Muzyka

VIII Muzyczny Spacer Ulicami Starej Pragi z zespołem Dobranotch z Petersburga

W sobotę 20 czerwca, jak co roku na przełomie wiosny i lata, roztańczony tłum z grającym klezmerskim zespołem na czele na kilka godzin opanuje praskie zakamarki i najciekawsze ulice. Grupa Dobranotch z Petersburga poprowadzi VIII Muzyczny Spacer Ulicami Starej Pragi w Warszawie, pod energetyczną instrumentalną mieszankę melodii klezmerskich, bałkańskich, wschodnich oraz pierwszych szlagierów rosyjskich orkiestr dętych.

 

 

Sobota, 20.06.2015 r.

Start: 17:00 – Muzeum Warszawskiej Pragi (dziedziniec), ul. Targowa 50/52 – brama główna Bazaru Różyckiego, ul. Targowa 54 – podwórko przy ul. Okrzei 30 – dawniej Brukowa 30 - róg ulic Kłopotowskiego i Floriańskiej – dawny Żydowski Dom Akademicki, ul. Sierakowskiego 7 – Plac Weteranów – Park Praski

Finał: 19:00 – koncert finałowy w muszli koncertowej w Parku Praskim

 

W jedno z sobotnich popołudni, jak co roku na przełomie wiosny i lata, roztańczony tłum z grającym zespołem na czele na kilka godzin opanuje Bazar Różyckiego, okoliczne ulice i podwórka oraz Park Praski. Muzyczny Spacer Ulicami Starej Pragi od pierwszej edycji spotkał się z ogromnym entuzjazmem mieszkańców dzielnicy oraz przybyłych gości, więc 20 czerwca Stowarzyszenie MY zaprasza już na jego ósmą odsłonę.

Trasa co roku jest inna, ale jej ośrodkiem jest zwykle Bazar Różyckiego – najstarszy bazar w Warszawie. Tu bije serce Starej Pragi, podkreślając żywe tradycje handlowe i wielokulturowość dzielnicy. Podczas Spacerów do tej pory odkrywaliśmy również Szmulki, dawny targ rybny i najdłuższy blok w Warszawie, domy modlitwy, dawne miejsca rozrywki i wypoczynku oraz inne, nie wszystkim znane praskie zakamarki o zaskakującej architekturze i historii.

 

Tym razem początek Spaceru zaplanowano na dziedzińcu Muzeum Warszawskiej Pragi, które, po kilku latach budowy, wreszcie działa. To bardzo dobry punkt startowy – miejsce, gdzie skupiać się będzie cała historia Pragi, a jednocześnie malownicza sceneria na koncert plenerowy.

Jak co roku, do udziału w wydarzeniu zaproszono klezmerski zespół zza wschodnich granic Polski, aby przypomnieć o żydowskich korzeniach Pragi i jej wschodnich powiązaniach. W ubiegłych latach grali dla nas m.in. Nayekhovichi i Opa! z Rosji oraz Raskardaš Orkestar i Pushkin Kiev Klezmer Band z Ukrainy. Tym razem Muzyczny Spacer uświetni zespół Dobranotch z Petersburga (www.dobranotch.ru), który łączy motywy z melodii bałkańskich, klezmerskich i wschodnich oraz pierwsze szlagiery z czasów rozkwitu rosyjskich orkiestr dętych. W żywiołowym wykonaniu skrzypiec, klarnetu, saksofonu, tuby, banjo i perkusji, wraz z barwnym wokalem, koncerty Dobranotch porywają do tańca tak gości filharmonii, jak i wesela. Zarażają energią w równym stopniu na podwórku, co na głównym placu miejskim. Zespół ten ma na koncie występy w ponad dwudziestu krajach świata, sześć płyt autorskich i muzykę do szeregu dzieł filmowych.

W formie spaceru i przystanków muzycznych odświeżymy jednocześnie tradycję podwórkowych kapel, które były stałym elementem praskiego krajobrazu. Dobranotch poprowadzi Spacer wyznaczoną trasą aż do finałowego koncertu. Całą imprezę scali zaś „przewodnik-wodzirej”, który przybliży historie i anegdoty z poszczególnych punktów trasy Spaceru, a także aktywnie zachęci uczestników do tańca.

 

Projekt „VIII Muzyczny Spacer Ulicami Starej Pragi” jest współfinansowany ze środków Miasta Stołecznego Warszawy Dzielnicy Praga Północ. Partnerami projektu są: Muzeum Warszawskiej Pragi oraz Dom Kultury Praga

 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 7 czerwca 2015 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca