Muzyka

Tołhaje: dźwięki „Watahy”!

Zespół Tołhaje od lat porusza się w szeroko pojętej stylistyce etno. Grupa wyznacza charakterystyczne, niebanalne, a jednocześnie prekursorskie kierunki rozwoju i poszukiwań w tym rodzaju muzyki. Utwory zespołu można było usłyszeć w pierwszym sezonie serialu „Wataha”.

 

28 listopada ukaże się album „Czereda”, który będzie trzecim w dorobku krążkiem Tołhaje. W swojej twórczości zespół czerpie inspiracje głównie z pogranicza kulturowego Polski wschodniej, szczególnie z tradycji grup etnicznych zamieszkujących Bieszczady i tereny kresów polsko-ukraińskich.

 

Album „Czereda” jest wydawnictwem wyjątkowym. To kompilacja utworów, które od strony dźwiękowej współtworzyły serial HBO „WATAHA”, fragmentów koncertu ArtCelebration: Eastern Roots, który odbył się w ramach festiwalu Wschód Kultury/Europejski Stadion Kultury w Rzeszowie oraz premierowych, bardzo energetycznych kompozycji.

Słowo „Czereda” oznacza zgraję, watahę, grupę ludzi, która podąża tą samą drogą. To także burza myśli i pomysłów, jakie się narodziły podczas powstawania nowego materiału, w przypływie weny, która pojawiła się dzięki propozycji współpracy przy ścieżce dźwiękowej do serialu „Wataha”. W końcu, „czereda” czy „wataha” to słowa, jakich używano kiedyś do określenia zbójników bieszczadzkich - tołhajów.

 

Lista utworów:

 

1. Czereda

2. Ziele

3. O przejściu na drugą stronę

4. Wataha

5. Da za góra, da za lias*

6. Rusaloczky*

7. A w niedziela rano*

8. Kołysanka*

9. Oj, ne budu*

10. Tajemna nicz*

11. U Stefana (Live)

12. Lita ptaszok (Live)

13. Powiedz ze mi (Live)

* Utwory wykorzystane w serialu „Wataha”.

 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 20 listopada 2014 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca