Muzyka

Jak piękna jest muzyka? (Florence & The Machine, "How Big, How Blue, How Beautiful")

Tytuł albumu nawiązuje do metafory morza jako ludzkiego życia, które wzbudza obawę, niepokój ale również podziw i zachwyt.

 

How Big, How Blue, How Beautiful to tytuł trzeciego krążka zespołu Florence & The Machine. Grupa znana jest ze swego alternatywnego brzmienia i bezpretensjonalnego głosu Florence Welch.

 

Nowy album jest kwintesencją muzycznej i życiowej dojrzałości, która objawia się zarówno w warstwie tekstowej jak i muzycznej. Już sam tytuł płyty jest bardzo ciekawy i zachęca do zgłębiania tajemnicy skrywanej na albumie. Nawiązuje on do morza jako metafory ludzkiego życia, które wzbudza obawę, niepokój, ale również podziw i zachwyt.

 

Odzwierciedlenie tych wszystkich nastrojów odnajdziemy w tekstach i samej muzyce. Wokalistka postanawia zmierzyć się z przeciwnościami losu jakie niesie ze sobą życie. W tym kontekście, warstwa tekstowa przepełniona optymizmem, została bardzo umiejętnie i starannie wsparta muzyką, która niesie wiarę i nadzieję.

 

Wokalistka sama skupiła się na pisaniu tekstów. Są one bardzo osobiste i poruszają wiele sfer codziennego życia. Komponowanie muzyki powierzono takim muzyką jak Markus Dravs, co w efekcie dało radiowy pop-rock przemieszany nostalgicznymi balladami.

 

Zespół Florence & The Machine od samego początku lubował się w rozbudowanym instrumentarium i starał się je wykorzystywać w sposób efektowny. Za czasów dwóch pierwszych płyt utwory często można było porównać do worków przepełnionych nadmiarem muzycznej informacji. Aranżacja kompozycji tym razem jest bardzo oszczędna

i powściągliwa. Efektowna prostota podkreśla niesamowity głos wokalistki oraz piękno linii melodycznych. Jest to absolutna nowość, gdyż na poprzednich płytach nadmiar informacji dźwiękowej wraz z histerycznym momentami głosem Florence często przytłaczał i sprawiał, że większość kompozycja stawała się wręcz chaotyczna.

 

Singiel What Kind of Man, energetyczna kompozycja o rockowym brzmieniu wraz z doskonałym głosem wokalistki, to jedynie przedsmak tego, co można znaleźć na płycie. Album prezentuje muzykę utrzymaną w stylu alternatywnego rocka, indie rocka, popu

i gatunków im pokrewnych. Główną domena krążka jest jego melodyjność. Zdecydowana większość kompozycji posiada charakterystyczny motyw muzyczny, który bardzo szybko zapada w pamięci.

 

Nowe wydawnictwo zespołu jest po prostu znakomite. Obcując z płytą, słuchacz za każdym razem odkryje coś nowego, niezwykłego i niesamowitego. Taki jest właśnie album How Big, How Blue, How Beautiful – magiczny i pełen uroku.

 

Mateusz Marzec

 

 

 

How Big, How Blue, How Beautiful

Wykonawca: Florence & The Machine

Dystrybutor: Universal Music Polska

Data premiery: 2015-06-02

 

Mat

1273 artykuły 1 komentarz
Ukończył szkołę muzyczna I Stopnia w klasie tuby. Częste występy publiczne oraz współpraca w orkiestrach dętych pogłębiły w nim chęć kształcenia się w kierunku muzycznym. W 2013 roku rozpoczął studia na kierunku muzykologii w Krakowie. W…
Zasłużeni dla serwisu


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 29 sierpnia 2015 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca