Muzyka

Kawałek muzycznego świata - nowy album grupy Bezsensu

Na magiczny nastrój, jaki został zawarty na płycie z pewnością wpłynęło miejsce, w którym album został tworzony, a była to drewniana chata w środku lasu.

 

Album otwiera utwór "Wszystko". Kompozycja niezwykle nastrojowa, delikatna, za sprawą łagodnej barwy głosu Krzysztofa Garbaciaka pozwala odpłynąć. Jedynym minusem piosenki jest zbyt krótki tekst sprowadzający się zaledwie do kilku zdań. Repetowane słowa zdecydowanie powinny być rozwinięte.

 

Słucha się tego bardzo dobrze. Przyjemne, nostalgiczne dźwięki są jak symfonia dla uszu. W wielu miejscach dominuje pustka, znikome pojawianie się jakiejkolwiek informacji dźwiękowej. Ascetyczne podejście do muzyki dało niesamowity efekt. Piosenki wywołują niedosyt i jednocześnie brak pewnego składnika muzycznego. Ważną rolę spełnia wokal, który nadaje melodię i ogólny wyraz utworów.

 

Na magiczny nastrój, jaki został zawarty na płycie z pewnością wpłynęło miejsce, w którym album został tworzony, a była to drewniana chata w środku lasu. Zupełne odcięcie się od codziennej rzeczywistości pozwoliło muzykom na stworzenie czegoś zupełnie nowego. Nadal mamy do czynienia z muzyką alternatywną, jednak w zupełnie innym wydaniu. Na płycie zarejestrowano wiele dźwięków wydobywanych w sposób nietradycyjny np. solo grane na drewnianych ścianach domu, skrzypiące schody.

 

Wykorzystanie bogatego i zróżnicowanego instrumentarium nadaje poszczególnym utworom niepowtarzalnego uroku, tworząc jednocześnie spójny album. Mimo zastosowania syntezatorów płyta nie jest mocno elektroniczna, nie przytłacza nadmiarem dźwięków. Cały krążek jest raczej stonowany. Nie występuje przerost formy nad treścią, wręcz przeciwnie, całość odznacza się minimalizmem.

 

Każda z piosenek rozwija się stopniowo, w sposób ewolucyjny. Wszystkie utwory przesiąknięte są raczej molowym tonem, przepełnione są smutkiem, nostalgią. Warstwa tekstowa została doskonale wsparta muzyką, przez co ogólny wyraz i nastrój poszczególnych kompozycji został uwypuklony. Teksty dotyczą głównie przemijania oraz szukania sensu życia.

 

"Wszystko i nie tylko wszystko" to płyta wyjątkowa. Rodzaj muzyki zawarty na płycie wymaga uważnego słuchania, jednak obcowanie z wartościową sztuką daje wielką radość i satysfakcję.

 

 

                                                                                                                      Mateusz Marzec

 

 

Tytuł: Wszystko i nie tylko wszystko
Wykonawca: Bezsensu
Dystrybutor: Firma Księgarska Olesiejuk

Data premiery: 2015-05-08


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 3 września 2015 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca