Muzyka

Dwie strony medalu (recenzja płyty Kasi Moś, Inspination)

Katarzyna Moś – finalistka III edycji muzycznego show Must Be The Music prezentuje debiutancki album Inspination.

 

Krążek Inspination to wydawnictwo dwupłytowe, które odsłania dwa różne oblicza wokalistki. Album tworzy 13 kompozycji łącznie z dwoma remixami utworów Beautiful Sunrise oraz If You Looking stworzone przez młodego producenta Essex. Na dysku A odnajdziemy kompozycje z wykorzystaniem zaawansowanej elektroniki, co pokazuje ciemną stronę Kasi. Drugi dysk B zawiera utwory z zastosowaniem żywych instrumentów.

 

Po wysłuchaniu pierwszego singla Zatracam się zapowiadającego album miałem bardzo mieszane odczucia. Obawiałem się, że kolejna zdolna, utalentowana wokalistka podąży złą ścieżką muzyczną. Spodziewałem się kolejnego nieudanego debiutu. Na szczęście moje przypuszczenia okazały się całkowicie niesłuszne.

 

Album jest rewelacyjny, co potwierdza każdy z utworów. Poczynając od kompozycji Experience z dysku Side A słuchacz od razu może rozkoszować się pięknym, czystym, soulowym wokalem Kasi. Ciekawym zabiegiem jest zastosowanie zmian agogicznych pomiędzy zwrotką, a refrenem w utworze Fat. Daje to niesamowity efekt. Agresywne dźwięki wygrywane na skrzypcach w połączeniu z niezdarnymi dźwiękami fortepianu nadają kompozycji groźnego charakteru. Piosenka Beautiful Sunrise zawiera doskonałe rozplanowanie energetyczne, po przez stopniowe dodawanie instrumentów oraz zwiększanie dynamiki warstwy instrumentalnej i wokalu. Kolejny utwór If You Looking pokazuje zupełnie nowe horyzonty. Wykorzystanie gitary basowej oraz subtelna zmiana charakteru między zwrotką a refrenem dają bardzo nieoczywisty efekt tworząc kompozycję bardzo oryginalną.

 

Najsłabszą miejscem na albumie jest singiel Zatracam się. Brak wyraźnie zarysowanej linii wokalnej sprawia, że nie przykuwa on większej uwagi. Banalny tekst również nie przemawia na korzyść piosenki. Kolejnym minusem jest długość trwania albumu. Moim zdaniem zdecydowanie za krótko. Ma to jednak i dobrą stronę. Słuchacz odczuwa pewien niedosyt i domaga się więcej.

 

Głos Kasi jest po prostu znakomity. Doskonale odnajduje się w utworach stonowanych oraz tych bardziej emocjonalnych. Jej barwa przyjmuje wiele odcieni jasnych jak i ciemnych. Zmienia się wraz z każdą kompozycją. Jest to bardzo ważne, co potwierdza jedynie wielki talent Kasi.

 

Tym razem nie będę próbował zakwalifikować albumu do żadnej z szufladek gatunkowych. Na płycie odnajdziemy wiele różnych elementów pochodzących z różnych gatunków (pop, soul, funk, elektronika) oraz wykorzystanie instrumentów klasycznych (skrzypce, fortepian).

 

Rzadko zdarzają się tak utalentowane i określone wokalistki jak Kasia, więc warto posłuchać albumu Inspination. Powiem więcej: należy!

 

Tytuł: Inspination
Wykonawca: Kasia Moś
Wydawca: Fonografika

 

 

Mat

1273 artykuły 1 komentarz
Ukończył szkołę muzyczna I Stopnia w klasie tuby. Częste występy publiczne oraz współpraca w orkiestrach dętych pogłębiły w nim chęć kształcenia się w kierunku muzycznym. W 2013 roku rozpoczął studia na kierunku muzykologii w Krakowie. W…
Zasłużeni dla serwisu


przysłano: 20 listopada 2015 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca