockową fantazją, mocnymi riffami i rytmicznym groove. Publiczność z pewnością rozgrzeje też występ Pancakses - licznego składu z Wieliczki, który drogę do Finału wywalczył sobie energetyczną wypadkową ska, rocku i reggae. Miłośnicy pozytywnych brzmień rodem z Jamajki - choć w swojskim klimacie! - powinni być zachwyceni. Zupełnie inne emocje wzbudzi koncert Coffinfish - krakowska kapela, która swymi post metalowymi dźwiękami przywołuje niepokojący klimat rodem z prozy Lovecrafta. Może nie taki straszny Cthulhu jak go malują? O zwycięstwo walczyć będzie również Heath - grupa z Tarnowskich Gór, która w swej muzyce dodaje post rockowy szlif alternatywnym brzmieniom. Nie brakuje w niej jednak mocnego uderzenia! Jak łatwo zauważyć, wszystkie formacje, które wezmę udział w artystycznej konkurencji reprezentują odmienne style i estetyki: będzie różnorodnie i zaskakująco!

 

Jak zaprezentują się gwiazdy wieczoru? Równie ambitnie! Dowodem na to, że DachOOFka może być świetnym początkiem scenicznej drogi, jest pierwsza z nich - podkarpacki skład Łagodna Pianka. Dwa dni po koncercie na dachu Zaścianka zespół zadebiutuje na rynku wydawniczym, a już teraz zdobył rozpoznawalność dzięki wspólnej trasie z grupą Strachy na Lachy.  Kolejna gwiazda, D4D, działa od 2004 roku, wcześniej pod nieco dłuższą nazwą Dick4Dick. Do Krakowa formacja przyjedzie aż z Gdańska, by rozruszać DachOOFkową publiczność energetyczną muzyką łączącą cechy rocka i muzyki klubowej. Swojego reprezentanta na dach wystawi również Łódź - i to nie byle jakiego! Będzie to zespół Normalsi, który gra rocka polanego bluesowym sosem. Świetna muzyka Normalsów trafia do serc fanów już od 1999 roku. Ostatnią gwiazdą Finału będzie Karen Duelund Mortensen ukrywająca się pod pseudonimem Mademoiselle Karen. Duńska multiinstrumentalistka i wokalistka zasłynęła w Polsce dzięki uczestnictwu w projekcie Czesław Śpiewa, ale solo także warto ją usłyszeć - artystka żongluje jazzowymi, kabaretowymi czy popowymi inspiracjami, a to wszystko... w języku francuskim.

 

20 kwietnia Zaścianek stanie się krakowskim centrum niezależnej muzyki - przed pragnącą niebanalnych dźwięków publicznością wystąpi łącznie 9 zespołów! Zapowiada się zatem istny muzyczny maraton. Kto zwycięży 5 edycję DachOOFka Festival? Czym konkursowe zespoły, ale i gwiazdy zaskoczą swoich fanów? O tym wszyscy przekonamy się już niebawem.

 

Szczegóły na temat wydarzenia na stronie www.dachoofka.pl oraz www.klubzascianek.pl

ZdjęciaDodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 13 kwietnia 2013 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca