Muzyka

Szemző i Mizerski. Giganci instrumentaliów na T-Mobile Nowe Horyzonty!

W trakcie 13. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty w kinie zobaczymy nie tylko filmy. We Wrocławiu swoje muzyczno-filmowe projekty zaprezentują absolutny wirtuoz kontrabasu – Bogdan Mizerski (20 lipca) oraz Tibor Szemző (21 lipca) – węgierski instrumentalista, kompozytor, improwizator, reżyser i twórca wideo-artu. Oba wydarzenia odbędą się w przestrzeni Kina Nowe Horyzonty.

 

Tibor Szemző jest m.in. autorem performensów i instalacji galeryjnych, realizuje się też jako twórca wideo-artu oraz reżyseruje eksperymentalne filmy, w których łączy fabułę, animację i dokument, do których sam tworzy ścieżki dźwiękowe. Twórczość Szemző osadzona jest głęboko w muzyce klasycznej, ale w wielu miejscach dotyka współczesnej awangardy i minimalizmu. Jego występy można określić mianem artystycznych performensów nawiązujących w swojej formie do nowoczesnej opery. Przypisuje się mu podobieństwa do dokonań Milesa Davisa i Johna Coltrane, porównuje takich artystów jak Brian Eno, Zbigniew Preisner czy Yann Tiersen. Część słuchaczy ceni go także za twórcze przetworzenie muzyki Boba Marleya i Jimiego Hendrixa.

 

Na festiwalu T-Mobile Nowe Horyzonty Szemző wystąpi 21 lipca z projektem Stonewall Cake – Cinematic Concert, na który złoży się projekcja filmów artysty: Cuba, The Other Shore i >K< Engravings oraz muzyka zagrana do nich na żywo przez samego Szemző z zespołem The FodderBase. Ostatni, najnowszy z filmów Szemző zatytułowany >K< Engravings, nawiązuje do postaci Franza Kafki i miejsc związanych z jego późną prozą, ostatnim przyjacielem i ukochaną; będzie mu towarzyszyć muzyka na kwartet smyczkowy z towarzyszeniem fletu basowego, syntezatorów, kontrabasu i instrumentów perkusyjnych – kompozycja oparta na interpretacji tekstu krótkiego opowiadania Kafki zatytułowanego Wiadomość od Cesarza rozpisanego na kilkanaście języków. Tiborowi Szemző na scenie towarzyszyć będą perkusja, bas, keyboard, sample oraz VJ.

 

Prócz Szemző niebanalnych wrażeń muzycznych w kinie dostarczy również Bogdan Mizerski – wirtuoz kontrabasu. Na tegorocznym festiwalu T-Mobile Nowe Horyzonty artysta wystąpi z kolejną odsłoną eseju na głos i kontrabas, zatytułowanym Drzewo Aniołów. Życie i śmierć Williama Blake'a. Oprócz samego Bogdana Mizerskiego, który skomponował muzykę i zagra na kontrabasie, na scenie pojawią się odpowiedzialny za słowo Tadeusz Sławek, sopranistka Joanna Kściuczyk-Jędrusik, grający na puzonie Fryderyk Mizerski i Ewa Satalecka – autorka oprawy wizualno-filmowej.

 

Mizerski to nie tylko doskonały instrumentalista – to także kompozytor, autor tekstów i producent muzyczny. Stawia przede wszystkim na eksperyment, w którym dźwięki kontrabasu są najczęściej łączone z elektroniką. Od 35 lat współpracuje z poetą, tłumaczem i eseistą Tadeuszem Sławkiem, z którym prezentują niekonwencjonalne koncerty integrujące słowo z dźwiękiem, pod szyldem Eseje na głos i kontrabas. Współpracował m.in. z Teatrem Witkacego w Zakopanem, Wrocławskim Teatrem Pantomimy czy Teatrem Elizabeth Czerczuk w Paryżu. Występował z amerykańskim rabinem Shlomo Carlebachem oraz z tancerkami Ilianą Alvarado i Almą Yoray ze Stanów Zjednoczonych. Zrealizował autorskie formy filmowe Galeria dźwięku, łącząc własną muzykę ze współczesnym malarstwem polskim (m.in. Zdzisław Beksiński, Andrzej Szewczyk, Roman Kalarus). Grał w zespołach muzycznych: Strajk 80, Orator Magic, M3, Poesy Jazz Fraction, Asocjacja Andrzeja Przybielskiego. Brał w licznych festiwalach muzycznych, teatralnych i filmowych. Współpracował z całą rzeszą wybitnych artystów multimedialnych, muzyków jazzowych i improwizatorów. Swoją muzykę prezentuje w galeriach sztuki, muzeach, kościołach, bibliotekach, salach teatralnych, klubach, salach koncertowych i magiczno-metafizycznych plenerach. Prowadzi autorskie wydawnictwo płytowe Off Records.

Bogdan Mizerski: 20 lipca, 20.00, sala nr 3 ; Tibor Szemző: 21 lipca, 19.00, sala nr 3

Szemző i Mizerski to kolejne muzyczne  atrakcje w tegorocznym programie festiwalu. Na zwolenników najlepszych dźwięków czeka również scena muzyczna Klubu Festiwalowego w Arsenale, gdzie zobaczymy m.in. genialną Diamandę Galás, Mike’a Pattona z Tomahawk, Rykardę Parasol w towarzystwie Meli Koteluk i Misi Furtak czy Mikołaja Trzaskę, L.U.C & Motion Trio oraz Semantik Punk.

 

Więcej informacji na www.nowehoryzonty.pl

 

 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 21 czerwca 2013 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca