Muzyka

Barwny program dla dużych i małych: festiwal Fokus 2014 w Görlitz

U nas wszystko nowe, ale przecież też po staremu! Fokus ze swoją 9 edycją przenosi się na inny teren festiwalowy. Tegorocznym miejscem naszych eventów zostanie stara fabryka Energiefabrik w centrum Görlitz. To właśnie tu, 13 września 2014, odbędzie się prawdziwe święto polskich i niemieckich artystów. Tegoroczny program jest niezwykle barwny i różnorodny!

 

O 12:00 startujemy z Krainą Dzieci dla małych księżniczek, królewiczów, rycerzy, wiedźm i smoków z prawdziwym zamkiem i barem dziecięcym, otwieramy przestrzeń fun & sport ze skateboardingiem, BMX-ami, streetballem i breakdancem, prezentujemy sztukę miejską- od graffiti po streetart- z niemieckimi i polskimi twórcami, filmy, dyskusje, open stage dla początkujących artystów, warsztaty, m.in. z budowy instrumentów, miejskiego ogrodnictwa, sitodruku, hula hopu i tworzenia biżuterii ze stowarzyszeniami z Goerlitz i Zgorzelca, warsztat rowerowy, rynek sztuki z artystami-rękodzielnikami i wiele wiele więcej. Na scenie open air wystąpią regionalne zespoły, jak KorDon ze Zgorzelca oraz ambitne, nowe propozycje: Fair Weather Friends z okolic Katowic i TOMIKA z Lipska.

 

Fair Weather Friends przyjadą nad Nysę z Górnego Śląska i rozkręcą naszą główną scenę brzmieniami retro, nawiązującymi do muzyki szalonych lat 70‘ i 80‘, które przyprawione elektronicznymi improwizacjami i indie-popem wkroczyły z sukcesem w kanon nowej muzyki XXI wieku. Zapowiada się prawdziwa eksplozja czystej energii! Słychać to świetnie na debiutanckiej epce zespołu “Eclectic Pixel”, która- robiąc furorę w polskich radiostacjach- zaprowadziła Fair Weather Friends na największe sceny festiwalowe w Polsce. Jeszcze we wrześniu 2014 światło ujrzy ich pierwszy album. A tuż przed tym, możecie zobaczyć ich na żywo na Fokusie!

Po ostatnich brzmieniach muzyki live, przeniesiemy się do dwóch goerlitzkich klubów: w centrum kultury młodych BASTA zabrzmią dźwięki hip-hopu podawane przez najlepszych DJ-ów, a do klubu studenckiego MAUS nadciągną fani muzy elektronicznej, między techno i elektro, aby usłyszeć “What?Else!” ze Stuttgartu.

Fokus Camp z warsztatami kreatywnymi

Od ostatniej soboty na terenie Energiefabrik pracuje się intensywnie i kreatywne. Od 30 sierpnia do 7 września polscy i niemieccy uczestnicy obozu sprawdzają się w warsztatach z miejskiego ogrodnictwa i budowy mebli oraz przeistaczają stare auto w rower. Efekty pracy grupy młodych obozowiczów będzie można zobaczyć w trakcie samego festiwalu. Więcej informacji on-line na stronie internetowej www.fokusfestival.eu

Dziękujemy za wsparcie dla festiwalu przez Kulturstiftung des Freistaates Sachsen,Instytut Polski w Lipsku, Kulturraum Oberlausitz-Niederschlesien, Landkreis Görlitz, w ramach programu “TOLERANZ FÖRDERN – KOMPETENZ STÄRKEN”, a także miasto Görlitz.


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 5 września 2014 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca