Muzyka

"Szeherezada" - historia opowiedziana muzyką, tańcem i światłem!

Przygotowana przez Filharmonię Futura, pierwszą prywatną filharmonię w Polsce, "Szeherezada", czyli "Baśnie z tysiąca i jednej nocy" w formie widowiska multimedialnego, zostanie zaprezentowana publiczności 6 grudnia w krakowskim kinie Kijów. Centrum. o godzinie 19:00. Bilety można zamawiać na tej stronie: http://www.filharmoniafutura.pl/bilety/

 

W rolę Szeherezady wcieli się pół-Jemenka, wokalistka Rasm Al-MashanRasm, której ojciec jest Jemeńczykiem, a matka Polką, kilkanaście lat mieszkała na Półwyspie Arabskim i biegle mówi po arabsku. Z "Baśniami…" miała do czynienia od małego.

 

Pierwszy kontakt z historią Szeherezady miałam w Jemenie. Jako mała dziewczynka często oglądałam w telewizji animowaną bajkę. Potem powstał serial, który był powtarzany co roku w święto ramadan, wieczorem. Zawsze była puszczana jedna bajka opowiadana przez Szeherezadę. Od tego się zaczęło – wspomina Rasm Al-Mashan swoją znajomość z baśniami. 

 

Widowisko, w którym wokalistka gra główną rolę, to pierwsze w Polsce przedstawienie multimedialne, inspirowane sztuką i kulturą Orientu. Jest połączeniem wyjątkowego śpiewu, typowego dla osoby ze świata arabskiego, zmysłowego tańca, kolorów, świateł, a także utworów nasyconych elementami etnicznymi i tanecznymi rytmami. Istotną rolę odgrywają w spektaklu wizualizacje oraz kostiumy. Poszczególne baśnie zostaną zobrazowane za pomocą techniki malowania piaskiem. Orientalny klimat widowiska podkreśli dodatkowo zapach oryginalnych perskich kadzideł.

 

To coś, co do mnie pasuje klimatycznie – mówi o swoim udziale w widowisku Rasm Al-Mashan, która ma na koncie współpracę chociażby z zespołami Masala Sound System i Laboratorium, a obecnie jej czas poza spektaklem zajmuje Orchestra Naxos. – …ciekawość zawsze mnie pchała do przodu. Trzeba próbować czegoś nowego, inspirującego.

 

Twórcą widowiska "Szeherezada" jest krakowski kompozytor, dyrygent i producent muzyczny Mikołaj Blajda, jednocześnie współtwórca Filharmonii Futura, obok sopranistki i producentki widowisk, Sylwii Lorens

 

"Szeherezada" to jedno z trzech, jak na razie, widowisk stworzonych przez Filharmonię Futura. Pozostałe dwa to: "Symphonica", czyli piosenki z repertuaru, między innymi, Metalliki, Nirvany, Pearl Jam, AC/DC, w orkiestrowych aranżacjach, z towarzyszeniem rockowego zespołu, z udziałem Małgorzaty Ostrowskiej oraz zwycięzców "The Voice Of Poland", Mateusza Ziółko i Damiana Ukeje, jak i znanej z tego show Moniki Pilarczyk oraz Sylwii Lorens, a także "Opera e la Vita", najpiękniejsze arie i duety z oper: "Don Giovanni", "Czarodziejski Flet", "Wesele Figara", "Traviata", "Tosca", "Nabucco", "Rusalka", "Rigoletto", "Carmen", z udziałem Małgorzaty Walewskiej i Maćka Miecznikowskiego. W przygotowaniu jest czwarte widowisko Filharmonii Futura, oparte na "Alicji w krainie czarów" Lewisa Carrolla, a zatytułowane "Alicja w krainie muzycznej magii". Adresowane jest do najmłodszych melomanów. Scenografię spektaklu stanowić będą zarejestrowane na terenie Małopolski plenery i wnętrza (m.in. zamek w Ogrodzieńcu, krakowski Rynek, Lanckorona).

 

 

Więcej o Filharmonii Futura:

 

Strona oficjalna: www.filharmoniafutura.pl

 

Facebook: https://www.facebook.com/Filharmonia-Futura-910983072320937/

 

Zwiastun widowiska "Szeherezada" można obejrzeć na tej stronie: 

 

 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 23 listopada 2015 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca