Muzyka

Tradycja w nowoczesnym wydaniu

Album „Mniejsze zło” to opracowanie różnych melodii ludowych w wersji rockowej.

Jednym z głównych powodów, dla których warto zapoznać się z twórczością grupy Percival Schuttenbach jest fakt, iż zespół jako jeden z pierwszy połączył elementy muzyki ludowej z metalowym graniem. Muzycy pozostali wierni tradycji i postanowili ograniczyć się do popularnych niegdyś pieśni i melodii tradycyjnych. Sam pomysł ciekawy. Zobaczmy, jak udało się go zrealizować.

 

Zespół Percival Schuttenbach wielu słuchaczy kojarzy za sprawą muzyki z gier o Wiedźminie. Sama nazwa grupy wywodzi się od postaci gnoma z książek Sapkowskiego. Wymowny jest również tytuł najnowszego albumu. Mniejsze zło to nazwa jednego z opowiadań o Geralcie z Rivii. Album swoją nazwę zawdzięcza utworom stanowiącym muzyczną ilustrację do opowiadania Mniejsze zło. Kto czytał książki o Wiedźminie, na pewno posiada już pewne wyobrażenie co do zawartości albumu.

 

Mniejsze zło tworzy jedenaście kompozycji inspirowanych tradycyjną muzyką polską, twórczością Grażyny Bacewicz, ludowymi pieśniami białoruskimi, ukraińskimi etc.

 

Album otwiera instrumentalny utwór zbudowany na podstawie oberka kompozytorki Grażyny Bacewicz. Wyraźnie zarysowany rytm porywa do tańca, a partia skrzypiec nadaje tempo kompozycji. Jedną z ciekawszych propozycji jest utwór Oj tam na mori skomponowany pod ludową pieśń ukraińską z tradycyjnymi słowami. Jeśli ktoś miał wątpliwości po przesłuchaniu pierwszego utworu, jakoby zespół nieco złagodniał, to ta propozycja powinna te wątpliwości rozwiać. Ostre gitarowe granie, charakterystyczny rytm perkusyjny oraz sposób prowadzenia linii wokalnej doskonale współgrają ze sobą, tworząc harmonijną całość. Poza kompozycjami wokalno-instrumentalnymi odnajdziemy na płycie wiele fragmentów czysto instrumentalnych. Początkowa część utworu Dzierzba to nostalgiczna partia skrzypiec nakreślająca przepiękny kształt kompozycji. Po prezentacji instrumentu następuje zmiana tempa i wejście gitar. Jest to doskonały przykład na to, jak w trakcie jednej kompozycji ogólny nastrój ulega zmianie.

 

Kompozycje zamykające album to podróż do krainy Wiedźmina. Nazwy utworów stanowią jednocześnie nazwy krajów w książkach Sapkowskiego. W piosence Zmora przenosimy się do Bridge, następnie do Tridam oraz Nilfgaardu.

 

Kolejny element, który nie w sposób pominąć to warstwa słowna. Na płycie wiele tekstów zostało opartych na tradycyjnych słowach i legendach, jednak wiele z nich w całości napisał Percival Schuttenbach. Warstwa liryczna opowiada o prastarych demonach, próbujących egzystować w czasach współczesnych. Mniejsze zło wykorzystuje również teksty zaczerpnięte z opracowań Oskara Kolberga, wybitnego etnografa i folklorysty, oraz innych przekazów ludowych. Owocem inspiracji Kolbergiem jest utwór Żmij i dziewczyna. Muzykę do utworu skomponował Percival Schuttenbach, jednak w dźwiękową materię zostały wplecione fragmenty oryginalnych ludowych melodii. Muzyka została dopełniona słowami na podstawie klechdy z Kujaw spisanej przez Oskara Kolberga.

 

Wykorzystanie całej palety ciemnych sfer rockowego brzmienia, instrumentów, charyzmatycznych wokali oraz rytmów, dało w efekcie wciągający projekt. Na płycie nie brak typowego dla muzyki rockowej growlu i częstych riffów gitarowych. Zastosowanie tradycyjnych instrumentów (mandolina, lira bizantyjska, sopiłka) posłużyło do stworzenia odpowiedniego tła dla poszczególnych kompozycji. W tym miejscu wystarczy wspomnieć o kompozycji Dzierzba, w której pojawia się piękna solowa partia sopiłki, narodowego instrumentu Ukraińskiego przypominającego flet prosty. Warto wspomnieć, iż dla zespołu skrzypce są dość istotnym instrumentem. Momentami wygrywają wyraźne i melancholijne melodie, a innym razem wzbudzają niepokój i obawę.

 

Mimo iż na co dzień nie słucham ostrego rocka, to album ten traktuję jako doskonałą próbę połączenia heavy metalu z tradycyjnym folklorem w wydaniu polskim. Po płytę warto sięgnąć chociażby po to, aby przekonać się jak w innowacyjny sposób można zainspirować się tradycyjną muzyką i stworzyć zupełnie nowatorski projekt.

 

 

 

Mateusz Marzec

 

 

Tytuł: Mniejsze zło
Wykonawca: Percival Schuttenbach
Dystrybutor: Fonografika

Data premiery: 2015-05-29

 

Mat

1273 artykuły 1 komentarz
Ukończył szkołę muzyczna I Stopnia w klasie tuby. Częste występy publiczne oraz współpraca w orkiestrach dętych pogłębiły w nim chęć kształcenia się w kierunku muzycznym. W 2013 roku rozpoczął studia na kierunku muzykologii w Krakowie. W…
Zasłużeni dla serwisu


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 3 września 2015 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca