Muzyka

Weekend z wielkimi artystami na AVANT ART FESTIVAL

Pierwszy weekend AVANT ART FESTIVAL (10-12.10) stanie pod znakiem koncertów wyśmienitych artystów. We Wrocławiu zobaczymy występy m.in. Peaches, Johna Paula Jonesa (ex basisty Led Zeppelin) feat. Supersilent & Stian Westerhus, Stephena O’Malley’a i Keijiego Haino. W ramach 3. AVANT ART FILM – przeglądu filmów o muzyce w Kinie Nowe Horyzonty obejrzymy niezwykle ciekawe dokumenty: Peaches Does Herself, The Punk Singer oraz Death Metal Angola. AVANT ART potrwa do 18 października.

 

Już dziś, 10 października, w Eterze zagra Peaches - niekwestionowana królowa sekstroniki i mistrzyni koncertowego show. Wydała cztery albumy, liczne EP i single, zaczynając od debiutu z 2000 roku, The Teaches of Peaches, zawierającego legendarny singiel „Fuck The Pain Away”, aż do EP z roku 2012, BURST!. W 2012 roku premierę miał jej debiutancki film pełnometrażowy, Peaches Does Herself, który został entuzjastycznie przyjęty przez krytyków z całego świata. Dokument będzie można obejrzeć przed wrocławskim koncertem artystki w Kinie Nowe Horyzonty. W 2012 roku Peaches zagrała tytułową rolę w  L’Orfeo, operze Monteverdiego z 1607. Pracuje nad piątym albumem. We Wrocławiu towarzyszyć jej będą dwie tancerki. Koncert współorganizowany jest z ISCM World Music Days.

W sobotę w Imparcie zagra John Paul Jones – basista Led Zeppelin – będzie to jego pierwszy występ w Polsce. Podczas koncertu we Wrocławiu obok Johna Paula Jonesa wystąpi Supersilent w składzie Arve Henriksen (trąbka, elektronika & instrumenty perkusyjne), Ståle Storløkken (instrumenty klawiszowe) i Helge Sten (elektronika), a na gitarze towarzyszyć im będzie Stian Westerhus. Kolaboracja tych dwóch muzycznych żywiołów – Supersilent i Johna Paula Jonesa – wznosi sztukę improwizacji na zupełnie nowy poziom.

 

W niedzielę z kolei po raz drugi podczas tej edycji AVANT ART wystąpi Keiji Haino (wcześniej z Zeitkratzer). Tym razem pojawi się w Firleju w duecie z amerykańskim magiem gitarowych dronów, Stephenem O'Malleyem. Przed koncertem mistrzów usłyszymy Poino i Staer. Ten pierwszy to londyński zespół sprawnie poruszający się między math-rockową rytmiką a noise’ową ekspresją. Staer to norweskie trio korzystające z klasycznego rockowego instrumentarium w celu wygenerowania dźwięków mających niewiele wspólnego z rockiem czy czymkolwiek klasycznym.
 

Tegoroczna edycja Festiwalu to także 3. AVANT ART FILM – przegląd filmów o muzyce, organizowany wspólnie z IN-EDIT z Barcelony – największym festiwalem prezentującym dokumenty o muzyce. W ten weekend będzie można obejrzeć  trzy wyśmienite filmy: Jak zrobić Peaches? (reż. Peaches), The Punk Singer – fascynującą opowieść o Kathleen Hanna oraz Death Metal Angola.


Bilety i karnety filmowe do nabycia w kasach Kina Nowe Horyzonty oraz na www.kinonh.pl .  Program, informacje o biletach i miejscach festiwalowych na www.avantart.pl .

 

ZdjęciaDodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 11 pazdziernika 2014 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca