Muzyka

Tołhaje: album „Czereda” już dostępny

Na półkach sklepowych można już znaleźć album zespołu Tołhaje zatytułowany „Czereda”. Płytę promuje utwór „Ziele”. 

 

  

„Czereda” jest wydawnictwem wyjątkowym. To kompilacja utworów, które od strony dźwiękowej współtworzyły serial „WATAHA”, fragmentów koncertu ArtCelebration: Eastern Roots, który odbył się w ramach festiwalu Wschód Kultury/Europejski Stadion Kultury w Rzeszowie oraz premierowych, bardzo energetycznych kompozycji.

 

Zespół Tołhaje od lat porusza się w szeroko pojętej stylistyce etno. Grupa wyznacza charakterystyczne, niebanalne, a jednocześnie prekursorskie kierunki rozwoju i poszukiwań w tym rodzaju muzyki. W swojej twórczości zespół czerpie inspiracje głównie z pogranicza kulturowego Polski wschodniej, szczególnie z tradycji grup etnicznych zamieszkujących Bieszczady i tereny kresów polsko-ukraińskich.

 

Słowo „Czereda” oznacza zgraję, watahę, grupę ludzi, która podąża tą samą drogą. To także burza myśli i pomysłów, jakie się narodziły podczas powstawania nowego materiału, w przypływie weny, która pojawiła się dzięki propozycji współpracy przy ścieżce dźwiękowej do serialu „Wataha”. W końcu, „czereda” czy „wataha” to słowa, jakich używano kiedyś do określenia zbójników bieszczadzkich - tołhajów.

 

 


przysłano: 29 listopada 2014 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca