Muzyka

Afrykańskie inspiracje na Brave Festival 2015

Abou Diarra jest nazywany „Jimim Hendrixem n’goni”. O Vieux Farka Touré The Guardian napisał, że będzie gwiazdą afrykańskiej gitary. Podczas 11. edycji Brave Festival zobaczymy dwóch muzyków, którzy w fascynujący sposób łączą tradycje Afryki Zachodniej m. in. z bluesem, jazzem i rockiem.

Abou Diarra jest nazywany „Jimim Hendrixem n’goni”. O Vieux Farka Touré The Guardian napisał, że będzie gwiazdą afrykańskiej gitary. Podczas 11. edycji Brave Festival zobaczymy dwóch muzyków, którzy w fascynujący sposób łączą tradycje Afryki Zachodniej m. in. z bluesem, jazzem i rockiem.

 

Abou Diarra jest mistrzem n’goni, jednego z trzech najważniejszych instrumentów griotów. Dawne tradycje myśliwych ludu Mandingo łączy z bluesem, jazzem i reggae.

N’goni to tradycyjny malijski instrument strunowy, przypominający nieco harfę. Abou Diarra wykorzystuje go niezwykle kreatywnie, n’goni w jego rękach pełni czasem funkcję gitary, basu, a nawet perkusji. Wydobywa z tego instrumentu zaskakujące dźwięki. Stąd miano „Jimi’ego Hendrixa n’goni” – mówi Adrian Podgórny, menadżer programowy Brave Festival.

Abou Diarra pochodzi z Mali. Gry na n’goni uczył się od największych mistrzów.
W młodości całą wędrował boso po Afryce Zachodniej, z n’goni na ramieniu, poznając ludowe tradycje muzyczne, a także ich współczesne modyfikacje w miastach. W jego utworach często pojawia się motyw podróży.

 

Gwiazda afrykańskiej gitary

Vieux Farka Touré – gitarzysta, wokalista i kompozytor – również wpisuje tradycje afrykańskiej muzyki w nowy kontekst. Pochodzi z Mali. Zaczynał swoją muzyczną podróż od gry na bębnach i na instrumencie calabash (wykonanym z tykwy) w malijskim Institut National des Arts. Później poświęcił się jednak gitarze – tak jak jego ojciec, legendarny Ali Farka Touré.

W twórczości Vieux Farka Touré słychać dźwięki, rytmy i melodie Zachodniej Afryki,
w tym także dawne pieśni malijskie, a także elementy bluesa, rocka, a nawet muzyki latynoskiej. Te utwory zapadają w pamięć. Muzyk znany jest również z niezwykle energetycznych występów na żywo
– opowiada Adrian Podgórny.

Vieux Farka Touré współpracuje z griotami grającymi na tradycyjnych instrumentach korze i ngoni, ale także z muzykami z całego świata. Wystąpił również w trakcie ceremonii otwarcia piłkarskich mistrzostw świata w RPA w 2010 roku. The Guardian napisał o nim, że „zostanie następną afrykańską gwiazdą gitary”.

 

11. edycja Brave Festival odbędzie się w dniach 10-17 lipca 2015 r. we Wrocławiu.

Bilety dostępne za pośrednictwem strony internetowej:

http://2015.bravefestival.pl/#events

 

 

od: 10 lipca 2015
do: 17 lipca 2015 IMPART, Mazowiecka 17

Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 21 czerwca 2015 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca