Muzyka

Freddy Cole we Wrocławiu

FREDDY COLE – światowej sławy wokalista i pianista jazzowy, młodszy brat Nata “King” Cole’a we Wrocławiu!

 

Młodszy brat Nata “King” Cole’a, ale przede wszystkim światowej sławy wokalista
i pianista jazzowy, Freddy Cole wystąpi 27 listopada we Wrocławiu w ramach Ethno Jazz Festivalu!

 

Lionel Frederick Cole urodził się 15 października 1931 r. jako najmłodsze z pięciorga dzieci Edwarda i Pauliny Nancy Cole. Wszyscy jego trzej starsi bracis, Eddie, Ike i Nat
(o dwanaście lat starszy od Freddy’ego) byli muzykami. „Zacząłem grać na pianinie w wieku pięciu lub sześciu lat,” wspomina Freddy. „Otaczała mnie muzyka”. Dom jego lat dziecięcych w Chicago odwiedzali Duke Ellington, Count Basie i Lionel Hampton. Wśród osób, które wywarły na niego znaczących wpływ, wymienia on również Billy’ego Eckstine’a: „był fantastycznym artystą estradowym - wspomina i dodaje - wiele się nauczyłem po prostu przyglądając się mu i będąc koło niego”. Po tym, jak potencjalna kariera w NFL została odłożona na półkę po odniesionym urazu ręki, jako nastolatek zaczął grać i śpiewać w klubach w Chicago. Choć w wieku lat 18 gotów był wyruszyć w trasę, jego matka interweniowała i Freddy kontynuował edukację muzyczną w Roosevelt Institute w Chicago.

 

W 1951 r. Freddy przeniósł się do Nowego Jorku, gdzie studiował w Juilliard School of Music i znalazł się pod mocnym wpływem Johna Lewisa, Oscara Petersona i Teddy’ego Wilsona. Uzyskał dyplom konserwatorium New England Conservatory of Music i spędził kilka miesięcy w trasie jako członek zespołu Earla Bostica, w którym grali również Johnny Coles i Benny Golson.

 

Po powrocie do Nowego Jorku Freddy z powodzeniem rozpoczął karierę, która trwa do dnia dzisiejszego. Zbudował szeroki repertuar piosenek, które grał w manhattańskich bistrach, a oprócz grania koncertów pracował również nad melodiami reklamowymi dla telewizji i radia. Zamieszkały od 1972 r. w Atlancie, obecnie Freddy stoi na czele tria, w którego skład wchodzi on sam, gitarzysta Randy Napoleon, perkusista Curtis Boyd i basista Elias Bailey. Zespół odbywa regularne trasy po USA, Europie, Dalekim Wschodzie i Ameryce Południowej. Freddy nagrywa od roku 1952 r., kiedy mało znana chicagowska wytwórnia wydała jego singiel „The Joke's on Me”.

 

W latach  70. Freddy nagrał kilka albumów dla wytwórni europejskich i brytyjskich, co pozwoliło mu zdobyć lojalną grupę fanów po tej stronie Atlantyku. Cole uważa, że zdobycie międzynarodowej popularności spowodowało, że „poszerzył nieco pole swojej gry." Dopracował zachowanie na scenie, zdobył umiejętność nawiązywania lepszego kontaktu z publicznością i nauczył się śpiewać w innych językach. „Dzięki temu stałem się lepszym wykonawcą”.

 

Freddy Cole nie przeprasza za to, że brzmi jak swój brat, Nat „King” Cole. Istnieją pewne niezaprzeczalne podobieństwa. Freddy gra na fortepianie i występuje na żywo z gitarą
i kontrabasem, tak jak Nat. A jednak jego głos jest bardziej chrapliwy, szorstki, a nawet bardziej jazzowy. Freddy wydostał się z cienia rzucanego przez swojego starszego brata.


W rzeczywistości jego frazowanie jest bardziej zbliżone do stylu Franka Sinatry czy Billie Holiday, niż do jego brata, a rytm bardziej swingujący. Jego głos – czarujący, elegancki, mocny i pełen wyrazu – należy do najbardziej szanowanych w świecie jazzu. Kariera Cole'a nieustannie się rozwija, a on sam znajduje się wśród czołowych artystów tej amerykańskiej formy sztuki, prezentując swój własny, odrębny styl i wyrafinowanie muzyczne.

27.11.14 godz.20.00 BF Impart, ul.Mazowiecka 17

Ethno Jazz Festival prezentuje:

FREDDY COLE – światowej sławy wokalista i pianista jazzowy, młodszy brat Nata “King” Cole’a

bilety: 150 zł – I miejsca, 120 zł – II miejsca, 90 zł – III miejsca, 50 zł – wejściówki (studenci i uczniowie)

 

Bilety dostępne w sieci salonów Empik i MediaMarkt w całej Polsce
oraz w serwisach: www.biletin.pl, www.ticketpro.plwww.ebilet.pl, www.eventim.pl

rezerwacje: bilety@o2.pl

 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 4 lipca 2014 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca