Muzyka

PiotrkOFF Art Festival 2013

 

Jubileuszowa – piąta – edycja PiotrOFF Art Festival odbędzie się w Piotrkowie Trybunalskim w dniach 20-21 września. Na imprezie tradycyjnie najwięcej będzie muzyki, ale jak zwykle nie zabraknie też innych dziedzin sztuki – chociażby filmu i komiksu. I wszystko za darmo!

 

W tym roku na PiotrkOFF zagrają m. in. Fismoll, Lilly Hates Roses, The Drain (Czechy – po raz pierwszy w Polsce), Little White Lies, Patrick The Pan, Natalie Loves You i George Dorn Screams. Swój nowy film pokaże Szymon Greszko. Będzie też wystawa komiksu. Ale to nie wszystko!

 

Festiwal wpisał się już na stałe w kulturalną mapę Piotrkowa. Odbywa się od 2009 roku. Na imprezie grały zespoły zagraniczne, ale też polskie, które występowały na największych festiwalach – krajowych i zagranicznych. PiotrkOFF odwiedzili m. in. Muchy, Cool Kids Of Death, 3moonboys, Please The Trees (Czechy), The Washing Machine, Don't Ask Smingus (USA/GBR/PL), Romek Puchowski, Bajzel, L.Stadt, SelFbrush (Czechy), Pustki, Twilite, DagaDana, BiFF, Miąższ, Jelly Belly (Słowacja), Low-Fi (Włochy), Peter J. Birch, Setting The Woods On Fire, Keira Is You, Iowa Super Soccer, Budyń czy Halla Nordfjörd (Islandia).

W tym roku na festiwalu ponownie zagrają ciekawi przedstawiciele sceny alternatywnej. Nie zabraknie folku, rocka, elektroniki czy muzyki eksperymentalnej. Koncerty odbędą się na terenie starego miasta – w Ośrodku Działań Artystycznych, kilku lokalach oraz w dwóch kościołach. Wstęp na wszystkie koncerty jest wolny!

PiotrkOFF Art Festival organizuje Loża Kulturalna Stare Miasto i agencja koncertowa Borówka Music.

Strony internetowe festiwalu: www.piotrkoff.pl oraz www.facebook.com/piotrkoff.art.festival

 

 

PIĄTEK, 20. 09. 2013

19.00 – 19.15

Otwarcie festiwalu

Kościół Akademicki Panien Dominikanek

 

19.15 – 20.00

Fismoll

Kościół Akademicki Panien Dominikanek

 

20.15 – 20.45

Szymon Greszko – pokaz filmu „Opowieść wyśniona”

ODA (ul. Sieradzka 8)

 

21.15 – 22.00

Natalie Loves You

Kościół Akademicki Panien Dominikanek

 

SOBOTA, 21. 09. 2013

19.00 – 19.45

Patrick The Pan

Restauracja U Dunina

 

20.00 – 20.30

Lilly Hates Roses

Vojak Svejk

 

20.45 – 21.40

Little White Lies

Rocco Cocco

 

22.00 – 22.45

George Dorn Screams

Skyy Pub

 

23.00 – 23.45

The Drain (Czechy)

Spirala

 

W trakcie festiwalu

Wystawa Komiksu

ODA (ul. Dąbrowskiego 5)

 

 

 

George Dorn Screams

To już doświadczony zespół na polskiej scenie alternatywnej. Zagrali dotąd blisko 150 koncertów w kraju (wystąpili m.in. dwukrotnie na festiwalu OFF w Mysłowicach) oraz zagranicą – w Niemczech, Czechach i na Litwie. Swoje albumy nagrywali pod okiem świetnych polskich bądź amerykańskich producentów.

Grupa promuje obecnie trzecią studyjną płytę „Go Cry On Somebody Else’s Shoulder”. Muzycy rozpoczęli prace nad nowym krążkiem, a kilka nowych kompozycji testują już na koncertach. Po zmianach personalnych zespół ponownie występuje jako kwartet, co wielu fanom przywołuje wspomnienia związane z pierwotnym kształtem grupy. Muzyka George Dorn Screams przypadnie do gustu osobom, które lubią post rock czy indie rock oraz aksamitne, damskie wokale.

www.myspace.com/georgedornscreams

 

Lilly Hates Roses

Są debiutantami. Premiera ich płyty „Someting to happen” miała miejsce 30 lipca. Występowali m.in. na Openerze oraz Slot Art Festival. Ich muzyka osadzona jest w indie-folku, wspomaganym przez awangardową elektroniką. Debiutancki album wyprodukował Maciej Cieślak (Ścianka, Lenny Valentino). Płyta została nagrana analogowo „na setkę”. Za mastering odpowiedzialny jest AndrzejSmolik. Na naszym polskim podwórku, w Kasi i Kamilu wyjątkowego talentu dopatrzyła się Maria Peszek: – Jest w was czystość i coś bardzo niewinnego. Mam strasznie wielką nadzieję, że uda wam się to zatrzymać – dodała Maria Peszek.

www.lillyhatesroses.bandcamp.com

 

Patrick The Pan

Pisze o sobie: – Nie mam na imię Patryk. Jestem Piotrkiem. Patrick The Pan. Piszę. Gram. Śpiewam. Zwlekam. Jestem pocieszny. Ale. Smutne piosenki. Nie o miłości. O miłości. O zwierzętach. O ludziach. O was. Cześć.

Warto dodać, że Piotrek jakiś czas temu stracił pracę i stwierdził, że to idealny moment, aby zrealizować swoje marzenie – nagrać płytę. Jak pomyślał, tak zrobił. Album wydał w sieci, ale odzew był tak wielki, że szybko zrozumiał, iż musi przygotować też wersję namacalną płyty. Krążek „Something of an End” to porcja pięknych dźwięków! To właśnie Patrick The Pan otworzył tegoroczny Opener Festival w Gdyni!

www.patrickthepan.pl

 

Fismoll

To klasyczny przykład singer/songwritera. 19-letni artysta o polsko-skandynawskiej krwi z dnia na dzień powiększa swoją grupę fanów, do której już teraz zalicza się m.in. Katarzyna Nosowska czy Czesław Mozil. Singiel Fismolla „Let's Play Birds” zapowiada debiutancki album „At Glade”, który miał premierę latem. Avant popowe i poniekąd baśniowe kompozycje artysty są przyrównywane do twórczości Ólafura Arnaldsa, Bona Ivera i zespołu Sigur Rós.

 

Natalie Loves You

To stwierdzenie, które przypuszczalnie może wywołać wiele skrajnych emocji – od cukierkowej euforii, po niepowstrzymaną burzę uczuć. Tak można określić muzykę zespołu, który powstał z inicjatywy dwojga muzyków: Natalii Baranowskiej oraz Grzegorza Chrząścika, działających uprzednio w takich projektach jak Iowa Super Soccer (grali w kościele na inauguracji pierwszego PiotrkOFF!), Gutierez, czy Mofoplan. Inspirując się muzyką skandynawską oraz europejską, znaleźli sposób, by stworzyć swój własny projekt, który miał po prostu oddawać ich stany emocjonalne, pasje i zainteresowania. Z czasem do zespołu dołączyli nowi członkowie: Piotrek Sawicki, Bartek Pluta i Tomek Szczepanek.

www.natalielovesyou.bandcamp.com

 

The Drain (Czechy)

Kwartet młodych bezczelnych bachorów rozwali Wasze głowy swoimi obrzydliwie przesterowanymi gitarami i nieprzyjemnymi wokalami. Muzyka garażowa – to ich znak firmowy. Ich brzmienie jest oparte na klasycznym blues rocku z lat 60, który jest połączony z garage rockiem i grungem. Wśród swoich inspiracji zespół z Pragi wymienia m. in. The Dead Weather, Grinderman, The White Stripes, The Kills, Queens of the Stone Age czy The Subways.

www.thedrain.bandcamp.com

 

Little White Lies

To jedno z większych objawień ubiegłego roku. Jeszcze przed wydaniem płyty wystąpili na Open'er Festivalu. W listopadzie 2012 ukazał się ich debiutancki album „Devils in Disguise”, który zdobył serca fanów i krytyków muzycznych w całej Polsce. Konsekwencją tego było pierwsze wielkie wyróżnienie – Little White Lies zostało laureatami w plebiscycie "Gazety Wyborczej - Co Jest Grane" na najlepszą łódzką płytę roku 2012. Na fali entuzjazmu w kwietniu 2013 zespół wydał EP "In Word and Deed", które pojawiło się w formie cyfrowej i, jako wydawnictwo kolekcjonerskie, na białej kasecie magnetofonowej.

Little White Lies utworzyli Kasia Katee Bartczak oraz Zbyszek Krenc. W czerwcu tego roku dołączył do nich perkusista Piotr Gwadera. Razem tworzą tykającą bombę pełną muzycznego erotyzmu i napięcia. Ten ładunek wybucha podczas występów na żywo, które, jak zawsze w ich przypadku, są wyjątkowe i klimatyczne.

www.littlewhiteliespl.bandcamp.com

 

Szymon Greszko i film „Opowieść wyśniona”

Reżyser z Piotrkowa Trybunalskiego serwuje nam film słowa. Spotkamy w nim ludzi, żyjących współcześnie, choć wyznających dawne wartości. Przysłuchujemy się opowieściom o znachorach, czarownicach, życiu prostym, toczącym się w naturalnym rytmie przyrody. Jego czarno-biała, specyficzna forma przenosi nas do świata, w którym leczenie oparte było głównie na naturalnych metodach a także na magii. W okolicach Przedborza, w Józefowie leczył znany w całym kraju znachor – Jan Guzdak. Mieszkańcy okolicznych wsi wprowadzają nas w niezwykły świat znachora, opowiadają historie wyleczeń. Niektórzy z nich przypisują mu nadprzyrodzone, wręcz szatańskie moce...

Współautorami filmu są Agata Cukierska i Magda Kluczyńska, a muzykę przygotowali Beata Królikiewicz i Tomek Morozowski.

 

Wystawa Komiksu

Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier w Łodzi odbywa się co roku w październiku. To największa tego typu impreza w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej, na którą przyjeżdża kilka tysięcy uczestników z kraju i zagranicy. Przyciąga ich do Łodzi wiele rzeczy – od możliwości spotkania najsłynniejszych twórców komiksowych, przez zakupy na stoiskach targowych, udział w warsztatach twórczych i zwiedzanie wystaw, po zabawę na festiwalowych imprezach. Festiwal odbywa się w Łodzi od 1991 roku, a jego organizatorami są Stowarzyszenie Twórców „Contur” i Łódzki Dom Kultury. W 2009 roku formuła festiwalu została poszerzona o strefę gier komputerowych, na której odbywają się turnieje, prezentacje gier i sprzętu, premiery nowych tytułów. Od wielu lat podczas festiwalu spotykają się także miłośnicy gier planszowych, RPG, figurkowych i innych. Coraz ważniejsza na MFKiG jest strefa Manga Corner skierowana do fanów komiksu japońskiego. Rozbudowywana jest też część poświęcona ilustracji. 24. MFKiG odbędzie się w dniach 4-6 października 2013 r. w EC1 w Łodzi. Festiwal zapowie wystawa w Ośrodku Działań Artystycznych (ul. Dąbrowskiego 5) w Piotrkowie Trybunalskim udostępniona publiczności przy okazji PiotrkOFF.

www.komiksfestiwal.com

 

 

 

Miejsca Festiwalu:

Kościół Ewangelicko-Augsburski /ul. Rwańska 6/

Kościół Akademicki Panien Dominikanek /ul. Rycerska 3, wejście od Pl. Kościuszki/

ODA /ul. Sieradzka 8/

ODA /ul. Dąbrowskiego 5/

Skyy Pub /ul. Rycerska 8/

Vojak Svejk /ul. Szewska 2/

Rocco Cocco / Rynek Trybunalski 11/

Spirala /ul. Narutowicza 18 A/

 

 

www.borowkamusic.pl

 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 19 września 2013 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca