Muzyka

Potężny 7. AVANT ART FESTIVAL

Podczas 7. odsłony AVANT ART FESTIVAL (7-18 października) we Wrocławiu usłyszymy gigantów awangardy. Dzięki współpracy z ISCM World Music Days w stolicy Dolnego Śląska wystąpią m.in. Ryoji Ikeda, basista Led Zeppelin - John Paul Jones wraz z Supersilent, Stephen O’Malley z genialnym Keiji Haino. W programie znaleźli się również brytyjski Haxan Cloak, Forest Swords, szwedzki Fire!, szwajcarski Dimlite oraz Peaches. Tegoroczna edycja festiwalu to także 3. AVANT ART FILM i showcase festiwalu IN-EDIT z Barcelony -  największego na świecie festiwalu poświęconego prezentacji dokumentów o muzyce.

 

Podczas dwunastu festiwalowych dni będzie można zobaczyć i usłyszeć między innymi pochodzącego z Japonii Ryojiego Ikedę – jednego z najwybitniejszych przedstawicieli współczesnej światowej muzyki elektronicznej. Kolektyw Zeitkratzer – wieloosobowy ensemble, który w swoich poszukiwaniach łączy dorobek akademickich kompozytorów z najbardziej awangardowymi i alternatywnymi gatunkami wystąpi razem z japońskim mistrzem gitarowego eksperymentu Keiji Haino, by wspólnie wykonać jedno z najważniejszych dzieł XX-wiecznej awangardy, Metal Machine Music, skomponowane przez Lou Reeda. Keiji Haino pojawi się we Wrocławiu także w duecie z amerykańskim magiem gitarowych dronów, Stephenem O'Malleyem. Jeden z najsłynniejszych norweskich zespołów improwizacyjnych, Supersilent, połączy na avantartowej scenie siły z legendarnym basistą Led Zeppelin, Johnem Paulem Jonesem. Do Wrocławia specjalnie na festiwal przyjedzie również rewolucyjna osobowość muzyki elektronicznej – Peaches.

 

Poza koncertami organizowanymi we współpracy z ISCM WORLD MUSIC DAYS usłyszymy także m.in. pochodzącą ze Szwecji supergrupę Fire! pod wodzą znanego z The Thing Matsa Gustafssona. Najnowsze trendy w muzyce elektronicznej zaprezentują takie projekty jak brytyjski Haxan Cloak, szwajcarski Dimlite, niemiecki The Nest, pochodzący z Wielkiej Brytanii Forest Swords czy szwajcarskie Syndrome WPW. Ze specjalnym setem dj-skim wystąpi Franz Treichler, założyciel i lider jednego z najważniejszych zespołów elektronicznego rocka, The Young Gods. Na scenie Avant Art usłyszymy również hipnotycznego Deana Blunta oraz noise’owych Poino i Staer.

 

Jednym z przedsięwzięć przygotowanych specjalnie na tegoroczny Avant Art i wyprodukowanych przez festiwal jest In Between – word and music destroyer – multidyscyplinarna instalacja z elementami żywej muzyki, światła, sztuki video, scenografii, specjalnie zbudowanych instrumentów oraz instalacji złożonej z 12 głośników. In Between zostanie także zaprezentowany w listopadzie w Turcji w ramach Polish/Turkish Avant Art, międzynarodowego projektu, którego pierwsza odsłona miała miejsce w maju tego roku w Stambule i Izmirze. Jednym z projektów performatywnych będzie spektakl Silver w wykonaniu wybitnej francusko-szwajcarskiej choreografki Marie Caroline Hominal. To tylko część z kilkudziesięciu artystów, których występy, pokazy i spektakle złożą się na program tegorocznego Avant Art Festival.

 

Jak co roku w ramach festiwalu odbędzie się Avant Art Film – trzecia edycja prezentacji filmów o muzyce i sztuce w Kinie Nowe Horyzonty. W tym roku to aż 12 filmów wyselekcjonowanych przez twórców IN-EDIT, największego na świecie festiwalu poświęconego prezentacji dokumentów na temat muzyki oraz przez organizatorów LUFF, szwajcarskiego  Lausanne Underground Film and Music Festival. Na Avant Art Festival zagoszczą też artyści pochodzący ze Szwajcarii skupieni wokół odbywającego się w Lozannie już od prawie dwudziestu lat festiwalu sztuki współczesnej Les Urbaines.

 

- Tegoroczna edycja AVANT ART FESTIVAL organizowana jest wspólnie z ISCM World Music Days, festiwalem muzyki współczesnej, powołanym do życia przez Międzynarodowe Towarzystwo Muzyki Współczesnej – jedną z najważniejszych międzynarodowych organizacji promujących muzykę współczesną. Postawa programowania Avant Art Festival pozostaje jednak bez zmian. Nadal jest to przegląd najnowszych trendów i odkryć na gruncie muzyki, sztuk wizualnych i działań performatywnych nastawiony na inicjowanie i  międzynarodowych przedsięwzięć kolaboracyjnychmówi Kostas Georgakopulos, dyrektor festiwalu.

 

Sprzedaż biletów i karnetów w sieciach Ticketpro i Biletin.

Więcej informacji na www.avantart.pl oraz www.facebook.com/AvantArtFestival

 

 

 

PROGRAM MUZYCZNY

 

07.10 (wtorek)

Ryoji Ikeda, datamatics [ver.2.0]  / Impart 
Koncert  World Music Days w ramach AAF
 

08.10  (środa)

"My name is nobody" performance z muzyką Frano Durović  by Dawid Lorenc, Bartek Szlachcić

koprodukcja festiwali Avant Art i World Music Days, producent: Kostas Georgakopulos / CeTA
Performance World Music Days w ramch AAF
 

09.10  (czwartek)

Zeitkratzer feat. Keji Haino - “Tribute to Lou Reed “ / Impart 

Koncert  World Music Days w ramach AAF

 

11.10 (sobota)

Supersilent feat. John Paul Jones/  Impart

Koncert  World Music Days w ramach AAF

 

12.10 (niedziela) 

Keiji Haino & Stephen O'Malley / Firlej
Koncert  World Music Days w ramach AAF
 

16.10 (czwartek)

"In Between / Words and Music Destroyer" by Cezary Duchnowski, Kostas Georgakopulos, Paweł Romańczuk, Maciej Walczak / CeTa
Projekt w ramach Polish/Turkish Avant Art

 

Fire!  (Mats Gustafsson, Mariam Wallentin, Martin Hederos, Johan Berthling, Andreas Werliin) / CeTa

 

17.10 (piątek)

Les Urbaines Festival showcase, curated by Patrick de Rham:
         Syndrome WPW
         AVE EVA 

        “Silver” performance by Marie Caroline Horminal 

         Dimlite / Dim Grimm
         Unleashed Ethernalhood - DJ set  

   

 

18.10 (sobota)

The Nest  / Firlej 

ZS  / Firlej 

DJ Salaud aka Franz Treichler

Forest Swords

Haxan Cloak


Ponadto w programie showcase'y  festiwali: IN-EDIT (Barcelona International Music Documentary Film Festival) oraz LUFF (Lausanne Underground Film and Music Festival) w ramach 3. Avant Art Film we wspólpracy z Kinem Nowe Horyzonty.

 

Sprzedaż biletów i karnetów w sieciach Ticketpro i Biletin od 14 lipca.

 

 

 

 

 

 

ZdjęciaDodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 4 września 2014 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca