Muzyka

Urodziny Meskaliny. Artyści z 8 krajów zagrają w Poznaniu!

Paradoks Meskaliny

 

Dokładnie cztery lata temu siedzieliśmy wraz z grupą znajomych w pustym jeszcze lokalu, na puszkach z farbą i workach z cementem i zastanawialiśmy się, jaka będzie rodząca się właśnie w samym sercu Starego Rynku Meskalina. Później zaczęli się tu zjawiać pierwsi goście i Meskalina zaczęła żyć czerpiąc pozytywną energię z nieustającej konfrontacji pomysłów i osobowości ludzi współtworzących to miejsce.

 

Od czterech lat Meskalina napędzana jest energią żywiołów, które teoretycznie nie mają prawa współistnieć. Z jednej strony jest klubem, gdzie (jak to w klubie) można usiąść i napić się piwa. Z drugiej strony, mówimy o miejscu, w którym na przestrzeni ostatnich czterech lat odbyło się ponad 300 koncertów polskich i zagranicznych wykonawców
z całego świata, w którym odbyły się niezliczone ilości imprez kulturalnych, począwszy od muzycznych festiwali, przez spotkania literackie, dyskusje, wystawy, pokazy filmowe, spektakle, performance’y, a kończąc… no właśnie nie kończąc, bo to nadal się dzieje i dziać się będzie. W ciągu zaledwie kilku dni spotkać się tu mogą szalone koncerty
z kameralnymi spotkaniami poetyckimi. Choć Meskalina nie jest klubem tanecznym, to nieraz odbywały się tu spontaniczne tańce po koncercie, którego zakończenia nie chciała ani publiczność, ani muzycy więc spontaniczna zabawa trwała dalej. Choć Meskalina nie jest także dotowaną instytucją kultury, to dzięki licznym odbiorcom ciekawej i różnorodnej propozycji kulturalnej może ją wciąż rozwijać współpracując z innymi miejscami na klubowej mapie Poznania.

 

Owa konfrontacja sprzeczności, ludzi, pomysłów i energii buduje meskalinową wspólnotę sprawiając, że chętnie wracają do nas zarówno odbiorcy jak i artyści,
a wszystko to energetyzuje nasz meskalinowy zespół, który wraz z nimi tworzy to miejsce. Cieszymy się, że Meskalina już od czterech lat tętni życiem, że zebrało się wokół niej tylu ludzi, którym zawdzięcza swój wciąż kształtujący się i dojrzewający charakter. Właśnie taki stan rzeczy chcemy świętować podczas Festiwalu Przyjaciół Meskaliny z okazji jej czwartych urodzin. Świętujmy więc, przyprawiając się o taki zawrót głowy, który nie odrywa od rzeczywistości, ale ją zmienia.

 

 

PROGRAM OBCHODÓW 4-LECIA MESKALINY

 

8 CZERWCA / ARMS AND SLEEPERS

 

Muzyczny duet założony w 2006 roku w Bostonie przez Maxa Lewisa i Mirzę Ramica tworzący eksperymentalną muzykę z pogranicza trip-hopu, elektroniki i post-rockowych brzmień. Od tamtego czasu Arms & Sleepers wydali już 16 albumów i zagrali wiele koncertów w Europie, Azji i USA. Duet gościł już w progach Meskaliny w 2011 roku. W czerwcu pojawi się ponownie rozpoczynając urodzinowy cykl koncertowy.

 

bilety: 15 zł (przedsprzedaż) / 25 zł (w dniu koncertu)

start godz. 19.00
wejście od godziny 18:00

 

bilety dostępne:

Klubokawiarnia Meskalina, Centrum Informacji Miejskiej, w serwisie bilety24.pl

 

11 CZERWCA / JORDAN O'KEEFE

 

Jordan O’Keefe, jest młodym, świetnie zapowiadającym się songwriterem z L'Derry (Irlandia Północna). Artysta został zaproszony na South By Southwest – największy festiwal świata, który odbywa się co roku w USA. Wiosną Jordan zagrał trasy koncertowe po USA, Anglii i Irlandii Północnej. W czerwcu Jordan przyleci do Polski na trasę koncertową, a 11 czerwca w ramach urodzinowego cyklu pojawi się w Meskalinie.

 

bilety: 12 zł (przedsprzedaż) / 20 zł (w dniu koncertu)

start godz. 19.00

bilety dostępne:

Klubokawiarnia Meskalina, Centrum Informacji Miejskiej, w serwisie bilety24.pl

 

 

15 CZERWCA / VOO VOO /

support: KILWATER

 

Voo Voo istnieje nieprzerwanie ćwierć wieku. To jedna najbardziej żywotnych
i pracowitych marek w historii polskiej muzyki. W ich nagraniach usłyszeć można echa najróżniejszych światów, dziś już klasycznych, ale nade wszystko bardzo osobisty świat Voo Voo. Bo przecież najwybitniejsze - a pisane przystępnym językiem - dzieła tego zespołu wciąż pozostają inspiracją dla twórczych poszukiwań współczesnej muzyki.

Czy Voo Voo gra jazz? Tak, bo w tym graniu jest jazzu nieskończoność i rozpęd. Czy gra rocka? Tak, bo w tym graniu jest rocka prostota. Czy gra coś jeszcze? Na pewno. Gra dużo!

 

Voo Voo:

Wojciech Waglewski – gitary, śpiew

Mateusz Pospieszalski - saksofony, śpiew

Karim Martusewicz – bas

Michał Bryndal - perkusja

www.voovoo.pl

 

 

Kilwater

Zespół powstał w 2011 roku, trochę dla żartu i dla urozmaicenia działalności muzycznej członków. Po pierwszym koncercie, zyskując aprobatę publiczności, odczekał rok aby odrodzić się w innej, poważniejszej formie. Na grupę składają się cztery różne osobowości, których łączy poczucie humoru, pasja tworzenia, zamiłowanie do używek oraz angażowanie się w różne artystyczne projekty. Założyciel i gitarzysta Marcin „Boogie” Wieczorkiewicz udzielał się na klawiszach w grupie Hellow Dog, Adam Nastawski bębni w grupach Plum i Masturbator, Grzegorz Książkiewicz jest basistą zespołu Snowman, a saksofonista Michał Fetler liderem grupy Tsigunz Fanfara Avantura oraz współautorem projektu TonyTony.

 

 

bilety 50 zł (przedsprzedaż) / 70 zł (w dniu koncertu)

start godz. 19.00

bilety dostępne:

Klubokawiarnia Meskalina, Centrum Informacji Miejskiej, w serwisie bilety24.pl

 

FESTIWAL PRZYJACIÓŁ MESKALINY

 

21 CZERWCA SOBOTA OD 19.00 DO 2.00

 

20.00 Halla Nordfjord

21.00 Agatha

22.00 Zhenia Urich

23.00 Kev Fox

24.00 QL HEAD +Siara

1.00 Mooryc + VJ Jago

 

 

22 CZERWCA NIEDZIELA OD 19.00

 

20.00 Hello Mark

21.30 Peter J. Birch & The River Boat Band

23.00 Jazzpospolita

 

 

Bilety:

bilet jednodniowy 20 zł

bilet na wszystkie koncerty: 30 zł

 

bilety dostępne:

Klubokawiarnia Meskalina, Centrum Informacji Miejskiej, w serwisie bilety24.pl

 

 

KEV FOX (WIELKA BRYTANIA)

Pochodzący z Manchesteru, mieszkający w Poznaniu, wokalista, gitarzysta, kompozytor
i autor tekstów.
W 2011 roku wydał swój debiutancki album „King For A Day” i z początkiem 2012 roku wraz ze swoim zespołem ruszył w wielką europejską trasę koncertową obejmującą m.in. Niemcy, Holandię, Belgię, Wielką Brytanię, Francję, Portugalię, Hiszpanię, Włochy, Węgry, Szwajcarię, Chorwację i Polskę. Kev Fox wielokrotnie występował w Meskalinie, w różnych konfiguracjach artystycznych.

 

AGATHA (WIELKA BRYTANIA/POLSKA)

Agatha została zauważona w 2011 roku w konkursie muzycznym „Make More Music”. –Wśród tysiąca nadesłanych nagrań od razu zauważyliśmy dziewczynę o fantastycznym głosie – mówił Piotr Metz, jeden z jurorów konkursu. W lipcu 2012 roku, w Preisner Studio, w Niepołomicach pod Krakowem, artystka nagrała 11 utworów, które razem tworzą debiutancki album Agathy „As I Am”. Od tego czasu odwiedziła kilka miast w Polsce. Ma za sobą również dwa koncerty radiowe – w poznańskim Radio Merkury, realizowanym na żywo z Klubokawiarni Meskalina, oraz w studiu im. Agnieszki Osieckiej w Radiowej Trójce.

 

MOORYC (NIEMCY - BERLIN)

Mooryc czyli Maurycy Zimmermann – poznański muzyk, poruszający się w klimatach muzyki elektronicznej, którą od jakiegoś już czasu tworzy w Berlinie, choć dość często odwiedza Poznań, jeśli ma ku temu dobrą okazję.

 

ZHENIA URICH (ROSJA)

Zhenia Urich wielokrotnie koncertował w Meskalu i Meskalinie, wypracowując sobie renomę najbardziej energetycznego barda. Zhenia to człowiek, który sam w sobie jest tym, co tworzy – całością, z której się nie wybiera, lecz przyjmuje wszystko co daje. To postać, którą się zapamiętuje...i to dobrze. Bo to dobre wspomnienie.

 

HALLA NORDFJORD (ISLANDIA)

Kiedy Halla Nordfjörd przyleciała po raz pierwszy do naszego kraju, nikt do końca nie wiedział, czego się spodziewać po jej występach. Fakty były takie, że wszędzie grała dla pełnych sal. Pochodzi z Reykjaviku. Co ma do zaoferowania? Piękny głos i równie ładne melodie, który gra na swojej gitarze. Artystka dała wiele koncertów w Islandii (m.in. na najsłynniejszym festiwalu na wyspie – Iceland Airwaves), ale odwiedziła też inne kraje Europy jak choćby Danię, Niemcy, Wyspy Owcze czy Anglię (wystąpiła na The Great Escape Festival w Brighton). W Meskalinie występowała na każdej polskiej trasie. Tym razem jednak, przyjeżdża specjalnie by zagrać z okazji naszych urodzin, tak jak wszyscy pozostali wymienieni wyżej artyści.

 

HELLO MARK (POZNAŃ)

Zespół powstał pod koniec 2011 roku w Poznaniu. Grupa działalność rozpoczęła od zamieszczenia na kanale YouTube czterech utworów z sesji „Live@Home”. Niespodziewanie trafiły one na ogólnopolskie anteny radiowej Czwórki i Eski Rock,
a w maju 2012 Hello Mark zagrał transmitowany na żywo koncert w Programie IV Polskiego Radia. Na żywo w radio grupa zagrała także we wrześniu 2013 – na inaugurację koncertowego sezonu w Studio im. Komedy Radia Merkury.

W kwietniu 2013 ukazał się pierwszy oficjalny singel zespołu – „Never Ending Story”. Utwór trafił na anteny m. in. Trójki, Czwórki i Eski Rock, a na Liście Przebojów Radia Merkury dotarł do 2 miejsca. Utwór ilustrował teledysk w reżyserii laureata filmowego festiwalu w Gdyni – Marcina Mikulskiego. Za kamerą stanął inny poznaniak – Maciej Twardowski, twórca klipu „Trzy sny o tym samym” grupy Myslovitz.

 

PETER J.BIRCH & THE RIVER BOAT BAND (POLSKA)

 

Oto historia prawdziwa! Zagrali pierwszą próbę. Kilka dni później zagrali pierwszy koncert! W Krakowie, dla kilkuset osób – podczas juwenaliów. Tuż po pierwszym koncercie zostali zaproszeni na Opener Festival do Gdyni. Dzień po tym zaproszeniu, mając na koncie jeden występ, przyszło zaproszenie na OFF Festival Artura Rojka. Później odezwali się Słowacy z Poke Festival... i tak rozpoczęła się ta historia. Wszystko dotyczyło kapeli, która miała jeden koncert i trzy próby na koncie! Grają alternatywny folk, american country, szeroko pojęte indie. Grupę tworzą muzycy znani z wielu znanych alternatywnych grup – takich jak Happy Pills, Silver Rocket, Let The Boy Decide, Blue Raincoat czy Turnip Farm.

Peter J. Birch naprawdę nazywa się Piotr Jan Brzeziński. Pochodzi z Wołowa, miasta położonego na Dolnym Śląsku. Koncertował w miastach i miasteczkach na terenie całej Polski, ale też zagranicą – we Włoszech, w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Holandii, Czechach, na Litwie, Słowacji oraz Łotwie. Łącznie może pochwalić się ponad dwusetką występów, a ma raptem 23 lata!

Po występach na letnich festiwalach Poke, Opener i OFF, przed Peterem i The River Boat Band kilka kolejnych koncertów.

Grupę tworzą muzycy znani z wielu alternatywnych kapel:

Piotrek „Brzezi” Brzeziński – gitara, wokal (Turnip Farm, More Than Three)

Mariusz „Gobas” Szypura – syntezatory, gitara (Silver Rocket, Happy Pills)

Krystian „Pilu” Pilarczyk – perkusja (Let The Boy Decide, Blue Raincoat, Low-Cut)

Tomasz „Sztrex” Sztrekier – przeszkadzajki (Blue Raincoat, Turnip Farm)

Grupa zaprezentuje materiał z albumu Petera „When The Sun’s Risin’ Over The Town”. Płyta została wydana w styczniu (nakładem Borówka Music).

 

JAZZPOSPOLITA (WARSZAWA)

Początki Jazzpospolitej sięgają roku 2008, kiedy Wojtek Oleksiak i Stefan Nowakowski postanowili wspólne jamowanie zamienić w zespół. Na początku 2009 dołączyli Michał Załęski i Michał Przerwa-Tetmajer i w tym składzie grupa wydała swoją pierwszą płytę EP. Płytka otrzymała świetne recenzje, tak samo ciepło przyjęła ją publiczność, co zaowocowało kilkunastoma koncertami klubowymi, a Jazzpospolita zyskała miano jednego z ciekawszych młodych zespołów bez wydanej płyty. Dzięki temu muzycy podpisali kontrakt płytowy z poznańską oficyną Ampersand i w 2010 wydali pierwszy długogrający album „Almost Splendid”. Płyta okazała się jednym z najlepiej przyjętych polskich debiutów ostatnich lat. Fuzja nu-jazzu, elektroniki i zmysłu melodycznego pozwoliła dotrzeć do wrażliwości zarówno miłośników tradycji jazzowej, jak i fanów z kręgów indie, post-rocka czy po prostu ambitnego popu. Drugi album „Impulse” pokazał inne oblicze zespołu – znacznie bardziej rozimprowizowane, niespokojne i psychodeliczne. Zamysłem było oddanie na płycie tego, co dzieje się podczas koncertów Jazzpospolitej. Mimo zmiany estetyki druga płyta również została bardzo przychylnie oceniona zarówno przez fanów, jak i recenzentów. Od chwili debiutu zespół znajdował się w niemal nieustającej trasie koncertowej. Jazzpospolita zagrała ok. 150 koncertów w Polsce, Wielkiej Brytanii, Danii, Rosji, Bułgarii, Belgii i Rumunii, występując m.in. na festiwalach Open'er, Męskie Granie 2011 i 2012, London Jazz Festival, Copenhagen Jazz Festival, Garana Jazz Festival, Kaliningrad City Jazz. Uznanie dla występów Jazzpospolitej na żywo wyraziła redakcja III Programu Polskiego Radia, nazywając zespół odkryciem koncertowym roku 2011.

Zakończywszy trwającą niemal pół roku trasę „Impulse”, muzycy postanowili oddać swoje kompozycje w ręce zaprzyjaźnionych i cenionych przez nich producentów. Celem tego eksperymentu było sprawdzenie jak utwory Jazzpospolitej zabrzmią przepuszczone przez pomysłowość i wrażliwość innych twórców.

EP „RePolished Jazz” miała swoją e-premierę 9 listopada 2012, a zespół ruszył
w kolejną trasę koncertową trwającą aż do końca roku. Wkrótce okazało się że intensywne lata 2009-2012 zostaną podsumowane w sposób najlepszy z możliwych - poprzez wydanie całej dyskografii na płytach winylowych. Wyczekiwane przez członków zespołu
i ich zwolenników wydawnictwo ujrzało światło dzienne wraz z początkiem października.

 

 

 

27 CZERWCA

WERNISAŻ FOTOGRAFII RADOSŁAWA KOŁPOWSKIEGO

 

Wielkopolanin, sercem oddany Poznaniowi, fotograf z zamiłowania i pasjonat natury. Radosław Kołpowski specjalizuje się w fotografii przyrodniczej i makro. Jest zdobywcą pierwszego miejsca 6. Edycji Wielkiego Konkursu Fotograficznego National Geographic Polska 2010 w kategorii Zwierzęta za fotografię „Małpia twarz”. Tego dnia całą Meskalinę opanują ogromnych rozmiarów zdjęcia przyrody, a towarzyszyć im będzie muzyka grana przez Piotra Kowalskiego (Kopyt/Kowalski) oraz Piotra Mełecha (wszechstronny klarnecista, kompozytor, aktywny muzyk poznańskiej sceny improwizowanej, współtwórca m.in. formacji Tsigunz Fanfara Avantura).

 

 

www.meskalina.com

www.borowkamusic.pl

ZdjęciaDodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 9 czerwca 2014 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca