Muzyka

Urodziny mistrzów baroku na 10. Festiwalu im. Gorczyckiego.

20 listopada zostanie zainaugurowana „multijubileuszowa” X edycja śląskiego Międzynarodowego Festiwalu im. Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego, celebrująca okrągłe rocznice urodzin mistrzów baroku – Bacha, Haendla, Scarlattiego oraz samego Patrona Festiwalu. W programie aż dwadzieścia różnorodnych repertuarowo koncertów z udziałem wybitnych gości z kraju i ze świata. Festiwal potrwa do 6 grudnia.

 

Z roku na rok śląski Festiwal im. Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego coraz wyraźniej zaznacza się na mapie kulturalnych wydarzeń w skali całego kraju. Tegoroczna edycja zapowiada się wyjątkowo spektakularnie, a wszystko za sprawą zbiegających się w roku 2015 rocznic urodzin: 330. w przypadku Bacha, Haendla i Scarlattiego oraz 350. jeśli chodzi o Patrona Festiwalu. Nieczęsto bowiem zdarza się, iż w jednym roku rodzą się absolutni giganci, ojcowie przełomu w swojej dziedzinie, twórcy symbolizujący swoją epokę – mówi Adam Wesołowski, Dyrektor Festwalu. Podkreślając tę niebywałą zbieżność organizatorzy nadali tegorocznej edycji Festiwalu podtytuł „Jubileusz Baroku – Baroque Jubilee”. Jednak pomimo postawienia baroku oraz czterech ówczesnych „muzycznych wieszczy” w centrum zainteresowania, program wydarzenia nie ogranicza się do wykonań historycznych, a wręcz kipi mnogością kontekstów i powiązań, niejednokrotnie przekraczając granice czasu i przestrzeni. Muzyka czterech głównych bohaterów tegorocznego Festiwalu styka się z twórczością klasyków wiedeńskich, Debussy’ego, Pendereckiego, a nawet Możdżera. Na scenach Śląska i Krakowa spotykają się znakomici soliści i zespoły: Richard Galliano, Patrick Gallois, Concerto Köln, German Brass, Rainer Honeck, London Baroque, Paul Goodwin, Iwona Sobotka, Camerata Silesia, Octava Ensemble oraz orkiestry: AUKSO, Capella Cracoviensis, NOSPR czy współorganizator tegorocznego Festiwalu – Sinfonietta Cracovia – i wielu in.

 

Barokowa feta ku czci Gorczyckiego i jego zachodnich kolegów nie kończy się jednak na samych koncertach. W ramach tegorocznego Festiwalu kontynuowane jest zapoczątkowane rok temu przedsięwzięcie rejestracji dzieł wszystkich Patrona Festiwalu, pod tytułem Gorczycki in extenso. Głównym celem tego przedsięwzięcia jest promocja spuścizny kompozytora w wymiarze europejskim, zarówno wśród amatorów, jak i profesjonalistów oraz włączenie jego dzieł do globalnego repertuaru. Zgodnie z założeniem pomysłodawców projektu, utwory Mistrza oddano w ręce renomowanych światowych specjalistów w zakresie wykonawstwa historycznego. W tym roku do grona popularyzatorów Gorczyckiego w ramach Gorczycki in extenso dołączą Concerto Köln, London Baroque, Capella Cracoviensis, Camerata Silesia i Octava Ensemble.

 

Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Sponsorami Festiwalu są Gaz System S.A., Elektrobudowa S.A. oraz BZWBK Bank Zachodni.

 

Więcej na www.gorczycki.pl

 

Serdecznie zapraszamy!

 

 

Spot:

 

 


przysłano: 12 listopada 2015 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca