Piękna nasza Polska cała

Helena Siadlak
Helena Siadlak
Kategoria muzyka · 2 listopada 2015

Przenieśmy się razem w zacisze Polskich dolin, krain i świątyń, do świata poezji, w którym nic nie jest tym na co wygląda…

Przenieśmy się razem do świata gdzie słowo i dźwięk zabrać nas mogą w najgłębsze zakamarki duszy. Poezja to bowiem emocje ubrane w słowa - emocje dla każdego inne, unikatowe i niepowtarzalne.

____

 

Melancholijny, liryczny nastrój tego jesiennego, Czwartkowego Wieczoru bez wątpienia zapewni publiczności wyjątkowe przeżycia. Przepiękne teksty największych mistrzów pióra - Mickiewicza czy Tuwima - muzycznie ubrane przez najlepszych polskich kompozytorów - Paderewskiego, Szymanowskiego czy wreszcie Pendereckiego - to połączenie idealne, w szczególny sposób trafiające do serc słuchaczy. Sentymentalnie, romantycznie, nostalgicznie, ale przede wszystkim przejmująco - tak będzie 26 listopada w Filharmonii Częstochowskiej.


Podczas drugiego koncertu z cyklu "Czwartkowych Wieczorów", zaprezentowane zostaną pieśni kompozytorów polskich. Jedną z nich będzie utwór “Polały się łzy...”. Kompozycja ta, stworzona jest na podstawie wiersza Adama Mickiewicza, i choć jej warstwa tekstowa, jest krótka i zwięzła to sam Julian Przyboś powiedział, że “Nie zna wiersza bardziej jednolitego, liryki, w której przeżycie związało się więźbą słów tak ściśle i lapidarnie jak Polały się łzy…”

 

Chór Filharmonii Częstochowskiej Collegium Cantorum pod dyrekcją maestro Janusza Siadlaka wykona również pierwszą pieśń ze zbioru Pieśni kurpiowskich Karola Szymanowskiego. ''Hej, wółki moje'', to piękna ballada, która wprowadza słuchacza w piękny krajobraz Puszczy Zielonej. Pieśni kurpiowskie Karola Szymanowskiego otwierają nowy rozdział w historii polskiej pieśni chóralnej; zajmują również trwałą pozycję w rozwoju pieśni ogólnoeuropejskiej. Wskazują na stałe żywe źródła twórczej inspiracji płynącej z zasobów pieśni ludowej, przede wszystkim jednak są przejawem indywidualnego wkładu Szymanowskiego do rozwoju klasycyzującej formy artystycznej w pierwszej połowie XX w.*

 

Lecz to nie wszystko. Dopełnieniem tej porywającej podróży po muzycznej mapie Naszej Ojczyzny będą utwory współczesnych kompozytorów: między innymi Pendereckiego, Borkowskiego  czy Łukaszewskiego.

 

Zapraszamy serdecznie na tę wyjątkową muzyczną i poetycką ucztę, wieczór owiany nostalgiczną mgłą liryki, okazję do podziwiania kunsztu mistrzów poezji i kompozycji, smakowania słów i dźwięków w wielowarstwowy, heterogenicznym wydaniu.

 

Nad wodą wielką i czystą

Stały rzędami opoki,

I woda tonią przejrzystą

Odbiła twarze ich czarne;

 

Nad wodą wielką i czystą

Przebiegły czarne obłoki,

I woda tonią przejrzystą

Odbiła kształty ich marne;

 

Nad wodą wielką i czystą

Błysnęło wzdłuż i grom ryknął,

I woda tonią przejrzystą

Odbiła światło, głos zniknął.

 

A woda, jak dawniej czysta,

Stoi wielka i przejrzysta.

 

Tę wodę widzę dokoła

I wszystko wiernie odbijam,

I dumne opoki czoła,

I błyskawice - pomijam.

 

Skałom trzeba stać i grozić,

Obłokom deszcze przewozić,

Błyskawicom grzmieć i ginąć,

Mnie płynąć, płynąć i płynąć -

 

Adam Mickiewicz

 

___

Bilety dostępne na http://filharmonia.com.pl oraz w Kasie Filharmonii Częstochowskiej, ul. Wilsona 16.

 

*na podstawie wstępu Józefa M. Chomińskiego do Dzieł, t.2 1