Muzyka

Szeherezada w Krakowie!

Filharmonia Futura po raz kolejny zabiera słuchaczy w muzyczny świat pełen wrażeń i doznań artystycznych. 6 grudnia w krakowskim Kinie Kijów Centrum pierwsza prywatna filharmonia w Poslce przygotowała widowisko Szeherezada, czyli Baśnie z Tysiąca i Jednej nocy.

Szeherezada to multimedialne widowisko inspirowane kulturą i sztuką orientu. Spektakl jest swoistą syntezą wielu sztuk: tańca, śpiewu, kostiumografii, muzyki, świateł i wizualizacji.

W rolę tytułowej Szeherezady wcieliła się wokalistka Rasm Al-Mashan. Przepiękny, krystaliczny głos Rasm, która doskonale zna arbaski język znakomicie wpasował się w ogólny charakter dzieła. Szeherezada zaprezentowała nam trzy popularne baśnie. Pierwszą z nich była baśń o Alibabie i czterdziestu rozbójnikach, następnie opowieść o morzu i okręcie Sinndbada, a jako ostatnia baśń o Lampie Alladyna. Podczas czytania kolejnych opowieści każda znich została dodatkowo zobrazowana za pomocą techniki malowania piaskiem. 

Do każdej z opowieści dobrano odpowiednią muzykę zawierającą elementy etniczne, idealnie wpasowującą się w charakter baśni. Taneczne i wyraźnie zarysowane rytmy służyły za pole do popisów tanecznych. Po przez zastosowanie tradycyjnego instrumentarium oraz nowoczesne opracowanie i aranżację kompozycji odbiorca miał okazję na wsłasnej skórze poczuć niepowtarzalny rodzaj emocji. Zapach perskich kadzideł, których woń uwolniła sie na sali pozwolił dodatkowo poczuć orientalny klimat.

Całośc dopełniały wizualizacje świetle oraz choreografia wymagająca od tancerzy sprawności fizycznej. Ruch sceniczny każdej z tancerek oraz tancerza z pewnością wymagał wielu godzin ciężkiej pracy. Efekt końcowy był znakomity. Ważną rolę odegrały również kostiumy. Dzięki nim każda z postaci nabrała autentyzmu i oryginalności.

Zdjęcia


Mat

1273 artykuły 1 komentarz
Ukończył szkołę muzyczna I Stopnia w klasie tuby. Częste występy publiczne oraz współpraca w orkiestrach dętych pogłębiły w nim chęć kształcenia się w kierunku muzycznym. W 2013 roku rozpoczął studia na kierunku muzykologii w Krakowie. W…
Zasłużeni dla serwisu


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 21 grudnia 2015 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca