Muzyka

CHUDOBA - jubileuszowy koncert we Wrocławiu!

Chudoba – jubileuszowy koncert w Synagodze Pod Białym Bocianem!

 

Ethno Jazz Festival zaprasza na specjalny koncert wrocławskiego zespołu Chudoba, który obchodzi 20- lecie swojego istnienia.

Jubileuszowy koncert odbędzie się w Synagodze Pod Białym Bocianem, a Chudobie towarzyszyć będą znakomici goście – Bente Kahan, norweska pieśniarka żydowskiego pochodzenia, od lat mieszająca we Wrocławiu oraz Joanna Słowińska, jedna z najważniejszych wokalistek polskiej sceny folkowej i jej mąż Jan, założyciel grupy Muzykanci obsypanej mnóstwem nagród muzycznych.

 

Po głównym koncercie zapraszamy do klubu muzycznego Łykend na Folkowe Granie z udziałem Jubilatów i gości.

 

Chudoba to jeden z zespołów, który miał duży wpływ na rozwój muzyki folkowej w Polsce. Przez wiele lat swojej działalności na rynku muzycznym, Chudoba dopracowała się własnego, rozpoznawalnego od pierwszych taktów, specyficznego stylu muzycznego.

Jak mówią sami o sobie członkowie zespołu: „Folk jest dla nas czerpaniem radości z ludowej muzyki. Radość muzykowania daje nam dzielenie się żywiołem i liryzmem zachowanymi w tradycyjnych pieśniach i melodiach. Gramy tylko na instrumentach akustycznych, również ludowych - bo wydobywają z tej muzyki jej pierwotną witalność, która prowokuje tak do tańca jak i najprostszych wzruszeń.

 

Gramy i śpiewamy nasze własne aranżacje melodii i zapisów wokalnych tradycyjnych pieśni Europy Środkowej, Wschodniej i Południowo-Wschodniej: polskich, a także słowackich, morawskich, ukraińskich, łemkowskich, huculskich, cygańskich, bułgarskich, macedońskich, serbskich, rumuńskich, żydowskich i węgierskich.”

Grupa powstała w 1993 roku z inicjatywy grupy studentów Uniwersytetu Wrocławskiego, zafascynowanych muzyką folkową . Od początku istnienia grupa brała udział w wielu festiwalach i wydarzeniach kulturalnych, zdobywając nagrody i wyróżnienia. Poza Polską Chudoba koncertowała w Austrii, Belgii, Czechach, Niemczech, Norwegii, USA, we Włoszech i na Węgrzech. Występowała m.in. w TVP i TV Polonia, austriackiej telewizji 3SAT, Polskim Radio i belgijskim Radio 1.

 

W 1998 roku zespół zdobył Grand Prix pierwszej polskiej edycji Konkursu Muzyki Folkowej "Nowa Tradycja" zorganizowanego przez Polskie Radio w ramach współpracy z Europejską Unią Radiową. Rok później Chudoba reprezentowała Polskę na The New Tradition EBU Folk Festival w Dranouter (Belgia). W roku 2000 jako jedyny polski wykonawca wystąpiła na prestiżowych targach muzycznych The Worldwide Music Expo WOMEX w Berlinie. W 2006 roku Chudoba udanie reprezentuje Polskę, od strony muzycznej na Mistrzostwach Świata w Piłce Nożnej, będąc jedną z gwiazd na Etno Cup Day w Hanowerze. Grupa od wielu lat zapraszana jest na festiwale i koncerty na terenie całej Europy. W 2012 roku zespół rozpoczął przygotowania do wydania swojej nowej płyty, która została objęta patronatem miasta Wrocław i Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.

 

Zespół Chudoba występuje w składzie:

Małgorzata Otrocka - skrzypce, śpiew

Katarzyna Ryszewska - śpiew, przeszkadzajki

Sylwia Świsłocka-Karwot - śpiew, przeszkadzajki

Robert Ruszczak - śpiew, akordeon, mandolina, sopiłki

Jacek Ryszewski - gitara klasyczna, śpiew

Janusz Wawrzała - bębny wszelkiej maści, śpiew

Mirosław Mały - kontrabas, śpiew

 

 

Bente Kahan – norweska piosenkarka i aktorka żydowskiego pochodzenia, związana z Wrocławiem. Jest obecnie jedną z czołowych wykonawczyń pieśni żydowskich w Europie.

Pochodzi z rodziny chasydzkiej. Po zakończeniu studiów aktorskich w Tel Awiwie i Nowym Jorku zaczęła występować na scenach klasycznego teatru Habima, Teatru Narodowego w Izraelu oraz Teatru Narodowego w Norwegii. W 1990 roku założyła Teater Dybuk Oslo, którego celem jest rozpowszechnianie kultury i muzyki europejskich Żydów poprzez teatr i muzykę.

Od kilku lat mieszka we Wrocławiu, gdzie założyła Fundację Bente Kahan, zarejestrowaną w 2006 roku. Jej głównym zadaniem jest przedstawienie żydowskiej kultury i historii szerszej publiczności, głównie we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku oraz odnowienie zabytkowej Synagogi pod Białym Bocianem. W 2006 roku za swoją działalność na rzecz miasta, Bente Kahan została odznaczona Nagrodą Prezydenta Miasta Wrocławia.

Bente Kahan jest żoną Aleksandra Gleichgewichta, z którym współpracuje artystycznie - wyreżyserowała we Wrocławiu swoje (napisane z Ellen Foyn Bruun) widowisko Głosy z Theresienstadt w jego tłumaczeniu. Jej córka Voja Gleichgewicht z przyjaciółmi śpiewa na płycie: Voja and her friends – Sing with us in Yiddish. W roku 2011 przedstawiła nowy program zatytułowany "Ani Ma'Amin" z akompaniamentem elektrycznego jazzowego trio. Wystawiła go we Wrocławiu i Wilnie.

18 września 2013 roku została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

 

Joanna Słowińska - skrzypaczka i pieśniarka o niezwykłej charyzmie scenicznej, obdarzona silnym głosem, śpiewająca rzadko już używaną ludową techniką "głosu białego", współzałożycielka grupy folkowej Muzykanci.

Repertuar Joanny to m.in. dawne, tradycyjne pieśni polskie i słowiańskie, prezentowane w postaci archaicznej, jak też w dynamicznym, nowoczesnym brzmieniu, w nowych aranżacjach i wykonaniu zespołu złożonego z krakowskich instrumentalistów. Obok repertuaru inspirowanego ludowością na koncerty Joanny składają się piosenki z literackich kabaretów lat międzywojennych, jak też kompozycje współczesne do słów m.in. St. Wyspiańskiego, E. Brylla, A. Osieckiej - pisane częstokroć specjalnie dla Joanny przez Zygmunta Koniecznego.

W roku 2004 Joanna została uhonorowana Grand Prix, Nagrodą Publiczności i Nagrodą Specjalną TV Polonia Festiwalu Polskiego Radia "Nowa Tradycja", a w 2005 została laureatką Festiwalu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Grała na najważniejszych festiwalach muzyki folkowej w kraju i zagranicą (Niemcy, Francja, Szwajcaria, Włochy, Hiszpania, Dania, Szwecja, Białoruś, Litwa, Czechy, Macedonia).

 

 

26.01.14 godz.17.00

Synagoga Pod Białym Bocianem, ul. Włodkowica 7

Ethno Jazz Festival - Muzyka Świata w Synagodze pod Białym Bocianem

XX lat zespołu CHUDOBA – koncert jubileuszowy z gościnnym udziałem Bente Kahan i Joanny Słowińskiej

bilety:

50 zł – I miejsca, 40 zł – II miejsca, 30 zł – III miejsca, 20 zł – wejściówki stojące (studenci i uczniowie)

 

Bilety dostępne w sieci salonów Empik i MediaMarkt w całej Polsce
oraz w serwisach:
www.biletin.pl, www.ticketpro.plHYPERLINK "http://www.ticketpro.pl/"HYPERLINK "http://www.ebilet.pl/"www.ebilet.plHYPERLINK "http://www.ebilet.pl/", HYPERLINK "http://www.eventim.pl/"www.eventim.pl

rezerwacje: bilety@o2.pl

 

26 stycznia 2014

Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 22 stycznia 2014 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca