Muzyka

L.U.C i KOPERNIK o odkryciu BOZONU HIGGSA

Niezwykły naukowy teledysk jest wynikiem połączenia świata techniki i sztuki. Związany z Instytutem B61 Łukasz L.U.C Rostkowski i Centrum Nauki Kopernik opowiadają o zjawiskowym odkryciu bozonu Higgsa, nagrodzonym w tym roku nagrodą Nobla. Dziś premiera interdyscyplinarnego teledysku.

L.U.C od lat łączy muzykę nie tylko z obrazem i animacją, ale także z nauką. Artysta znany m.in. z cyklu projektów historycznych (Zrozumieć Polskę), często zajmował się także fizyką przy projektach z Instytutem B61. Tym razem z Centrum Nauki Kopernik poprzez muzykę i sportową analogię, opowiedział o naukowych badaniach prowadzonych w Wielkim Zderzaczu Hadronów - LHC (z ang. Large Hadron Collider) w Genewie. Bozon Higgsa to ostatni, brakujący element Modelu Standardowego - zbioru teorii opisujących podstawowe elementy budowy Wszechświata. Nagrodzone Noblem odkrycie tłumaczy m.in. istnienie masy i przenosi ludzkość na kolejny poziom naukowej układanki. Więcej o LHC i bozonie Higgsa dowiedzieć się można na wystawie "Wszechświat i cząstki" w Centrum Nauki Kopernik.

 

L.U.C - "Fizyka to nauka, którą najmniej rozumiem. Tym większa przyjemność obcowania z nią i opowiadania o niej jako artystycznym abstrakcie. Uwielbiam takie interdyscyplinarne kooperacje i mam nadzieję, że razem z Centrum Nauki Kopernik choć trochę przybliżymy historię i znaczenie tego odkrycia."

 

Scenariusz - L.U.C i Jan Świerkowski (INSTYTUT B61)

Muzyka - L.U.C

Reżyseria - L.U.C

Zdjęcia - Gosia SAMOHA Maszkiewicz

Występują - Futboliści drużyny Panthers Wrocław

Konsultacja merytoryczna – Jacek Błoniarz – Łuczak (CENTRUM NAUKI KOPERNIK)

Produkcja - L.U.C & CENTRUM NAUKI KOPERNIK

Postprodukcja - Balconystudio, Daniel Jakubczyk

 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 9 grudnia 2013 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca