Muzyka

Avenue

Avenue – to polsko-francuski zespół grający muzykę oscylującą wokół jazzu i retro-popu.

 

Zespół założyli w styczniu 2014 roku  Katia Priwieziencew oraz Damian Pietrasik.

Muzyka, którą zaczęli tworzyć, początkowo w duecie, nawiązuje do czasów międzywojennych, kiedy w świecie panował jazz i piosenka kabaretowa.

Wychodząc z ram klasycznej formy piosenki francuskiej, zespół Avenue przełamuje ten kierunek w stronę muzyki improwizowanej. Klasyk p.t.  „Je cherche un Milionaire” ostatecznie zdeterminował styl muzyczny, w którym się aktualnie poruszają.

Ważnym etapem dla zespołu Avenue był Międzynarodowy Festiwal Piosenki Francuskiej, zorganizowany przez Towarzystwo Przyjaźni polsko-francuskiej w Krakowie w czerwcu 2014 r. Wówczas do duetu dołączył kontrabasista Kacper Zasada oraz perkusista Amadeusz Krebs i tak slrystalizował się ostateczny skład, a AVENUE – już jako kwartet zdobyli   Grand Prix festiwalu.

 Jesienią 2014 r. Avenue zaczęli nagrywać album « En L'Air ». Podczas pracy nad płytą  zespół coraz bardziej scalał się mentalnie i twórczo. Komponowali Damian i Katia, a Kacper i Amadeusz podczas prób nadawali utworom ostateczny szlif. To właśnie sekcja rytniczna kieruje muzykę Avenue na eklektyczne tory ( nawet w stronę hiphopu) , co w połączeniu z wokalem Katii i jazzowym graniem Damiana nadaje muzyce Avenue ostateczne brzmienie.

Teksty piosenek, których autorka jest Katia są  często historiami abstrakcyjnie  niedopowiedzianymi. Pozostawiają słuchaczowi wolność  interpretacji. W warstwie lirycznej niektórych utworów można wyraźnie dostrzec duże zaangażowanie Katii w  ochronę praw zwierząt i ekologię.

O sobie:

Damian Pietrasik jest absolwentem Szkoły Muzycznej im. Edwina Kowalika w Laskach w klasie fortepianu. Mimo, iż skończył klasyczną szkołę muzyczną, mocno inspiruje się jazzem. Kocha przyrodę i najchętniej postawiłby swój fortepian w ogrodzie i gdzieś daleko od cywilizacji spędzałby tam cały czas komponując i pijąc kawę :-). Jego inspiracjami muzycznymi są tacy pianiści jak: Mieczysław Kosz, Dave Brubeck, czy Bud Powell.

 

Oprócz muzyki, przez 10 lat zajmował się pływaniem i podczas Paraolimpiady w Pekinie w 2008 r. zdobył srebrny medal na dystansie 100 metrów stylem grzbietowym, bijąc rekord Europy.

Katia Priwieziencew urodziła się w Paryżu ale od wielu lat mieszka w Polsce. Jako córka aktora całe życia była związana ze środowiskiem artystycznym. Po ukończeniu szkoły aktorskiej ostatecznie zajęła się produkcją filmową  i reżyserią. Od kilku lat aktywnie działa w Fundacji Amondo Films, gdzie realizuje i produkuje filmy. Na stałe współpracuje również ze Społecznym Instytutem Ekologicznym. Weganka i miłośniczka przyrody, o zawsze angażowała się w akcje związane z walką o prawa tych, którzy głosu nie mają.

Muzyka to Jej sposób na oderwanie się od często brutalnej rzeczywistości oraz możliwość przekazania, również rzeczy ważnych, nie umoralniając i będąc poza politycznymi układami.

 

   
 Debiutancki album zespołu ukaże się jesienią 2015 r

 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 29 września 2015 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca